fbpx
Festivaliai, Kanų kino festivalis, Naujienos, Svetur

Kanai 2014. Programa

Kanų kino festivalio plakatas Šaltinis - festival-cannes.com
Kanų kino festivalio plakatas
Šaltinis – festival-cannes.com

Atsakingas filmų atrankos procesas į didžiausią bei laukiamiausią metų kino festivalį oficialiai baigėsi ir Kanų direktorius Thierry Fremauxas šiandien vykusioje spaudos konferencijoje festivalio žiuri, kino kritikų bei žiūrovų teismui paskelbė 67-ojo tarptautinio Kanų kino festivalio programą.

Šiais metais gegužės 14-25 dienomis vykstančiame kino festivalyje naujausius savo filmus pristatys Bennettas Milleris, Jeanas-Lucas Godardas, Michelis Hazanavicius, Kenas Loachas, Xavieras Dolanas, Tommy Lee Jonesas, Mike`as Leigh bei daugelis kitų.

Iš viso į pagrindinę programą šiais metais pateko aštuoniolika filmų, vienu mažiau negu pernai, tačiau tikėtina, kad šis sąrašas dar gali būti papildytas artimiausiomis dienomis. Štai taip kol kas atrodo konkursinė festivalio programa:

„Leviathan“ – Andrejus Zvyagintsevas
„Relatos Salvajes (Wild Tales)“ – Damianas Szifronas
„Le Meraviglie“ – Alice Rohrwacher
„Timbuktu“ – Abderrahmane Sissako
„Foxcatcher“ – Bennettas Milleris
„Jimmy’s Hall“ – Kenas Loachas
„Mr. Turner“ – Mike`as Leigh
„Futatsume No Mado (Deux fenêtres)“ – Naomi Kawase
„The Homesman“ – Tommy Lee Jonesas
„The Search“ – Michelis Hazanavicius
„Adieu au langage“ – Jean-Luc Godardas
„Captives“ – Atomas Egoyanas
„Mommy“ – Xavieras Dolanas
„Deux jours, une nuit“ – Jean-Pierre & Lucas Dardenne
„Maps to the Stars“ – Davidas Cronenbergas
„Kis Uykusu (Sommeil d’hiver)“ – Nuri Bilge Ceylanas
„Saint Laurent“ – Bertrandas Bonello
„Sils Maria“ – Olivieras Assayas

Kanų kino festivalio direktorius Thierry Fremauxas prasitarė, kad Jeanas-Lucas Godardas žadėjo šiemet atvažiuoti į festivalį pristatyti savo naujausio filmo „Adieu au langage“, bet jis nėra tikras, ar pastarasis tą padarys. Džiugu matyti, kad jau penktą savo filmą pristatantis Xavieras Dolanas pagaliau pateko į konkursinę Kanų programą. Tuo tarpu Ryano Goslingo režisūrinis debiutas atsidūrė „Ypatingo žvilgsnio“ programoje. Juostai, anksčiau turėjusiai vadintis „How to Catch a Monster“, pavadinimas buvo pakeistas į „Lost River“. Nenustebkite, jog nekonkursinėje programoje bus parodytas animacinio filmo „Kaip prisijaukinti slibiną“ tęsinys, tai savotiška festivalio rengėjų dovana „DreamWorks“ kino studijos dvidešimtmečio gyvavimo proga.

Dar prieš keletą dienų buvo kalbama, kad net du nauji Terrence`o Malicko filmai („Knight of Cups“ ir „Untitled Terrence Malick Project (Lawless)“) gali pakliūti į Kanų festivalį, tačiau paaiškėjo, kad nei vienas iš jų nebus parodytas. Neapsigaukite, taip atsitiko ne todėl, kad programos sudarytojams teko nusivilti režisieriaus juostomis, tiesiog režisierius nespėjo jų baigti iki numatyto laikotarpio. Ką gi, belieka apsiginkluoti kantrybę.

Daugelis šiame sąraše greičiausiai spėjo pasigesti Alejandro Gonzalezo Inarritu „Birdman“, Thomaso Vinterbergo „Far From the Madding Crowd“, Paulo Thomaso Andersono „Inherent Vice“ bei Timo Burtono „Big Eyes“, tačiau visos laukiamiausios metų premjeros negali įvykti būtent Kanuose, tad galima tikėtis, jog šie filmai būtinai atsidurs kitų tarptautinių kino festivalių programose.

Festivalio žiuri šiais metais pirmininkaus režisierė, prodiuserė bei scenarijų autorė iš Naujosios Zelandijos Jane Campion – vienintelė moteris, pelniusi „Auksinę palmės šakelę“, šį įvertinimą jai atnešė juosta „Pianinas“ (The Piano, 1993). Šiemet į konkursinę programą pateko dviejų moterų-režisierių filmai: jaunos italų režisierės Alice Rohrwacher antrasis filmas „Le Meraviglie“ apie keturiolikmetę, kurios gyvenimą sujaukia buvusio kalinio atvykimas bei japonų režisierė Naomi Kawase „Futatsume No Mado“ apie jauną porą, besistengiančią išsiaiškinti mistinės mirties aplinkybes.

Primename, kad festivalį atidarys Olivierio Dahano biografinis filmas „Monako princesė“ (Grace of Monaco) apie Grace Kelly gyvenimą, kurį Lietuvos žiūrovai galės pamatyti kino teatruose nuo gegužės 30 dienos.

Su visa šių metų Kanų kino festivalio programa galima susipažinti oficialiame festivalio puslapyje.

 

Komentarai
Kinas visada buvo labai svarbi mano gyvenimo dalis. Geriausiai tai, koks kinas man patinka apibūdina Tildos Swinton citata: „Už nebalintą veidą ir nelygią eiseną. Už realistišką šeimyninę sceną. Už skausmingą žodžių pasirinkimą. Už atvirą, o galbūt ir nelaimingą pabaigą. Už nuo pėdos slystanti batą ir jį pataisantį kojos judesį. Už sudaužytą kiaušinį ir išpiltą pieną. Už neaiškaus kalbėjimo idėją. Už kino erdvę, kur niekas nevyksta, bet viskas įmanoma.“ Gavus pasiūlymą prisijungti prie KINFO šeimos nusprendžiau neatsisakyti, nes tai puiki proga ne tik daryti tai, kas miela širdžiai, bet dar ir galimybė susipažinti su bendraminčiais.