fbpx
Filmų apžvalgos, Repertuaro filmai

„Kerė Pilbė“: nuolatos atsikartojanti romantika (apžvalga)

Kadras iš filmo „Mergina su principais. Kerė Pilbė“
„Du Kine“ archyvas

Kerė Pilbė – mergina turinti 185-ių balų intelekto koficientą, devyniolikmetė, kuri jau sugebėjo baigti Harvardą, cituojanti Kirkegardą ir Foucault, tačiau visiškai nesugebanti užmegzti santykių su žmonėmis. Stipriai peržengianti įprastas žmogaus proto ribas mergina neturi labai reikalingo žmogui gebėjimo prisitaikyti prie socialinių situacijų. Ir jos intelektas jai čia ne tik, kad nepadeda, bet labiau trukdo. Todėl jos psichoterapeutas duoda jai užduotį – įvykdyti penkių punktų programą, įtraukiančią draugų susiradimą ir nuėjimą į pasimatymą.

„Mergina su principais. Kerė Pilbė“ (Carrie Pilby, 2017) sukurtas remiantis  populiariu  Caren Lissner romanu, išleistu 2003 m. Tai režisierės Susan Johnson ilgametražio filmo debiutas. Ši drama jau parodytas Toronto tarptautinių filmų festivalyje. Jame vaidina indie filmų žvaigždė Bel Powley, kuri yra pažįstama iš komplikuoto ir ironiško filmo „Paauglės dienoraštis“ (The Diary of a Teenage Girl, 2015).

Kerės neįmanoma pavadinti introverte (nors yra bandymų tuo įtikinti). Ji visai nesunkiai užmezga kalbą su nepažįstamaisiais ir yra drąsi socialinėse situacijose. Tiesiog ji pasipūtusi, žino dėl savo intelekto esanti geresnė už kitus ir nesuteikia žmonijai šanso. Todėl scenarijuje veikėja vaizduojama ne visai nuosekliai. Teigiama, kad ji yra uždara ir neranda kontakto su žmonėmis, todėl neturi nei draugų, nei vaikino.

Kadras iš filmo „Mergina su principais. Kerė Pilbė“
„Du Kine“ archyvas

Visgi Kerei pradėjus vykdyti užduotis, jai tai sekasi gana lengvai. Todėl atrodo, kad ji pati mėgsta vienatvę ir neturi jokio noro megzti ryšio su kitais žmonėmis. Nėra įtikinantis jos liūdnas vienišumas, o tuo labiau numatoma depresija. Jos žodžiai terapeutui: „Kodėl žmogus negali būti nelaimingas, kas su tuo blogai?“, nuskamba visai smagiai. Tačiau esmė ta, kad Kerė visai neatrodo nelaiminga. Ji įprasta tokio žanro filmams keistuolė, kuri neturi jokio apibrėžto tikslo ir kiti, šiuo atveju terapeutas (akt. Nathan Lane), paaiškina jai, ko būtent jos gyvenime trūksta (į pabaigą pasirodo, kad, kaip visada, – vaikino).

Tačiau veikėjos šabloniškumas ne aktorės Bel Powley, o greičiau jau scenarijaus kaltė. Kaip tik pagrindinė aktorė sugeba suteikti savitų ir daugiasluoksnių spalvų Kerės personažui. Tik dėl jos talento šis filmas dvelkia lengva ironija ir bent šiek tiek įtikina (bent tiek, kad filmas tampa žiūrimu). Dažniausiai ne itin išradingi dialogai visai šmaikščiai nuskamba aktorės Bel Powley lūpose. Šios aktorės dėka jaučiama, kad Kerė, nors ir labai protinga asmenybė, tėra 19-os metų mergina, į gyvenimą žiūrinti iš šio jauno amžiaus perspektyvos.

Kadras iš filmo „Mergina su principais. Kerė Pilbė“
„Du Kine“ archyvas

Scenarijus standartinis ir būdingas eilinei romantinei komedijai su bandymu pateikti gilesnių potemių. Filme yra blogų vyrukų, kurie siekia pasinaudoti Kere, ir žavusis keistuolis kaimynas, kuris iš tiesų yra labai žavus ir gabus muzikantas (akt. William Moseley). Be to, filmui būdinga ir vos ne kiekviename tokio žanro filme atsirandantis psichoanalizės momentas: mirusi mama ir tėvas (akt. Gabriel Byrne), neskiriantis savo dukrai tiek dėmesio, kiek ji būtų verta. Tačiau su terapeuto pagalba Kerė sprendžia šias problemas, o įveikus mamos ir tėčio paliktus įspaudus, natūraliai susitvarko ir visa kita.

Šis filmas diegia tradicines moralines vertybes ir retkarčiais net jaučiasi didaktikos atspalvis, dėl ko jam pritrūksta gyvenimiško natūralumo. Humoras neretai klišinis ir atkartojantis tai, kas matyta kituose tokio žanro filmuose.

Tai tinkamas filmas ieškantiems lengvos vakaro pramogos ir romantinio žanro mėgėjams. Tačiau „Mergina su principais. Kerė Pilbė“ šabloniškas filmas, parodantis visuomenėje vyraujančius stereotipus bei neišeinantis iš tradicinės romantinės komedijos rėmų.

Filmo anonsas:

Komentarai