fbpx
Naujienos

Kauno menininkų namuose – užmirštas Kanados kino lobis

Kadras iš filmo „Nusikaltimų banga“
Edukacinės platformos Edukacinės platformos „Kitas Kinas“ archyvas

Šią savaitę Kauno menininkų namuose – juodojo humoro kupinas kino siurprizas. Balandžio 11 d. 19 val. Kauno menininkų namuose vyks filmo „Nusikaltimų banga“ (angl. „Crime Wave“, 1985 m.) seansas. Šis renginys – penktoji edukacinės platformos „Kitas Kinas“ inicijuoto nepriklausomų filmų ciklo dalis. „Kitas Kinas“ – tai edukacinė platforma, pristatanti ir apžvelgianti plačiai auditorijai menkai pažįstamus filmus, su jais susijusias asmenybes ir istorijas. Platformos tikslas – iš užmaršties prikelti nepelnytai apleistus filmus bei apžvelgti įdomesnes šiuolaikinio nepriklausomo kino apraiškas, skatinti žmonių domėjimąsi alternatyvia kino istorija, lavinti ne tik gerą, bet ir blogą skonį.

„Nusikaltimų banga“ – tai įstabios vaizduotės, juodojo humoro ir inovatyvių idėjų pilnas kūrinys. Šio filmo istorijos ašis – tylusis Stevenas Penny (pats filmo režisierius Johnas Paiszas), rašytojas, besistengiantis parašyti geriausią visų laikų kriminalinio kino scenarijų filmui „Nusikaltimų banga“. Vienintelė problema – Stevenas puikiai rašo istorijų pradžias ir pabaigas, tačiau niekaip nesugeba jų išvystyti.

Jis gyvena garažo palėpėje priemiestyje, kur jo kūrybines kančias akylai stebi Kim (akt. Eva Kovacs), namo savininkų dukra. Paaiškinęs, kodėl rašo tik gatvės žibintų šviesoje, Stevenas susižavėjusiai Kim demonstruoja savo „Bolex“ kamerą, o ši stengiasi jam padėti užbaigti tą nelemtą scenarijų – tiesa, ne itin sėkmingai. Kai jau atrodo, kad filmo scenarijus niekada nebus pabaigtas, pasirodo daktaras Jolly, esą padėsiantis Stevenui išspręsti savąsias kūrybines kančias. Tačiau šis daktaras turi savų ketinimų…

Anot kultūros kritiko Geoffo Pevere‘o, „Nusikaltimų banga“ – galbūt didžiausias užmirštas Kanados kino lobis, įkvėpęs tokius postmodernistinius meta-filmus kaip Spike‘o Jonze‘o „Adaptacija“. Filmo metu regime Steveno filmų scenarijus, kuriuose figūruoja tokie personažai kaip Elvio Preslio imitatorius, psichotiški oro gaiviklio platintojai, rašytojas, besistengiantis užvaldyti savipagalbos knygų industriją. Pasak Pevere‘o, šio filmo žanras – tai „prerijų postmodernizmas“, kuriame persipina B kategorijos filmų atmosfera, nuorodos į popkultūrą ir 6-ojo dešimtmečio estetiką. Metams bėgant „Nusikaltimų banga“ įgavo kultinio filmo statusą ir pastaruoju metu sulaukia vis daugiau susidomėjimo kaip 9-ojo dešimtmečio Vinipego nepriklausomo kino produktas.

Filmą platina „The Winnipeg Film Group“, jis bus rodomas anglų kalba.
Bendradarbiaudamas su Kauno menininkų namais, „Kitas Kinas“ pristato pogrindinių, nepriklausomų filmų peržiūrų ciklą, kuriame bus rodomi mažai žinomi, sunkiau savo žiūrovą atrandantys kūriniai. Tokie filmai – unikalūs savo kultūriniu kontekstu, nevaržomu kūrybiškumu, nestandartiniais siužetais, o jų kūrėjai ir kūrybiniai procesai apipinti keisčiausiomis istorijomis. Peržiūrų ciklas neapsiribos vienu laikmečiu ar vietove, o jo pradžią žymės filmai iš Šiaurės Amerikos – regiono, turinčio gilias kino kūrimo ir žiūrėjimo tradicijas bei didžiulį pogrindinio kino palikimą. Šiuo ciklu „Kitas Kinas“ kviečia diskutuoti apie nepriklausomą kiną bei jo egzistavimo sąlygas šiandienos pasaulyje.

Komentarai