fbpx
Kino pavasaris, Naujienos

„Kino karavanas“ vyksta į Šiaulių Pietinį: filmą pristatys rašytojas R. Kmita

Kadras iš filmo „OLE OLE OLE Rolling Stones“

2017 metų sezoną pradėjusio „Kino karavano“ pirmuosiuose seansuose apsilankė keli šimtai žmonių. Ir tai tik pradžia – nuo birželio iki spalio laukia daugiau nei pusšimtis įdomių nemokamų seansų. Vienas jų įvyks birželio 9 d. Šiaulių Pietiniame rajone. Pasirinkti šią lokaciją rodyti filmą apie garsiausią pasaulio rokenrolo grupę „The Rolling Stones“ paskatino iš Šiaulių kilusio rašytojo Rimanto Kmitos knyga „Pietinia kronikos“. 

Išlaisvinti Pietinio rokenrolą 

2016 m. pavasarį gyvenime visko matę rokeriai „The Rolling Stones“ išsiruošė į turą po Lotynų Ameriką – žemyną, kuriame draudžiamas, sunkiai pasiekiamas rokenrolas buvo laisvės išraiška. Pavyzdžiui, Fidelio Castro valdomoje komunistinėje Kuboje keletą dešimtmečių Vakarų muzika buvo nepageidaujama, tad klausytis jos buvo galima tik slapta, įsigijus įrašų juodojoje rinkoje.

Argentinoje, Brazilijoje, Kolumbijoje, Meksikoje ir kitose žemyno šalyse įvykusius koncertus vainikavo pasirodymas Kubos sostinėje, į kurį susirinko 500 tūkst. žmonių. Ką tą naktį išdarinėjo publika, išgirdusi dainą „(I Can’t Get No) Satisfaction“ ir kitus legendinius grupės kūrinius, birželio 9 d. Šiauliai išvys muzikiniame filme–koncerte „The Rolling Stones“ turas po Lotynų Ameriką“.

Filmo anonsas: 

„Pietinio ronkenrolas yra kažkur giliai užspaustas. Laikas jį iškelti ir parodyti“, – sako unikalią knygą Šiaulių šnekta parašęs R. Kmita. Rašytojas apsilankys seanse ir pristatys juostą apie legendinius rokerius.

„Pietinia kronikose“ aprašyto jaunuolio gyvenimą Šiauliuose laukinio kapitalizmo laikotarpiu taip pat lydi XX a. muzika. „Rolingų Pietiniam niekada nebuvo. Turbūt ir BIX’ų nebuvo, nors čia gyvena BIX’ų būgnininkas Gintas Gascevičius. Bet čia buvo Kuba. Platesne prasme negu parduotuvių tinklas „Kubas“. Ir po šio filmo yra akivaizdu, kad Kubai visada reikia rolingų, kad rolingai kiekvienai Kubai yra į gera. Todėl šis filmas ir galėtų būti pradžia. Kubos Pietiniam pabaigos pradžia“, – filmo „The Rolling Stones“ turas po Lotynų Ameriką“ ir knygos „Pietinia kronikos“ sąsajas įvardija R. Kmita.

Didžiausias kultūrinis renginys – cirkas

Pasak ilgą laiką Šiaulių sovietiniame miegamajame rajone, kuris vadinamas Pietiniu, gyvenusio rašytojo, čia visuomet buvo ir yra kūrybingų žmonių, atvirkščiai – nei kultūrinių renginių.

Rimantas Kmita
„Kino pavasario“ archyvas

„Juokaujant galima pasakyti, kad kas vasarą atvažiuojantis cirkas ir yra didžiausias kultūrinis renginys. Kultūros namai taip ir liko nepastatyti, ten kūrėsi bažnyčia, o vėliau toje vietoje atsirado vartotojiškos kultūros juodoji skylė, – apie bažnyčios vietoje pastatytą prekybos centrą „Akropolis“ pasakoja R. Kmita. – Keista, kad Pietiniam tų kultūrinių įvykių tiek mažai, nors čia ir su menų pakraipa mokykla buvo, ir daug jaunų, meną, muziką mėgstančių žmonių, bet visa kūrybinė energija nuteka į centrą. Net ir fotografijų paroda „Nevaryk an petinia“ surengta ne Pietiniam. Todėl kultūriniai renginiai būtini šiame rajone, nes per tai mezgasi dar glaudesnis santykis su vieta, kurioje gyveni ir kuri tau kažką reiškia.“

Būtent dėl rašytojo išvardytų priežasčių ir yra vykdomas projektas „Kino karavanas“. Šiemet jo maršrute– virš 30 miestų, kuriuose įvyks maždaug 60 seansų.

Praėjusiais metais „Kino karavano“ turas sulaukė virš 10 tūkst. žiūrovų. Ši kilni misija – pakelti šalies kultūrinių renginių lygį, rodant kokybišką autorinį kiną – nebūtų įgyvendinta be pagrindinio partnerio „ŽEMAITIJOS – ilgaamžės tradicijos“.

Šiemet prie projekto prisijungė ir partneris „Telia“. „Neseniai viename interviu garsusis režisierius Davidas Lynchas televiziją pavadino nepriklausomo kino ateitimi. Tą galime patvirtinti ir iš savo patirties – „Telia“ išmaniosios televizijos žiūrovai dalį kino kritikų įvertintų filmų pasirinko žiūrėti patogiai sėdėdami namuose prie televizoriaus. Dabar galimybę savo mieste matyti festivalinius filmus didžiajame ekrane turės ir šiauliečiai“, – sako „Telia“ korporatyvinių reikalų vadovė Audronė Mažeikaitė.

Šių metų „Kino karavano“ repertuarą sudaro šių metų „Kino pavasario“ žiūroviškiausi 12 filmų, tarp kurių – „Tobuli melagiai“, „Tarnaitė“, „Moliūgėlio gyvenimas“ ir kt. visame pasaulyje gerai įvertintos juostos. 

„Kino karavano“ maršrutas: http://kinopavasaris.lt/lt/kino-karavano-seansai

Komentarai
Vilniaus tarptautinis kino festivalis (VTKF) „Kino pavasaris“ yra didžiausias kino renginys Lietuvoje. Sukurtas 1995 metais, festivalis vieno didžiausių ir gausiausiai lankomų renginių šalyje vardą užsitarnavo pateikdamas žiūrovams kruopščiai atrinktą, didžiuosiuose pasaulio festivaliuose kino profesionalų ir mėgėjų įvertintą kino programą.