fbpx
Pamatyk kine

JAV kino režisierius P. T. Andersonas ir jo legendinis filmas „Bus kraujo“

Kadras iš filmo „Bus kraujo“
Park Circus / Miramax

Kino renginių ciklas „Pamatyk kine“ kviečia sausio 30 d. pamatyti Paulo Thomo Andersono „Bus kraujo“ („There Will Be Blood“, 2007 m.) kino salėje. Juosta 2008 metais buvo nominuota 8 „Oskarams“ ir 2 iš jų laimėjo.

JAV kino režisierius Paulas Thomas Andersonas per 27 kūrybos metus yra sukūręs vos 9 pilnametražius filmus, tačiau kamerą, kurią jam padovanojo tėtis, pirmą kartą į rankas paėmė vos aštuonerių. Režisierius paauglystėje rašė scenarijus bei eksperimentuodavo su „Bolex“ 16 mm kamera ir pripažįsta, kad kito profesinio kelio niekada nė nesvarstė.

Sutaupęs 1000 JAV dolerių ir pasinaudojęs tuometinės merginos kreditinėmis kortelėmis bei tėčio jo studijomssutaupytais pinigais, P. T. Andersonas sukūrė savo pirmąjį trumpametražį filmą „Cigaretės ir kava“ („Cigarettes & Coffee“, 1993 m.). Jis buvo parodytas Sandanso kino festivalio trumpametražių programoje ir taip režisierius buvo priimtas į festivalio organizuojamą Sandanso pilnametražių programą.

Trumpametražis P. T. Andersono „Cigaretės ir kava“ filmas:

P.T. Andersono pirmuoju pilnametražiu debiutiniu filmu tapo „Sėkmės aštuntukas“ („Hard Eight“, 1996 m.), kuris buvo ilgoji „Cigaretės ir kava“ filmo versija. Debiutinio pilnametražio premjera įvyko Kanų kino festivalyje, o filme vaidino tokie aktoriai, kaip Philipas Bakeris Hallas, Johnas C. Reilly`is, Gwyneth Paltrow. Šie aktoriai taip pat padėjo režisieriui surinkti ir trūkstamus finansus, kad būtų galima filmą baigti.

Po sėkmingo debiuto režisierius sukūrė tokius filmus, kaip: „Pašėlusios naktys“(„Boogie Nights“, 1997 m.), „Magnolija“ („Magnolia“, 1999 m.), „Apgirtę nuo meilės“ („Punch-Drunk Love“, 2002 m.), „Bus kraujo“ („There Will Be Blood“, 2007), „Mokytojas“ („The Master“, 2012 m.), „Žmogiška silpnybė“ („Inherent Vice“, 2014 m.), „Nematomas siūlas“ („Phantom Thread“, 2018 m.) ir pernai Lietuvos kino teatruose pasirodžiusi juosta „Saldymedžio pica“ („Licorice Pizza“, 2021 m.).

Režisierius taip pat, labai vertina bendradarbiavimą su savo komandos nariais, tuo galima įsitikinti žvelgiant į visą jo filmografiją, kurioje kartojasi tie patys žmonės. Ištikimiausi jo bendražygiai yra prodiuseris Danielis Lupi ir kostiumų dizaineris Markas Bridgesas, o nuo antro filmo iki dabar su juo visada dirba ir kita prodiuserė Jo Anne Sellar ir aktorių atrankos režisierė Cassandra Kulukundis. Taip pat 6 iš 9 filmų nufilmavo kinematografas Robertas Elswitas, pelnęs „Oskarą“ už „Bus kraujo“.

2012 metais „The Guardian“ P. T. Andersoną įvardino kaip geriausią „23 geriausių pasaulio kino režisierių“ sąraše  teigdami: „Jo atsidavimas savo amatui su metais sustiprėjo, o jo panieka viešiesiems ryšiams ir įžymybėms patvirtino, kad jis yra ištikimiausias savo kartos kino kūrėjas.“

P. T. Andersonas mėgsta ilgus kadrus, judančia kamerą ir skiria daug dėmesio pasiruošimui. Taip pat jis visada sugeba suburti stiprias aktorių komandas ir išgauti iš jų apdovanojimų vertus pasirodymus. Jis atgaivino Burto Reynoldso karjerą, parodė rimtąją Adamo Sandlerio pusę, dažnai dirbdavo su tais pačiais aktoriais: Johnu C. Reilly`iu, Philipu Bakeriu Hallu, Julianne Moore, Williamu H. Macy`iu, Melora Walters ir Philipu Seymouru Hoffmanu.

Kadras iš filmo „Bus kraujo“
Park Circus / Miramax

„Bus kraujo“ yra 5-sis P. T. Andersono ilgametražis filmas, iš viso režisierius per beveik 30 metų trunkančią karjerą yra sukūręs vos 9 pilnametražius filmus.

Pagrindiniam vaidmeniui filme „Bus kraujo“ jis pasirinko labai talentingą aktorių Danielį Day-Lewisą, kurio kino karjera taip pat yra įspūdinga. Už šį vaidmenį aktorius pelnė antrąjį „Oskarą“ savo karjeroje.

Filmas „Bus kraujo“ yra laisva forma adaptuota Uptono Sinclairo knygos „Nafta!“ („Oil!“, 1927 m.) ekranizacija. Nuo minties apie knygos ekranizavimą iki filmavimo praėjo apie dveji metai, kadangi buvo labai sunku rasti finansavimą šiam filmui kurti. Rašydamas scenarijų P. T. Andersonas jau galvojo, kad pagrindinį Danieliaus vaidmenį atlik D. Day-Lewisas, nors iki tol jie nebuvo pažįstami. Režisierius tik buvo girdėjęs, kad aktoriui patiko jo prieš tai pasirodęs filmas „Apgirtę nuo meilės“ („Punch-Drunk Love“, 2002 m.).

Šiam vaidmeniui aktorius ruošėsi net kelerius metus, laukdamas, kol filmas gaus finansavimą ir bus pradėti filmavimo darbai. Viskas prasidėjo nuo personažo balso: P. T. Andersonas D. Day-Lewisui atsiuntė vėlyvo XIX amžiaus įrašus (iki 1927 m.) ir filmo „Siera Madrės lobis“ („The Treasure of the Sierra Madre“, 1948 m.) įrašą bei dokumentinius įrašus apie šio filmo režisierių Johną Hustoną.

P. T. Andersonui J. Hustonas ir jo filmas „Siera Madrės lobis“ kuriant „Bus kraujo“ buvo vienas pagrindinių įkvėpimo šaltinių dėl jame nagrinėjamų godumo, ambicijų, paranojos bei savo tamsiosios pusės pažinimo temų.

Kadras iš filmo „Bus kraujo“
Park Circus / Miramax

D. Day-Lewisas savo karjerą baigė 2018 m. ir paskutiniuoju filmu, kuriame jis vaidino, buvo būtent P. T. Andersono režisuotas „Nematomas siūlas“ („Phantom Thread“, 2018 m.).

„Bus kraujo“ filmavimas vyko Marfoje, Texase, ir užtruko 3 mėnesius. Netoliese buvo filmuojamas brolių Coenų „Šioje šalyje nėra vietos senukams“ („No Country For Old Men“, 2007 m.), kuris vėliau tapo vienu pagrindiniu konkurentu kino apdovanojimų sezone.

Paulas Dano, kurį netrukus bus galima išvysti Steveno Spilbergo filme „Fabelmanai“ („The Fabelmans“, 2022 m.), „Bus kraujo“ suvaidino brolius dvynius Paulą ir Eli Sunday. Nors iš pradžių P. Dano turėjo atlikti tik vieno iš brolių vaidmenį (ir kur kas mažesnį). Po kelių filmavimo dienų P. T. Andersonas buvo sužavėtas aktoriaus atsidavimu, todėl pakeitė Eli Sunday turėjusį vaidinti aktorių ir pakoregavo scenarijų, kuriame Paulas ir Eli tapo dvyniais. Šiam išplėstam vaidmeniui P. Dano turėjo pasiruošti vos per keletą dienų.

Tiesa, nors P. T. Andersonas yra labai vertimas kino kritikų ir pelnęs ne vieną apdovanojimą, tarp kurių tokie prestižiniai įvertinimai kaip BAFTA, „Sidabrinis liūtas“, pelnytas Venecijos kino festivalyje, „Palmės šakelė“, pelnytą Kanų kino festivalyje, „Auksinis“ ir „Sidabrinis lokys“ iš Berlyno kino festivalio. Režisierius buvo nominuotas 11-kai „Oskarų“, tačiau kol kas nėra gavęs nei vienos „Oskaro“ statulėlės.

Filmo „Bus kraujo“ galima bus pamatyti tik sausio 30 d. kino teatruose „Forum Cinemas“ Vilniuje ir Kaune. Bilietų skaičius ribotas.

Filmo „Bus kraujo“ anonsas:

Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/events/489604479991022

Komentarai
Kinas - man tai galimybė pamatyti pasaulį kitų žmonių akimis, kartais gražesnį - žavesnį, kartasi žiauresnį ir sukrečiantį iki sielos gelmių, tai galimybė nukeliauti, į bet kurį laikmetį, į bet kurią erdvę. KINFO - nes čia kinas gyvas, apie jį kalbama, rašoma, diskutuojama, apie jį skleidžiama žinia visiems bendraminčiams. Aš čia, nes norisi, kad apie kino pasaulį, egzistuojantį čia pat Lietuvoje ir tą už jūrų marių sužinotų kuo daugiau žmonių.