fbpx
Naujienos

Kino gurmanų klubas „Veidrodžio ložė“ pristato Auksinės palmės šakelės laimėtoją – filmą „Žiemos miegas“ ir kviečia diskutuoti

Žiemos Miegas
Žiemos Miegas
Kadras iš filmo „Žiemos miegas“
Kauno kino festivalio archyvo

Vasario 19 d. 17:30 val. kino centro „Garsas“ kino gurmanų klubas „Veidrodžio ložė“ vėl plačiai atveria duris į neaprėpiamą kino pasaulį ir visus gero kino mėgėjus kviečia ne tik žiūrėti filmus, bet ir diskutuoti, kalbėtis, ieškoti sprendimų į filme keliamus klausimus. Šiais metais pirmoji „Veidrodžio ložė“ skirta prancūzų Tarptautiniame Kanų festivalyje pagrindinį prizą – Auksinę palmės šakelę laimėjusiam filmui „Žiemos miegas“. Žiūrovų laukia gilus, įstabiai įtraukiantis ir iki paskutinės minutės nepaleidžiantis turkų filmas. O po filmo tradiciškai prie karštos arbatos puodelio žiūrovai kviečiami diskutuoti, kalbėtis. Diskusiją moderuos kino kritikas Ramūnas Aušrotas (Kaunas).

Peizažas kaip mėnulyje, atšiaurus oras ir dramaturgija, kurios pavydėtų pats Antonas Čechovas, jei tik būtų gyvas ir žiūrėtų kiną. Būtent toks yra turkų režisieriaus Nuri Bilge Ceylano filmas „Žiemos miegas“ (angl. Winter Sleep, 2014). Filmas pasakoja apie centrinėje Anatolijoje gyvenantį viešbučio savininką Aydiną, buvusį aktorių, išgyvenantį egzistencinę bei kūrybinę krizę. Aydinas įsitikinęs, esąs reikšminga figūra savo miestelyje. Jis turi skiltį vietiniame laikraštyje ir rašo knygą apie Turkijos teatro istoriją, tačiau simpatijų jis nesulaukia nei iš miestelėnų, nei iš savo artimųjų. Kino kritikai filmą vadina „visiškai užvaldančiu dėmesį, pasižyminčiu ypatinga vaidyba“ („Indiewire“), „kerinčiu filmu“ („The Guardian|“), „įtraukiančiu ir užburiančiu opusu“ („Variety“).

„Man nepatinka komedijos, nemėgstu juoktis“, – sako Ceylanas. Ir tuo sunku patikėti, nes jo kūryba pasižymi intelektualiu humoro jausmu. Vis dėlto geriausiai jam sekasi kurti dramas. Paskutinė – „Žiemos miegas“ – giliu psichologizmu, literatūrinėmis nuorodomis bei įtikinančiais charakteriais taip apžavi Tarptautinio Kanų kino festivalio komisiją, kad ši apdovanoja filmą pačiu pagrindiniu apdovanojimu –„Auksine palmės šakele“, kino kritikai taip pat liko neabejingi – suteikė savo prestižinį FIPRESCI prizą.

Prancūzų dienraštis „Libération“ cituoja Nuri Bilge Ceylano (pavardę reikia tarti „Dželanas“) žodžius: „Šiemet sukanka šimtas metų turkų kinui. Nuostabus sutapimas.“ Režisierius skyrė savo apdovanojimą „turkų jaunimui – tiems, kurie žuvo praėjusiais metais“. Jis turėjo omenyje Turkiją užliejusių antivyriausybinių protestų dalyvius. Pasak Sobolewskio, „Žiemos miegas“ trunka per tris valandas ir iš tikrųjų yra didis herojaus monologas. Tačiau kritikas patikina būsimus žiūrovus, kad tos trys valandos jiems nenusibos, jie pasijus taip, tarsi būtų perskaitę Antono Čechovo apsakymą. Režisierius ir pats neslepia, kad penkerius metus, kol rengėsi filmui, jie su žmona daug skaitė ir analizavo ne tik Čechovą, bet ir kitus rusų rašytojus, tarp jų Fiodorą Dostojevskį.

„Žiemos miegas“ – septintasis režisieriaus ilgametražis filmas. Unikalu, kad visi iki šiol sukurti Ceylano filmai pelnė svarius apdovanojimus. Tarptautinio Kauno kino festivalio programoje 2006 m. buvo rodytas šio autoriaus filmas „Klimatai“ (angl. Climates, 2006), kuriuo, lygiai kaip ir 2011 m. Kanuose didžiuoju žiuri prizu apdovanotu filmu „Kartą Anatolijoje“ (angl. Once Upon a Time in Anatolia, 2011), režisierius įrodė talentą pasakoti tiek tarpusavio santykių, tiek epines dramas.

Kino centras „Garsas“ vasario 19-osios vakarą 17:30 val. kviečia praleisti su šio žymaus režisieriaus tarptautinį pripažinimą pelniusiu filmu „Žiemos miegas“, o po filmo rengia diskusiją su moderatoriumi prie karštos arbatos puodelio. Susitinkame kino centre „Garsas“!

Komentarai