fbpx
Reportažai

Jonas Mekas – niekas nekuria eksperimentinio kino

Jonas Mekas
Foto.Karolina Krinickaitė/filmadrid.com

Temperatūrai siekiant 40 laipsnių Ispanijos sostinėje Madride garsiausias lietuvių kilmės menininkas, avangardinio kino krikštatėviu vadinamas Jonas Mekas dalijosi įžvalgomis apie kiną. Menininką šiuolaikinio meno centre „Museo La Neomudéjar“ kalbino kino kritikai Ariel Schweitzer (Israelis) ir Roger Koza (Buenos Airės), režisierius  Ezequiel Fanegobei bei kino kūrėjas Deborah Stratman (JAV).

Avangardistas, paklaustas, kas jį įkvepia kurti eksperimentinį kiną, išpeikė klausiantįjį – menininkas teigė, jog kino negalima vadinti eksperimentiniu, nes toks apibrėžimas menininką smukdo.  Pasak menininko, eksperimentas yra tik bandymas, o ne rezultatas. Savo mintį užbaigdamas, kūrėjas pasakė, jog niekas nekuria eksperimentinio kino.

Pasigirdus publikos klausimui, kokia sąveika yra tarp kino teorijos ir praktikos, kūrėjas teigė, jog jos visada eina kartu. Tai sukėlė nemažai juoko, nes interviu, duotame kelias dienas prieš renginį Ispanijos televizijoje, kūrėjas sakė, jog teorija ir praktika yra skirtingi dalykai. Perklaustas menininkas su šypsena teigė, jog teorija yra atskirta nuo praktikos tik tada, kai kiną užrašinėji.

Jonas Mekas tarptautinei publikai prisipažino, jog poreikį kurti pajuto ištikus nelaimei – kai avangardistas neteko tėvo. Tai buvo sunkus periodas, nuo kuris paskatino Joną Meką atsverti kūrybai.

Ispanijos sostinėje šiuo metu vyksta tarptautinis filmų festivalis – „FILMADRID“. Festivalio metu rodomas ne tik kinas, tačiau pristatyta ir žymiausio lietuvių menininko – Jono Meko paroda „I Sing and I Celebrate“. Paroda su vizualiniais kūrėjo darbais veiks iki rugpjūčio 6 dienos šiuolaikinio meno centre „Museo La Neomudéjar“, o kino festivalis FILMADRID finišuos birželio 17 dieną.

Komentarai