fbpx
Kinas po žvaigždėmis, Naujienos

„Kine po žvaigždėmis“ – išskirtinis Krzysztofo Kieślowskio „Trys spalvos: Mėlyna“ seansas

Kadras iš filmo „Trys spalvos: mėlyna”  „Pasaka” archyvas
Kadras iš filmo „Trys spalvos: mėlyna”
„Pasaka” archyvas

Birželio 25 dieną „Kino po žvaigždėmis“ žiūrovai turės unikalią progą išvysti pirmąją Krzysztofo Kieślowskio filmų trilogijos dalį „Trys spalvos: Mėlyna“ ( Three Colours: Blue, 1993). Tris Prancūzijos vėliavos spalvas atkartojančio ir tris prancūzų revoliucijos vertybes – laisvę, lygybę, brolybę – interpretuojančio ciklo filmai tapo paskutiniais talentingojo lenkų režisieriaus darbais.

Po trečiojo filmo „Trys spalvos: Raudona“ (Three Colours: Red, 1994) premjeros Kanų kino festivalyje K.Kieślowskis pranešė baigiantis kino režisieriaus karjerą, o praėjus dviems metams, 54–rių metų kino kūrėjo gyvybė užgęso. Šiemet minimos dvidešimtosios mirties metinės – proga prisiminti vienu geriausiu visų laikų režisieriumi laikomo K. Kieślowskio kūrybą. Ypatingą kino klasikos seansą pristato Prancūzų institutas Lietuvoje ir Lenkijos institutas Vilniuje.

„Trys spalvos: Mėlyna“ nukelia į kerinčio grožio ir liūdesio pasaulį. Filmas pasakoja Julie (Julliette Binoche), dukros bei vyro – žymaus kompozitoriaus – avarijoje netekusios moters, istoriją. Tai intymus žvilgsnis į netekties išgyvenimo, gedulo ir susitaikymo procesus. Julie ieško laisvės nuo savęs pačios, nuo savo praeities ir skausmo. Ji bando pradėti anonimišką gyvenimą, ištirpdama Paryžiaus mieste. Regime subtiliai atsiskleidžiančią įtampą tarp žmogiško artumo poreikio ir baimės, gyvybės ir mirties, atminties ir užmaršties.

Kadras iš filmo „Trys spalvos: mėlyna”  „Pasaka” archyvas
Kadras iš filmo „Trys spalvos: mėlyna”
„Pasaka” archyvas

Anot K.Kieślowskio, šiame filme kalbame ne apie politinę, bet apie individualią, gilią, gyvenimo laisvę. Visgi, pasak režisieriaus, šios laisvės neįmanoma pasiekti pavieniui. „Gali sakyti – aš noriu būti laisvas, bet kaip išsivaduoti iš savo paties jausmų, atsiminimų, troškimų?“, – klausė režisierius.

Poetiškas, elegantiškos struktūros „Trys spalvos: Mėlyna“ išsiskiria atidumu detalėms. Į kavą įmerktas cukraus gabalėlis, susukti natų ritinėliai, pažirę mėlyni kristalai tampa vizualinėmis vidines pagrindinės veikėjos būsenas perteikiančiomis metaforomis. Mistiška muzika, kurta ilgamečio kūrybinio partnerio Zbigniewo Preisnerio, kaip ir daugelyje kitų K.Kieślowskio darbų, tampa neatsiejama filmo siužeto dalimi.

Kadras iš filmo „Trys spalvos: mėlyna”  „Pasaka” archyvas
Kadras iš filmo „Trys spalvos: mėlyna”
„Pasaka” archyvas

Filmą būtų sunku įsivaizduoti be subtiliai niuansuotos Julliette Binoche vaidybos. Jos nežemiško grožio veidas tampa drobe, ant kurios šviesa tapomas melsvas melancholijos paveikslas.

Nepaisant emociškai sudėtingo vaidmens, Julliette Binoche ne kartą yra sakiusi, jog filmavimo procesas buvo smagus. „Tiesą pasakius, mes daug juokėmės filmuodami šį filmą. Krzysztofas buvo tikras pesimistas, o aš – visiška priešingybė, tad mes nuolat juokaudavome, kokie esame skirtingi. Jis buvo labai šiltas, paslaugus ir kantrus žmogus,“ – maloniai režisierių prisiminė aktorė.

Filmą „Trys spalvos: Mėlyna“ pamatykite birželio 25 d., 22:30 val., Valdovų rūmų kieme. Žiūrovai kviečiami patirti kino spalvas dar ryškiau, renkantis atitinkamą aprangos kodą – visiems, perkantiems bilietą renginio vietoje ir apsirengusiems mėlynai, bilietas kainuos 4 Eur.

Filmo anonsas:

Komentarai