fbpx
Reportažai

Įvyko pirmojo lietuviško siaubo filmo „Rūsys“ premjera

Filmo „Rūsys“ spaudos konferencija, Jurgitos Volungevičiūtės nuotrauka
Filmo „Rūsys“ spaudos konferencija
Jurgitos Volungevičiūtės nuotrauka

Šaltoką antradienio vakarą, spalio 21 d., „Forum Cinemas Vingis“ kino teatre įvyko siaubo juostos „Rūsys“ premjera. Šis filmas – pirmoji siaubo žanro juosta Lietuvos kino istorijoje. Taip pat, kaip teigia filmo kūrėjai, – ir pirmasis išmanusis kino filmas pasaulyje. Prieš premjerą kiek neįprastoje erdvėje – Palivarko namo rūsyje – įvyko spaudos konferencija, kurios metu „Rūsio“ kūrybinė komanda pristatė filmą bei atsakė į žurnalistų klausimus.

Kaip teigė kūrėjai, visas kūrybinis procesas truko apie metus: filmavimas neužtruko, bet postprodukcija užsitęsė gan ilgai. Buvo siekiama, kad siaubo drama būtų kiek įmanoma paveikesnė.

„Filmavimo komanda buvo labai maža. Filmavimo vieta – klaustrofobinė. Visi kartu dirbome po 14-16 ir daugiau valandų per parą. Visiems toje vietoje išsitekti buvo labai sudėtinga, ypač tiems, kurie nebuvo kadre. Buvo naudojamos stebėjimo kameros, kurios filmuoja labai plačiai. Taigi visas namas buvo viena filmavimo aikštelė. Labai gretai visi tapome lyg šeima. Ir kai esi labai pavergęs po naktinių filmavimų, tai po truputėlį pradeda ir vaidentis. Man taip ir buvo“, – intensyvaus filmavimo įspūdžiais dalinosi M. Jampolskis.

Debiutantai atskleidė, kodėl pasirinko būtent siaubo žanrą, kurio Lietuvoje dar niekas nėra kūręs. Pasirodo, iš pat pradžių nebuvo tikslo sukurti siaubo filmo, tiesiog pati istorija padiktavo, kokį žanrą rinktis.

Jurga Šeduikytė ir Marius Jampolskis Nerijaus Širvio nuotrauka
Jurga Šeduikytė ir Marius Jampolskis
Nerijaus Širvio nuotrauka

„Nebuvo tokio sumanymo kurti siaubo filmą. Turėjome papasakoti istoriją, kuri tiesiog netilpo į kino žanro rėmus. Tad mums patiems reikėjo įsivardinti, jog tai yra psichologinė siaubo drama“, – siaubo žanro pasirinkimo istoriją pasakojo prodiuseris Almantas Dulkys.

Kaip teigė „Rūsio“ režisierius Ričardas Matačius, šis filmas nėra tipiška siaubo juosta kaip, pavyzdžiui, „Pjūklas“, ir kad nebuvo siekio žmones šokiruoti. Tai debiutinis pilnametražis R. Matačiaus filmas, kurio kūrimo ėmėsi ir dėl to, kad suintrigavo galimybė išbandyti kažką naujo: „Filmas yra kažkas tokio, ko nesu nei pats jautęs, nei žiūrovas nebus to jautęs, galbūt, dėl to sutikau kurti šį filmą.“

Paklausus debiutuojančios kine Jurgos Šeduikytės apie filmavimo metu buvusias baimes ir darbą su komandą, naujoji aktorė atsakė, kad juostos kūrimo metu jautėsi labai saugiai. Stengėsi plačiomis akimis rinki, siurbti kiekvieną informaciją, nes yra naujokė kine. Kaip pati teigė, yra pakankamai santūri, tad viena didžiausių jos baimių – „išleisti“ emocijas. Tačiau dėl saugios aplinkos filmavimo metu jai tai pavyko padaryti. „Manau, kad man pavyko atskleisti savo emocijas. Nebuvo nei vienos dienos, kada jaučiausi, kad kažką padariau ne taip“, – džiaugėsi Jurga Šeduikytė. Apibendrindama pridūrė, kad „šiuo filmu bandėme šnekėti apie bendražmogišką baimę, o ne apie asmeninę žmogaus baimę. Tai šnekėjimas apie bendražmogiškus dalykus.“

Filmo režisierius Ričardas Matačius Jurgitos Volungevičiūtės nuotrauka
Filmo režisierius Ričardas Matačius
Jurgitos Volungevičiūtės nuotrauka

Atsakydamas į tą patį klausimą, Marius Jampolskis, kiek pajuokavęs, kad labiausiai bijojo filmuotis siaubo filme, teigė, kad „žmogaus baimė yra jo varomoji jėga. Visi mes ją turime. Nereikia turėti kažkokios unikalios patirties. Esmė yra ta – kaip tu tą baimę panaudoji. Tie, kas moka ją panaudoti savo darbe, tai ir yra profesionalai.“

Po spaudos konferencijos įvyko „Rūsio“ premjera, į kurią susirinko daug žymių Lietuvos žmonių: Emilis Vėlyvis, Rima Valiukaitė, Ramūnas Cicėnas, Ramūnas Rudokas, Monika Šalčiūtė, Algirdas Kaušpėdas, dizainerė Daiva Urbonavičiūtė, Karina Stungytė bei daugelis kitų.

Prieš „Rūsio“ peržiūrą niekas neprašė išsijungti mobiliųjų telefonų, kaip tik – jais reikėjo naudotis filmo metu. Tad užgesus kino šviesoms salėje buvo šviesu nuo įjungtų išmaniųjų telefonų ekranų. Visi žiūrovai, atsisiuntę specialią programėlę, juostos metu galėjo savotiškai dalyvauti „Rūsio“ peržiūroje: tam tikru metu ateidavo žinutė, užuomina ar kitokia informacija.

Siaubo filmą bus galima visuose Lietuvos kino teatruose jau nuo spalio 24 d.

Akimirkos iš „Rūsio“ spaudos konferencijos ir premjeros

Komentarai
Esu „KINFO“ redaktorius ir kitų darbų darbelių darytojas. Į „KINFO“ komandą patekau netikėtai, tad būnant „KINFO“ komandoje netikėtumų ir nuotykių netrūksta. Smagu, kad „KINFO“ sudaro galimybę tobulėti, sutikti naujų įdomių žmonių bei progą prisidėti prie lietuviško kino sklaidos. Kinas, anksčiau buvęs interesų periferijoje, tapo itin svarbia gyvenimo dalimi, be kurios būtų nemiela gyventi.