Kitą savaitę Vilniuje startuoja antrasis kino kritikos mokymų programos „Shorts Critics“ sezonas. Į šių metų programą atrankos būdu pateko šeši pradedantieji kino kritikai, kurie ateinančius penkis mėnesius praktikuosis kurti apžvalgas, recenzijas, interviu bei kritinius straipsnius kartu su šios srities ekspertais. Programą rengia lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“, o jos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
„Shorts Critics“ – tai praėjusiais metais startavusi pirmoji šalyje iniciatyva, skirta kino kritikos atstovams, siekiantiems ne tik praktiškai lavinti tekstų rašymo įgūdžius, bet įsitvirtinti industrijoje ir būti pastebėtiems. Programos metu atrinkti dalyviai dalyvaus intensyviose kūrybinėse dirbtuvėse, spalio–sausio mėnesiais lankysis Lietuvoje vyksiančiuose kino festivaliuose ir rašys interviu bei kritikos tekstus apie pasirinktus trumpametražius filmus ir filmų programas. Visi dalyvių darbai bus publikuojami nacionaliniuose kino, kultūros, naujienų portaluose.
Šių metų „Shorts Critics“ dalyvių sąraše – filmų prodiuserė Justė Michailinaitė, scenaristė Kristina Abromaitytė, scenos ir kino menų istorijos ir kritikos trečio kurso studentas Simas Narušis, buvęs „Moving Cinema“ jaunasis programeris Rokas Jonas ir viešųjų ryšių, komunikacijos specialistai Viktorija Bučienė ir Paulius Lučinskas. „Sulauktų paraiškų skaičius ir kandidatų atstovaujamų sričių įvairovė tik patvirtina šios programos poreikį. Džiaugiamės, kad kino kritikos tema yra įdomi ir aktuali, o norinčių joje atrasti save ir tobulėti – netrūksta. Nekantriai laukiame naujų kritinių tekstų ir juose atsispindėsiančių skirtingų požiūrių ir patirčių.“ – mintimis dalijasi agentūros vadovė Rimantė Daugėlaitė-Cegelskienė.
Kitą savaitę dalyviai pradės kino kritikos programą kūrybinėmis dirbtuvėmis. Rugsėjo 26-ąją lektorė, kino režisierė Akvilė Gelažiūtė supažindins dalyvius su kino kalba bei trumpametražių filmų istorija, mokymų programos ugdymo vadovė Mantė Valiūnaitė dėstys kino kritikos temą, o kino kritikė Rasa Paukštytė pasidalins praktiniais patarimais, kaip rašyti recenzijas ir kels klausimą, kada žiūrovas tampa kritiku. Dienos programą uždarys privati dokumentinio filmo „Naya. Miškas turi tūkstantį akių“ (rež. Sebastian Mulder) peržiūra bei analizė.
Antroji dirbtuvių diena – rugsėjo 27-oji – prasidės nuo kūrybinio rašymo užsiėmimo su kino scenariste Tekle Kavtaradze. Kultūros žurnaliste daugiau nei dešimtmetį dirbanti Austėja Kuskienė dalyviams pasakos apie kino žurnalistikos subtilybes, o „Shorts Critics“ ugdymo vadovė Monika Gimbutaitė išsamiai papasakos apie interviu rengimo taisykles ir dažniausiai daromas klaidas.
Po šių kūrybinių dirbtuvių dalyviai lankysis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalyje „Nepatogus kinas“, Europos šalių kino forume „Scanorama” ir Vilniaus tarptautiniame trumpųjų filmų festivalyje, rašys kritinius tekstus apie pasirinktus trumpametražius filmus ir kalbins kino kūrėjus bei rengs su jais interviu. Antrosios kūrybinės dirbtuvės vyks Vilniaus tarptautinio trumpųjų filmų festivalio metu, 2024 m. sausio mėnesį.