fbpx
Naujienos

Kino kritikė Ž. Pipinytė: „Lietuvių kinas daugeliu atveju provincialus“

Kino kritikė Živilė Pipinytė LiKA archyvas
Kino kritikė Živilė Pipinytė
LiKA archyvas

Praėjusią savaitę buvo paskelbti Sidabrinė gervė nominantai, kurie jau gegužės 27-ąją sužinos ar pelnys prestižinę kino apdovanojimų statulėlę. Nors apie lietuvišką kiną viešojoje erdvėje kalbama vis dažniau, o visi su nekantrumu laukia Sidabrinė gervė ceremonijos, kino kritikė Živilė Pipinytė mūsų kūrėjams negaili aštrios kritikos. Nacionalinio kino apdovanojimų atrankos ir vertinimo komisijos narė nesibaimina priminti, kad mūsų filmai vis dar išlieka provincialūs, o kūrėjų tarpe stinga tikrų asmenybių.

Kino apdovanojimų atrankos ir vertinimo komisijai kasmet patikima nuspręsti, kas yra verti tapti „Sidabrinė gervė“ nominantais ir pretenduoti į prestižinę statulėlę. Komisijoje šiais metais dirbo humanitarinių mokslų daktarė, Lietuvių kino akademijos (LiKA) Tarybos pirmininkė Gražina Arlickaitė, kino operatoriai Simonas Glinskis ir Rytis Kurkulis, kino dailininkė Jurga Gedvilaitė bei kino kritikė Živilė Pipinytė.

Pasak komisijos narės Ž. Pipinytės, išrinkti apdovanojimų nominantus yra nemenkas ir daug laiko reikalaujantis darbas. Tačiau moteris pripažino, kad šį kartą audringų diskusijų ir ginčų, kas turi tapti nominantais, tarp komisijos narių nekilo.

„Komisijos darbas vyko sklandžiai, nors filmų peržiūros ir pareikalavo daug laiko. Renkant nominantus svarbiausias kriterijus, manau, buvo filmų profesionalumas ir originalumas. Mano galva, šiais metais diskusijos nebuvo audringos, nes komisijos nariams  buvo aišku, kas ir ko  nusipelno“, – kalbėjo kino kritikė.

Tačiau nepaisant to, Ž. Pipinytė lietuviškam kinui pažėrė aštrios kritikos ir teigė, kad šiais metais ji pasigedo originalių ir protingų filmų bei kūrėjų. „Lietuvių kinas išlieka provincialus, mėgdžiojantis, deja, ne pačias naujausias madas. Daugumos pateiktų filmų režisieriai nebando suprasti, kokiame pasaulyje gyvename, kaip keli Nepriklausomybės dešimtmečiai pakeitė Lietuvą, kokias problemas sprendžia šių dienų žmogus ir atsisako formuluoti svarbius klausimus. Ypač tai akivaizdu dokumentiniame kine. Didelė bėda, man regis, neįtikėtinas daugumos jaunųjų kūrėjų infantilizmas. Akivaizdžiai stinga asmenybių, nors, laimei, yra Šarūnas Bartas ir Algimantas Puipa “, – atvirai kalbėjo kino kritikė.

Komisijos narė aštrių žodžių negailėjo ir komerciniam kinui. Nors pastaraisiais metais tokių filmų sukuriama vis daugiau, tačiau paraiškas pretenduoti į „Sidabrinė gervė“ statulėlę pateikė tik keturi tokio žanro filmai, o tarp nominantų atsidūrė vienas. Komedijoje „Patriotai“ vaidinęs Arūnas Sakalauskas nominuotas kategorijoje Metų geriausias antraplanio vaidmens aktorius.

„Sidabrinė gervė“ LiKA archyvas
„Sidabrinė gervė“
LiKA archyvas

„Vadinamasis komercinis lietuvių kinas apskritai nelabai ką bendra turi su kinu. Lietuvių komercinis kinas – tai pigus žiūralas neišprususiems žiūrovams, pripratusiems prie žemiausio lygio lietuviškų televizijų „gaminių“ ir nebeskiriantiems kino nuo paslėptos įvairių produktų ar gyvenimo būdo reklamos. Manau, kad jokiai save gerbiančiai kino bendruomenei tokio lygio filmai nepriimtini“, –  sakė Ž. Pipinytė.

„Sidabrinė gervė“ nominantų atrankos ir vertinimo komisijos narė, kaip dar vieną problemą, įvardino ir tai, kad trys filmai buvo priduoti pasibaigus paraiškų teikimo terminui. Nors LiKA neįvardina konkrečių kūrėjų, tačiau pažymi, kad toks vėlavimas ateityje nebus toleruotinas. „Manau, kad nuolaidų daryti nereikia, net jei gyvename Lietuvoje, kur vis dar yra lygesnių tarp lygiųjų“, – sakė komisijos narė Ž. Pipinytė ir pažymėjo, kad šie metai paskutinieji, kuomet LiKA priėmė vėluojančių paraiškas.

Nepaisant aštrios kritikos lietuviškam kinui, Ž. Pipinytė tikino, kad paskelbti nominantai šiais metais tikrai yra geriausi. Kaip vienus iš apdovanojimų favoritų ji įvardino Š. Bartą ir A. Puipą. Neveltui jų filmai susilaukė daugiausiai dėmesio. Š. Barto filmas „Ramybė mūsų sapnuose“ nominuotas 7, o A. Puipos „Edeno sodas“ – net 8 kategorijose.

Gegužės 27-ąją iškilmingoje ceremonijoje bus išdalinta 16 apdovanojimų, iš kurių 14 – „Sidabrinių gervių“, vienas „Sidabrinės gervės“ kiaušinis ir viena ypatinga, už viso gyvenimo nuopelnus lietuviškam kinui – „Auksinė gervė“. Tradicija tapusių apdovanojimų iškilmes tiesiogiai transliuos LRT televizija. Prestižinių apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ globėjas yra Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Komentarai