fbpx
Festivaliai, Naujienos

Kanuose dvigubai pagerbtą filmą „Žiemos miegas“ galės išvysti ir Lietuvos žiūrovai

Kadras iš filmo „Žiemos miegas“ TKKF archyvas
Kadras iš filmo „Žiemos miegas“  TKKF archyvas
Kadras iš filmo „Žiemos miegas“
TKKF archyvas

Peizažas kaip mėnulyje, atšiaurus oras ir dramaturgija, kurios pavydėtų pats Antonas Čechovas, jei tik būtų gyvas ir žiūrėtų kiną. Būtent toks yra režisieriaus Nuri Bilge Ceylano filmas „Žiemos miegas“ (angl. Winter Sleep, 2014), pernai įvertintas Kanuose (Prancūzija). Jį netrukus galės išvysti ir Lietuvos kino žiūrovai. Trys išankstiniai filmo seansai įvyks jau šį savaitgalį Kauno kino teatre „Romuvoje“. Vėliau „Žiemos miegas“ keliaus į Vilniaus, Šiaulių, Panevėžio kino sales.

„Man nepatinka komedijos, nemėgstu juoktis“, – sako Ceylanas. Ir tuo sunku patikėti, nes jo kūryba pasižymi intelektualiu humoro jausmu. Vis dėlto geriausiai jam sekasi kurti dramas. Paskutinė – „Žiemos miegas“ – giliu psichologizmu, literatūrinėmis nuorodomis bei įtikinančiais charakteriais taip apžavi Tarptautinio Kanų kino festivalio komisiją, kad ši apdovanoja filmą pačiu pagrindiniu apdovanojimu –„Auksine palmės šakele“, kino kritikai taip pat liko neabejingi – suteikė savo prestižinį FIPRESCI prizą.

„Kurdami festivalio programą pastebėjome, jog Lietuvos žiūrovai yra linkę rinktis intelektualų ir jausmingą kiną. Tendencija pasitvirtino ir šį rudenį, kai „Žiemos miegas“ atsidūrė žiūroviškiausių Tarptautinio Kauno kino festivalio filmų trejetuke“, – pastebi filmą „Žiemos miegas“ žiūrovams pristatančio Tarptautinio Kauno kino festivalio meno vadovė Ilona Jurkonytė.

Kadras iš filmo „Žiemos miegas“, TKKF archyvas
Kadras iš filmo „Žiemos miegas“
TKKF archyvas

Istorija sukasi apie pagrindinį veikėją – buvusį aktorių, dabar centrinėje Anatolijoje įsikūrusį viešbučio savininką, kuris rašo knygą apie Turkijos teatro istoriją. Jis siekia pripažinimo, aplinkinių pagarbos, tačiau įkvėpimas nebelanko, artimieji nebepalaiko, žmona nebesupranta. Vyrą ištinka egzistencinė krizė.

„Mane įkvėpė trys trumpos A. Čechovo istorijos. Idėja kilo prieš penkiolika metų ir kurį laiką tiesiog brendo, o prieš šešis metus kartu su žmona, Ebru Ceylan, ėmėmės ir konkretaus darbo. Pradžioje sumanėme pačius veikėjus, tada parašėme ir scenarijų“ – pasakoja „Žiemos miegas“ režisierius, naujausioje savo istorijoje brėždamas ir daugiau literatūrinių paralelių. Viena jų – tai nuoroda į Šekspyro Karalių Lyrą, taip pat šiame filme ryškus ir Fiodoro Dostojevskio prozai būdingas kaltės motyvas.

„Žiemos miegas“ – septintasis režisieriaus ilgametražis filmas. Unikalu, kad visi iki šiol sukurti Ceylano filmai pelnė svarius apdovanojimus. Tarptautinio Kauno kino festivalio programoje 2006 m. buvo rodytas šio autoriaus filmas „Klimatai“ (angl. Climates, 2006), kuriuo, lygiai kaip ir 2011 m. Kanuose didžiuoju žiuri prizu apdovanotu filmu „Kartą Anatolijoje“ (angl. Once Upon a Time in Anatolia, 2011), režisierius įrodė talentą pasakoti tiek tarpusavio santykių, tiek epines dramas.

Trys išankstiniai filmo „Žiemos miegas“ seansai įvyks šį penktadienį, šeštadienį ir sekmadienį Kaune, kino teatre „Romuva“, o nuo vasario 6 dienos keliaus į Vilniaus kino teatrą „Pasaka“, „Skalvijos“ kino centrą ir Panevėžio kino centrą „Garsas“. Daugiau informacijos – www.kinofestivalis.lt.

Komentarai