
Jau ilgą laiką kibernetinės atakos – kasdienis geopolitinių įtampų, verslo rizikų ir net kultūrinių diskursų palydovas. Nuo pirmųjų kompiuterinių virusų devintajame dešimtmetyje iki šiuolaikinių, didelio masto kibernetinių atakų, kurios gali paveikti valstybinių institucijų ar didžiulių verslų funkcijas. Šių plika akimi nematomų, tačiau galingų grėsmių mastas ir pobūdis per kelis dešimtmečius keitėsi neatpažįstamai. Tačiau ką apie šį šešėlinį pasaulį mums pasakoja kinas, serialai ir vaizdo žaidimai? Ar Holivudas kuria realybę atitinkantį vaizdą, ar tik stilingą mitologiją?
Apie tai bus diskutuojama šių metų festivalyje „Comic Con Baltics 2025 sponsored by Samsung“, kuris vyks gegužės 23 – 25 dienomis Vilniuje. Specialioje diskusijoje žiūrovai kviečiami pažvelgti į kibernetinių atakų vaizdavimą kine, serialuose, anime ir palyginti šias scenas su realaus pasaulio patirtimi.
Diskusijoje dalyvaus Danielius Vargonas, Nacionalinio kibernetinio saugumo centro prie Krašto apsaugos ministerijos Kibernetinių grėsmių paieškos centro vedėjas. Daugiau nei dešimtmetį su kibernetiniu saugumu dirbantis ekspertas yra tyrinėjęs įvairius incidentus, kenkėjiškas programas, vadovavęs ES gynybos projekto greitojo reagavimo komandai. Laisvalaikiu D. Vargonas – aistringas japonų kultūros, filmų ir žaidimų entuziastas.
„Filmuose hakeris vienu mygtuko paspaudimu išjungia viso miesto elektros tiekimą. Realybėje – netyčia ištrina pusę savo kodo bandydamas automatizuotai išsivalyti komentarus ir tada panikoje klausia ChatGPT arba googlina „undo git force push“, – komentuoja D. Vargonas.
Nuo kultinių serialų, tokių kaip „Mr. Robot“ iki Holivudo juostų apie „vienišus genijus“, gebančius iš namų neutralizuoti ištisas institucijas, populiarioji kultūra ilgai formavo mitologinį įsilaužėlių paveikslą. Tačiau šiandien, kai kibernetinės atakos daro įtaką rinkimams, trikdo kritinę infrastruktūrą ar naudojamos dezinformacijos platinimui, svarbu mokėti atskirti fikciją nuo faktinės grėsmės.

Festivalio metu taip pat veiks edukacinės erdvės, kur lankytojai galės susipažinti su informacijos sklaidos principais, išmokti atpažinti dezinformacijos ženklus, įvertinti šaltinių patikimumą bei suprasti, kaip veikia socialinė inžinerija ar informacinės manipuliacijos. Programą papildys Lietuvos kariuomenės ekspozicija, kurioje bus pristatoma moderni ginkluotė ir technika, o taip pat – NATO pajėgų atstovai, pasiruošę atsakyti į klausimus ne tik apie fizinę, bet ir skaitmeninę gynybą.
„Šiandieninė gynyba – tai ne tik tankai ir radarai. Tai ir mūsų informacinė higiena, gebėjimas kritiškai mąstyti, suprasti, kaip veikia skaitmeninė aplinka. Kuo daugiau žinome, tuo sunkiau mus paveikti“, – teigia vienas iš „Comic Con Baltics“ organizatorių Tomas Vievesis.
„Comic Con Baltics 2025 sponsored by Samsung“ – jau septintus metus organizuojamas naujosios kartos pramogų festivalis, kasmet į Vilnių pakviečiantis kultinių filmų, serialų, komiksų ir vaizdo žaidimų kūrėjus bei aktorius. Gegužės 23 – 25 dienomis lankytojai turės galimybę išbandyti naujausius ir jau kultiniais spėjusius tapti vaizdo žaidimus bei kartu juos žaisti su populiariausiais nuomonės formuotojais „Baltics Gaming Expo“ erdvėje. „Meet Lithuanian Film Industry“ programa žada susitikimus su Lietuvos kino kūrėjais ir naujausių filmų pristatymus. Taip pat festivalio metu įvyks jau tradicija tapęs tarptautinis Cosplay konkursas, bei pirmą kartą vyksiantis K-Pop šokių konkursas. Šiuos konkursus pristato „McDonald’s“. Jauniausiems festivalio dalyviams bus įrengta atskira „Šeimų erdvė“.

Šiuo metu savo dalyvavimą festivalyje jau patvirtino Edas Westwickas, sukūręs legendinį Čako Baso vaidmenį seriale „Liežuvautoja“ („Gossip Girl“), Jackas Gleesonas, žinomas dėl Joffrey Baratheono vaidmens seriale „Sostų karai“ („Game of Thrones„), Rogeris Clarkas ir Robas Wiethoffas iš kultinio žaidimo „Red Dead Redemption 2“, Nedas Luke’as ir Shawnas Fonteno iš „GTA V„ žaidimo visatos, bei sparčiai išpopuliarėjusio žaidimo „Kingdom Come: Deliverance II“ aktoriai Tom McKay ir Luke Dale. Taip pat komiksų kūrėjai Valerie Minelli, geriausiai žinoma dėl savo serijos „Mrs. Frollein“, Luis Coelho, žinomas kaip „purr.in.ink“ ir Andrés J. Colmenares „Wawawiwa Comics” kūrėjas iš Kolumbijos.
Projektą iš dalies finansuoja Krašto Apsaugos Ministerija