fbpx
Kino garsai

Kino garsai #9 „Didysis Getsbis“

Išeini iš kino salės, užmerki akis ir vis dar matai prašmatnias „Prada“ sukneles, spalvingus ir pašėlusius bohemos vakarėlius, Niujorko šviesas bei Leonardą DiCaprio. Taip, žiūrėjau „Didįjį Getsbį“ (The Great Gatsby, 2013) – prestižinę „Kanų kino festivalį“ atidariusią australų režisieriaus  Bazo Luhrmanno romantinė dramą, sukurtą remiantis to paties pavadinimo amerikiečių autoriaus Francis Scotto Fitzgeraldo novele. Kaip visada prieš seansą apie šį filmą žinojau nedaug, tik tiek, jog garso takelis neblogas. Galbūt dėl to filmas ir nustebino, o scenografija sužavėjo. Jei ir buvo tam tikrų filmo istorijos trūkumų, viską nustelbė dekoracijos, kostiumai, puikūs aktoriai ir geri muzikos kūriniai.

Filmo „Didysis Getsbis“ plakatas „ACME Film“ archyvas
Filmo „Didysis Getsbis“ plakatas
„ACME Film“ archyvas

Kino filmo muzikinį takelį kūrė ir prodiusavo amerikiečių reperis Jay-Z. Pastarąjį su kino režisieriumi supažindino pagrindinį vaidmenį juostoje atliekanti kino žvaigždė Leonardas DiCaprio. Filme skamba tokių atlikėjų kaip Lana Del Rey, Will.i.am, „The xx“, „Florence & the Machine“, Gotye, Fergie atliekami kūriniai, taip pat ir paties Jay-Z bei jo žmonos Beyonce balsai, o tradicinis džiazas derinamas su šiuolaikine hiphopo muzika. Tiesa, nematant vaizdo, kai kurie kūriniai gali skambėti nuobodokai, tačiau žiūrint filmą muzika tik sustiprina, akcentuoja, papildo tam tikras emocijas ar idėjas, ne jas užgožia. Matyt, taip ir turėtų veikti gerai parinktas garso takelis. Paklausom.

  • The xx – Together

Filmo režisierius Bazas Luhrmannas bei filmo garso takelio prodiuseris Jay-Z – dideli anglų indie pop grupės „The xx“ gerbėjai. „The xx“ kūryba visada pasižymėjo tam tikru paslaptingumu, ramumu, aiškiu skambesiu, elektroninės muzikos ir gitaros garsų suderinimu, todėl grupės muzika greitai pasiekė klausytojų širdis. Tačiau filmo kūrybinė grupė nenorėjo naudoti jau žinomų šios grupės kūrinių, ieškojo kažko naujo, originalaus, kas galėtų tinkamai atskleisti pagrindinių herojų paveikslus. Iš pradžių buvo parinkta daina iš naujo grupės albumo, tačiau, visai netikėtai, filmo scenos įkvėpė muzikantus ir jie sukūrė dar vieną naują hitą „Together“, specialiai filmui. Pagrindinis dainos motyvas – gitaros melodija – filme pakartojamas ne kartą, būtent tose scenose, kuomet bandoma parodyti paslaptingąją pagrindio herojaus Getsbio pusę, kai visi ima klausinėti – „Kas gi tas Getsbis?“.

  • Lana Del Rey – Young and Beautiful

Greitai išpopuliarėjusios amerikiečių dainininkės Lana del Rey kūrinys „Young and beautiful“ neabejotinai susijęs su pagrindine filmo moterimi Deizi. Šia daina Deizi tarsi retoriškai klausia savo mylimojo, ar jis ją mylės net ir tada, kai ji nebebus graži ir jauna.Taip pat joje viltingai atsakoma – „Žinau, kad mylėsi“. Nors dainuojama istorija yra kiek banaloka, tačiau skambesys padeda suprasti situaciją ir atskleidžia filme vystomą ilgesio ir melancholijos temą. Daina išties graži, lengva, kaip ir pati filmo scenografija – šviesios suknelės, balti rūmai, baltos gėlės, baltos užuolaidos. Skambesys tarsi pripildo tą šviesią, baltą erdvę ir įtraukia. Taip pat filme vienos iš vakarėlių scenų metu skamba ir kita, greitesnė šios dainos versija, aranžuota fokstrotui.

  • Beyonce & Andre 3000 – Back To Black

„Back to black“ – garsios anglų dainininkės Amy Winehouse kūrinys. Tačiau filme skamba gerokai lėtesnė, dramatiškesnė dainos versija, padedanti geriau įsiklausyti į dainos žodžius ir įsijausti į pagrindinių herojų išsiskyrimo istoriją. Sakyčiau, išties įdomi, netikėta dainos interpretacija.

  • Emeli Sandé – Crazy In Love

„Crazy in love“ – iš tikro jau anksčiau minėtos Beyonce kūrinys ir keista, kodėl ji pati jo neatliko, matyt, buvo ieškoma naujovių. Juostoje skamba ne originali dainos versija, o džiazinė, kurią kartu atlieka „The Bryan Ferry Orchestra“ orkestras. Tai viena iš nedaugelio dainų, kurios skambesys yra artimas filme vaizduojamam laikotarpiui. Kai Getsbis laukia atvykstant savo mylimosios Daizy ir labai dėl to jaudinasi, būtent tuomet pradedama groti „Crazy in love“. Savo linksmu ritmu daina tarsi pašiepia Getsbio jautrumą ir pažeidžiamumą bei pabrėžia jo įsimylėjimą. Filmo režisierius nevengia juokingų scenų, mat nebūtinai visada dramos žanras turi būti vien tik dramatiškas. Juk kine kaip ir gyvenime – pasitaikyti gali visko.

  • Florence + The Machine – Over The Love

„Florence + The Machine“ – dar vienas garsus vardas filmo garso takelyje. Ypatingo balso savininkė Florence Welch filme atlieka itin jautrią, ramią, lėtą dainą „Over the love“. Tikriausiai tai bus viena iš tų dainų, kuri reikalauja susikaupimo, įsijautimo arba filmo vaizdų prieš akis, nes daina būtent buvo sukurta pagal filmo veiksmą. Florence tiesiog apdainavo tai, ką mate ekrane – užsilikusius paskutinius vakarėlio svečius, liūdną moterį raudona suknele gulinčią ant pianino ir bandančią dainuoti bei vieną pagrindinių filmo herojų Nikį, keliaujantį namo. Jei dainos pradžia nežavi – paklausykite antrą dainos pusę, ten rasite daugiau skambesio ir dramos.

Štai toks šios savaitės „Kino garsų“ sąrašėlis. O Jūs ar jau matėte „Didįjį Getsbį“? Jei ne – aišku, siūlau pažiūrėti. Gal tai ir nėra išskirtinis meno šedevras, gal ir neapverčia žiūrovų pasaulėžiūros aukštyn kojom ar neverčia susimąstyti (na, kažkiek vistiek priverčia), tačiau daugiau nei šimtas milijonų dolerių išleistų šiam filmui kalba už save – graži pasaka suaugusiems, bent kelioms valandoms nukelianti į kitokį, spalvingą, pašėlusios bohemos pasaulį. Neprailgo.

 

 

Komentarai