fbpx
Kino pavasaris, Naujienos

Ketvirtasis festivalis „Eureka“ – nemokami filmai moksline tema

Kilmė, I origins
Kilmė, I origins
Kadras iš filmo „Kilmė“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Smalsiausiems protams „Kino pavasaris“ jau ketvirtąjį kartą pristato mokslinių fantastinių ir mokslo populiarinimo filmų festivalį „Eureka“. Į jį kruopščiai atrinktas juostas vienija mokslo tema ar mokslinės fantastikos žanras. Šiemet režisieriai dalinsis fantazijomis apie žmonijos ateitį, nagrinės žmonių baimes ir šypsena žvelgs į netikėtus mokslo išradimų panaudojimo būdus. Mokslinės fantastikos meistrai į ekranus įsiverš jau greitai, kovo 20-ąją.

Programos filmai skirti vyresnių klasių mokiniams ir studentams bei visiems, suinteresuotiems filmais moksline tematika, o įėjimas į filmus – nemokamas.

„Norint pasiruošti ateičiai, numatyti arba vertinti ateities vystymosi tendencijas, mokslinė fantastika yra labai gera priemonė. Ji padeda plėsti akiratį ir išlavinti fantaziją, tuo labiau, kad kai kurie rašytojai ar režisieriai savo filmuose jautriai reaguoja į visuomenės pokyčius ir tendencijas ir gana įtaigiai parodo, kas mūsų gali laukti, jei mes elgsimės vienaip ar kitaip. Kita vertus, mokslinė fantastika yra būdas iškelti ir apsvarstyti tam tikras etines dilemas, parodyti, ko galbūt reikėtų vengti. Tad mokslinės fantastikos funkcija – ir pažintinė, ir pramoginė“, – mintimis apie minėto žanro specifiką dalijasi biologijos mokslų daktaras, mokslo populiarinimo, kino naujienų laidų vedėjas Rolandas Maskoliūnas.

Kadras iš filmo „Virunga“ Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Kadras iš filmo „Virunga“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Drąsi dokumentika

Australų aktorius ir režisierius Damonas Gameau imasi drastiško eksperimento – norėdamas savo kailiu pajusti, ką iš tiesų sveikatai reiškia dideli cukraus, pravardžiuojamo „baltąja mirtimi“, kiekiai, ryžtasi kasdien jo suvartoti po keturiasdešimt šaukštelių. Šis eksperimentas užfiksuotas dokumentinėje juostoje „Tas filmas apie cukrų“ („That Sugar Film“).

Žmogaus poveikis klimato kaitos procesams – akivaizdus ir neabejotinas, tačiau visokio plauko apsišaukėliai vis dar diskredituoja mokslininkų įrodymus. Į polemiką dėl klimato kaitos dokumentiniame filme „Abejonių prekeiviai“ („Merchants of Doubt“) žvelgia amerikiečių režisierius Robertas Kenneris.

Britų režisieriaus Orlando von Einsiedelo dokumentika „Virunga“ („Virunga“) nukelia į nepaprasto grožio Virungos nacionalinį parką, kur laisvėje gyvena nykstančių kalnų gorilų populiacija. Nors parkas įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą, jam vis tiek kyla pavojus: jo teritorijos gviešiasi tarptautinės korporacijos. Filmas apie atsidavusius gamtos mylėtojus ir interesų konfliktą šiemet nominuotas „Oskarui“ geriausio dokumentinio filmo kategorijoje.

Kadras iš filmo „Parabellum“ Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Kadras iš filmo „Parabellum“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Keičiant realybę

Geteburgo filmų festivalyje nominuotas geriausio debiuto kategorijoje, austrų režisieriaus Luko Valentos Rinnerio filmas „Parabellum“ („Parabellum“) apmąsto, kaip reikėtų elgtis pasaulio pabaigos atveju. Geologas Hermanas atsisako patogaus gyvenimo tam, kad prisijungtų prie grupės žmonių, gyvenančių atokiai nuo visuomenės ir besiruošiančių akistatai su pasaulio pabaiga.

Bulgaras Tonislavas Hristovas sukūrė komediją apie bandymą technologijų pagalba išmokyti drovius vyrus flirto meno. Programuotojo inžinieriaus Atano rimtos pastangos – smagiai ir linksmai aštuoniasdešimties minučių juostoje „Meilė ir inžinerija“ („Love & Engineering“).

Režisierius Mike’as Cahillas 2012 m. „Kino pavasaryje“ svečiavosi su filmu „Antroji žemė“, ir šiemet jis pristato juostą „Kilmė“ („ I Origins“). Joje molekulinės biologijos studentas Ianas Grėjus įsimyli merginą ypatingomis akimis. Jis dar nežino, kad jo atradimas gali pakeisti pasaulį. Pagrindinį vaidmenį filme atlieka Bernardo Bertolucci „Svajotojų“ žvaigždė Michaelas Pittas.

Po lemtingo vidurnakčio
Kadras iš filmo „Po lemtingo vidurnakčio“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Grėsmių pavidalai

Kanadietis Guy Maddinas kartu su Evan Johnson juostoje „Uždraustas kambarys“ („The Forbidden Room“) imasi žmonių baimių tyrinėjimo. Povandeniniame laive dingsta kapitonas, o laivo įgula lieka įkalinta su keistu kroviniu ir savais nuogąstavimais. Juostoje vaidina ir „Jos vardas Nikita“ žvaigždė Roy Dupuis.

Keistoje situacijoje užstringa ir meksikiečių režisieriaus Isaaco Ezbano filmo „Incidentas“ („The Incident“) personažai: išvažiavę atostogų, kelionės metu jie praranda gerą nuotaiką – mat kelias veda į niekur, o vietovės kartojasi.

Lygiai taip pat begalinėje erdvėje užstringa ir du broliai, kuriuos vejasi policininkas. „Po lemtingo vidurnakčio“ („The Midnight After“) – Kinijos režisieriaus Fruito Chano apokaliptinė vizija. Vėlai namo grįžtančio autobuso keleiviai supranta, kad mieste liko tik jie vieni ir privalo išsiaiškinti, kas nutilo visai žmonių populiacijai. Inspiruotas 2012 m. bestselerio „Lost On A Red Minibus To Taipo“, filmas nagrinėja likimo, tikėjimo klausimus ir iš arti žvelgia į žmonėse slypinčius demonus.

Festivalis vyks kovo 20–balandžio 2 d. kino teatre „Forum Cinemas Vingis“. Įėjimas į visus seansus yra nemokamas, tačiau grupes, didesnes nei 10 žmonių, kviečiame iš anksto registruotis el. paštu eureka@kinopavasaris.lt arba internetu www.kinopavasaris.lt/lt/eureka-2015

Komentarai
Vilniaus tarptautinis kino festivalis (VTKF) „Kino pavasaris“ yra didžiausias kino renginys Lietuvoje. Sukurtas 1995 metais, festivalis vieno didžiausių ir gausiausiai lankomų renginių šalyje vardą užsitarnavo pateikdamas žiūrovams kruopščiai atrinktą, didžiuosiuose pasaulio festivaliuose kino profesionalų ir mėgėjų įvertintą kino programą.