fbpx
Kino industrija, Naujienos

J.Matulevičiaus „Izaokas“ nominuotas Europos kino apdovanojimuose

Kadras iš J. Matulevičiaus filmo „Izaokas“

Jurgio Matulevičiaus debiutinis filmas „Izaokas“ nominuotas kategorijoje „Europos atradimas“ ir pretenduoja gauti tarptautinės kino kritikų asociacijos FIPRESCI prizą Europos kino apdovanojimuose.

Europos atradimas – Fipresci prizas – tai vienas pagrindinių Europos kino apdovanojimų prizų, skiriamas už geriausią europietišką debiutinį filmą. 6 nominantus renka Europos kino akademijos nariai ir Tarptautinės kino kritikų asociacijos nariai iš visų tais metais Europoje sukurtų debiutinių filmų. Šioje kategorijoje Lietuvos režisierius buvo nominuotas tik kartą – 1992-aisiais Šarūnas Bartas už filmą „Trys dienos“.

„Visa filmo komanda labai džiaugiasi šia nominacija. Tai ypač didelė paskata debiutuojančiam režisieriui, kurio filmas pasirodė 2020-aisiais, pandemijos metais, ir turėjo gerokai mažiau galimybių būti pastebėtas  tarptautiniuose festivaliuose, o filmo rodymą Lietuvos kino teatruose tenka vis atidėti dėl pandemijos grėsmės“, – sako filmo prodiuseris Stasys Baltakis iš kompanijos „Film Jam“.

Filmas „Izaokas“ sukurtas pagal Antano Škėmos apysaką ir pasakoja apie Andrių Gluosnį, kuris nužudo žydą Izaoką per kraupias Lietūkio garažo žudynes, įvykusias 1941 metais Kaune. Filmas kalba apie Holokausto, karo žiaurumo ir praeities traumų nulemtus dviejų draugų santykius ir jų meilę vienai moteriai jau sovietinėje Lietuvoje. Filmo scenarijų režisierius J.Matulevičius kūrė kartu su kolege Saule Bliuvaite bei filosofu Nerijum Mileriu, filme vaidina Dainius Gavenonis, Aleksas Kazanavičius, Severija Janušauskaitė, Martynas Nedzinskas.

„Izaoko“ festivalinė premjera įvyko 2019-ųjų pabaigoje tarptautiniame Talino kino festivalyje. Šį rudenį filmas tęsia kelionę po tarptautinius festivalius ir jau buvo parodytas Gazge, Odesoje, Prahoje, spalį planuojama jo premjera Rygos tarptautiniame festivalyje bei Kotbuso tarptautiniame festivalyje Vokietijoje. Lietuvos kino teatrus filmas turėtų pasiekti 2021-ųjų sausį.

Ar J.Matulevičiaus debiutas „Izaokas“ taps geriausiu 2020-ųjų debiutiniu filmu Europoje paaiškės gruodžio 12 dieną, 33-iųjų Europos kino apdovanojimų ceremonijos (suplanuotos Reikjavike) metu. Kiti šioje kategorijoje nominuoti debiutantai yra: Nermin Hamzagic filmas „Full Moon“ (Bosnija ir Hercegovina), Fanny Liatard bei Jérémy Trouilh „Gagarine“ (Prancūzija), Halina Reijn „Instinct“ (Prancūzija), Zoé Wittock „Jumbo“ (Prancūzija, Belgija, Liuksemburgas), Carlo Sironi „Sole“ (Italija, Lenkija).

Europos kino apdovanojimai – dar vadinami Europietiškais „Oskarais“ – pradėti 1988 metais ir jų metu įvertinami geriausi Europos filmai ir kūrėjai. Iš viso 23 kategorijose už nominantus balsuoja ir geriausius filmus, aktorius ir režisierius renka daugiau nei 3800 narių vienijanti Europos kino akademija. Europos atradimo kategorijoje  yra laimėję tokie režisieriai kaip Pedro Almodovaras, Kenneth Branagh, Sally Potter, Thomas Vintenberg, Andrej Zviagincev, Steve McQueen, Myroslav Slaboshpytskiy. 2019-aisiais Europos atradimu buvo išrinktas prancūzo Ladj Ly filmas „Vargdieniai“.

Komentarai