fbpx
Naujienos

Jauni Europos kinematografininkai klausytojus stebino brandžiomis filmų apie Vilnių idėjomis

NordBaltic Incubator projektas AMII archyvas
NordBaltic Incubator projektas
AMII archyvas

Kasdien iš “Audiovizualinių menų industrijos inkubatoriaus” (AMII) į įvairias šalis išskrenda atvirukai su Vilniaus vaizdais ir ryškėja dokumentinių filmų apie Lietuvos sostinę idėjos. Pusšimtis jaunų kinematografininkų iš Estijos, Italijos, Latvijos ir Lietuvos jau žino, ką netrukus filmuos Vilniaus gatvėse. Keturių tarptautinių studentų ir moksleivių grupių sukurtą ilgametražį dokumentinių novelių filmą vilniečiai pamatys lapkričio pabaigoje vienoje sostinės kino salių.

Pirmojo savarankiško “AMII” edukacinio projekto “NordBaltic Incubator” organizatoriai įsitikinę, kad projektas ne tik skatina kūrybiškumą,bet ypač ugdo būsimų kinematografininkų discipliną – per du mėnesius nėra paprasta surasti filmui temą, išvystyti scenarijų, nufilmuoti, sumontuoti, įgarsinti juostas.

“Kai sumaniau menų inkubatorių, būtent taip jį ir įsivaizdavau – koridoriais zuja pilni idėjų jauni žmonės, erdviose moderniausiose vaizdo ir garso montažinėse gimsta filmai, vyksta jų peržiūros, intensyvūs mokymai. Visa tai “NordBaltic Incubator” projekto metu virto realybe. Žinoma, mums svarbiausia yra kūrybinis procesas ir jo rezultatai. Bet ir stengiamės, kad Vilniuje du mėnesius gyvenantys, “AMII” dirbantys įvairių šalių Islandijos, Suomijos, Švedijos, kaimyninių šalių dėstytojai ir studentai pamiltų mūsų miestą, skleistų apie jį žinią. Išleidome netradicinių atvirukų su sostinės vaizdais “Aš filmavau Vilniuje”. Projekto dalyvai su palinkėjimais savo draugams kasdien juos siunčia į pasaulį”, – apie “NordBaltic Incubator” projektą  pasakoja “AMII” vadovė režisierė Inesa Kurklietytė.

Praėjusią savaitę klausytojų perpildytoje “AMII” salėje “išsirito” būsimų juostų idėjos. Viešame pristatyme prodiuseriai stengėsi kuo šmaikščiau pristatyti savo komandų narius, o režisieriai –  dėtytojams ir kolegoms įtikinamai papasakoti, kokios idėjos gimė susipažinus su Lietuvos sostine. Pažinti Vilnių ir jo žmones, aplankyti sostinės gatves ir užkaborius “NordBaltic Incubator” dalyviams padėjo ir profesionalūs gidai, ir dėstytojai Audrius Stonys, Audrius Mickevičius, Ričardas Matačius, lietuvės filmų prodiuserės. Intensyvios ekskursijos davė rezultatų – pristatymo svečius keturi režisieriai nustebino brandžiomis idėjomis.

“Džiaugiuosi, kad visas keliones po sostinę vainikavo skirtingos idėjos – Otto Banovits pasinėręs į katedros ieškojimus Vilniaus žmonių širdyse, Reinis Spaile žavisi autobusų stotelėse įrėmintais laukiančių žmonių veidais, Gundars Jakobsons neapleidžia apleistų bažnyčių ramybė, o Matteo Passerini ruošiasi sovietmečiu užkastų dokumentų paieškoms.

Komandų darbo „AMII“ metu apima nuostabus jausmas: iš kabinetų aidi Vytauto Kernagio, Andriaus Mamontovo, „Anties“ sukurta muzika. Dviejų savaičių neužtenka pažinti jokiam miestui ir jokiai kultūrai, bet esu tikra, kad pasibaigus šiam projektui, jo dalyviai liks užsikrėtę Vilniumi: pažins Ričardo Gavelio varnas, Jurgos Ivanauskaitės laisvę ir sugrįš. Didesniems filmams ir didesniems tikslams,“ – sako „NordBaltic Incubator“ koordinatorė Domantė Urmonaitė.

Kiekviena pristatyta idėja buvo dėstytojų aptarta, projekto dalyviai išgirdo daugybę profesionalių patarimų ir klausimų, kurie jiems padės artimiausią savaitę toliau vystyti sumanymus. Projekto dėstytojas, prodiuseris ir operatorius iš Estijos Arko Okk skatino filmų režisierius nuolat galvoti apie kiekvienos juostos idėjos ir trukmės santykį, režisieriai ir prodiuseriai iš Latvijos ir Lietuvos Andrejs Verhoustinskis, Stasys Baltakis, A. Stonys, A. Mickevičius, R. Matačius sumanymų autorius kamantinėjo apie filmų stilistiką, kvietė išgryninti juostų temas. Šios savaitės pradžioje dar vyksta konsultacijos, antroji paskaitų sesija, o nuo trečiadienio grupės pradeda filmavimus Vilniuje.

Pirmas kūrybines dirbtuves „NordBaltic Incubator“ remia Lietuvos Respublikos kultūros ministerija (Rezidencijų programa), „Nordplus“ programa, Vilniaus miesto savivaldybė.

Projekto partneriai – UAB „Baltic Productions“, Lietuvos Kinematografininkų sąjunga, Baltic Film and Media School, Reykjavik Film Academy, VideoAgentura, Latvijos kultūros akademija, Ramūno Ateljė, Helsinki Metropolia of Applied Science.

Projekto draugai – tarptautinis Kauno kino festivalis, „Coffee – Inn“, UAB „Litbana“.

Daugiau informacijos apie projektą ir jo dalyvius rasite mūsų „facebook“ paskyroje:

https://www.facebook.com/Nordbaltic?fref=ts

AMII informacija

Komentarai