fbpx
Festivalių filmai, Filmų apžvalgos, Kino gidas

„Kino pavasario“ konkursinė programa „Baltijos žvilgsnis“

Kadras iš filmo „Paskui vėją“  Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Kadras iš filmo „Paskui vėją“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Toliau tęsiame konkursinių „Kino pavasario“ programų filmų apžvalgas. Šįkart dirstelėsime į keletą naujos, tik šiemet atsiradusios konkursinės programos „Baltijos žvilgsnis“ filmų.

„Paskui vėją“ (Jag etter vind / Chasing the Wind, Rune Denstad Langlo, 2013) / Norvegija / Rež. Rune Denstad Langlo

Šios programos atidarymo filmas – tai drauge šmaikšti ir melancholiška istorija apie meilę, šeimos santykius ir negebėjimą pabėgti ar atsiriboti nuo savo praeities. Atskleidžiama, kaip svarbu ir kartais neįmanomai sunku atsiverti patiems artimiausiems žmonėms.

Ana, sėkmingai gyvenimą Berlyne susikūrusi jauna moteris, mirus močiutei nenoromis grįžta į mažą gimtąjį miestelį Norvegijoje. Praėjo dešimt metų ir, atrodo, vienintelis su gimtine siejęs ryšys nutrūko. Ana jau daug metų nebendrauja su seneliu. Jos tėvai žuvo nelaimingo atsitikimo metu ir šis skaudus įvykis neišvengiamai sukrėtė visą šeimą. Užuot susivieniję, jie užsidarė savyje ir tyliai nutolo vienas nuo kito. Tačiau neišsakytas skausmas, kaltinimai ir kaltės jausmas savaime niekur nedingo. Praeitis, jausmai – tiek seneliui, tiek ir provincijoje įstrigusiai jaunystės meilei, pasirodo daug gyvesni, nei norėta manyti. Tai priverčia Aną ne tik atsigręžti į savo praeitį, bet ir permąstyti savo dabartinį gyvenimą.

„Paskui vėją“ – šiltai ir įtaigiai papasakota žmonių santykių istorija, tačiau tenka pripažinti, jog juosta yra vidutiniška. Veikėjų tipažai jau ne kartą matyti, jų santykiai nestebina. Pasakojimą ženklinantis kaltės leitmotyvas ir dramatišku lūžiu turėjęs virsti atsivėrimas – lengvai nuspėjami ir numatomi. Tai pakankamai jautri, subtili ir skoninga, bet, galiausiai, ne itin įsimintina šeimos drama.

Filmo „Paskui vėją“ anonsas

Filmą „Paskui vėją“ turėsite galimybę pamatyti „Kino pavasario“ metu:
Sk 2014-03-30 18:30 — Vilnius – k.c. „Forum Cinemas Vingis”
Kt 2014-04-03 17:15 — Vilnius – k.c. „Forum Cinemas Vingis”

Kadras iš filmo „Kombinatas „Viltis“ Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Kadras iš filmo „Kombinatas „Viltis“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

„Kombinatas „Viltis“ (Комбинат «Надежда» / The Hope Factory,  2014) / Rusija / Rež. Natalia Meschaninova

Šio filmo pavadinimas taikliai ironiškas. Vilties pramoniniame Rusijos mieste Norilske ne itin daug. Dauguma jaunų žmonių be tikslo slampinėja su draugais, be saiko geria, juokiasi, ginčijasi dėl niekų, keiksmažodžius vartoja vietoje kablelių, kepa šašlykus, mušasi, vėl geria. Kamera neutraliu žvilsniu beveik dokumentiškai fiksuoja šią niūrią provincijos realybę.

Aštuoniolikos sulaukusi Sveta desperatiškai nori ištrūkti iš šio užburto rato. Visos merginos mintys sukasi apie iš Norilsko išvykusį vaikiną. Sveta gal tiksliai ir nežino, ko nori iš gyvenimo, bet dėl vieno ji tikra, jog pasilikti čia – blogiau nei pasirašyti sau mirties nuosprendį. Nėra sudėtinga suprasti kodėl. Ši atoki, nyki vieta jaunam žmogui gali pasiūlyti tik nuobodžią provincijos egzistenciją, sunkiai pakeliamą bent kiek aktyvesniam ar ambicingesniam žmogui. Nors tokių filme beveik ir nesutinkame. Gal vienintelis Svetos brolis nori tobulėti ir būti magu. Bet, atrodo, provincijos klubai, su groteskiškomis jų auditorijomis, vaikino nebaugina ir neatstumia. Kai jam būna bloga – vaikinas pasėdi ant kalno, apleistame keltuve, žvelgdamas į pilkas dykras ir nurimsta. Jis – susitaiko su tokia realybe, kokia ji yra. Tuo tarpu Sveta, didžiąją filmo dalį isteriškai kaltinusi visus dėl savo nelaimingai besiklostančio gyvenimo, galiausiai ryžtasi kažką keisti.

Neabejotinai, stipriausia filmo vieta – jo realistiškumas. Galima lengvai atpažinti nepagražintą užkampio ekosistemos kasdienybę, persmelktą betiksliškumo, prasto skonio, praskaidrinamą tik švelnių ironijos blyksnių.

Filmo „Kombinatas „Viltis“ anonsas

Filmą „Kombinatas „Viltis“ turėsite galimybę pamatyti „Kino pavasario“ metu:
Pr 2014-03-31 20:45 — Vilnius – k.c. „Forum Cinemas Vingis”, Filmą pristato aktorė Daria Saveleva ir režisierė Natalia Meschaninova
Tr 2014-04-02 19:15 — Vilnius – k.c. „Forum Cinemas Vingis”, Filmą pristato aktorė Daria Saveleva ir režisierė Natalia Meschaninova

Kadras iš filmo „Lūšies valanda“  Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Kadras iš filmo „Lūšies valanda“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

„Lūšies valanda“ (I lossens time / The Hour of the Lynx, 2013) / Danija, Švedija / Rež. Søren Kragh-Jacobsen

Šiame filme paliečiamos tikėjimo, nusikaltimo, vilties, atleidimo temos. Griežto režimo psichiatrinėje įstaigoje dirbanti psichologė kreipiasi pagalbos į kunigę. Jaunas vaikinukas, be jokios priežasties žiauriai nužudęs pagyvenusią porą, buvo įtrauktas į eksperimentą, kurio metu kaliniams duodami prižiūrėti gyvūnai ir stebimi jų elgesio pokyčiai. Nors iš pradžių viskas ėjosi gerai, ir vaikinukas susidraugavo su jam patikėta kate, netikėtai įvykiai pasisuko dramatiška linkme. Pasmaugęs katę jis bandė pasitraukti iš gyvenimo. Į kunigę kreiptasi ne atsitiktinai, nes vaikinas savo norą pasitraukti iš gyvenimo aiškino, jog tai Dievo valia. Kunigei pavyksta užmegzti trapų ryšį su šiuo dvasiškai pažeistu jaunuoliu ir šis susidūrimas iš principo pakeičia jos pačios gyvenimą bei pasaulėjautą.

Neslėpsiu, šis filmas akimirksniu patraukė akį dėl kelių dalykų – anonsas žadėjo vizualiai įtaigią, mistišką, svarbias filosofines ir psichologines temas gvildenančią dramą. Deja, šis pažadas nebuvo iki galo ištesėtas. Nors filme yra visi gerai juostai būtini elementai, tačiau jie neišnaudojami iki galo. Žiūrint filmą, apima jausmas, jog nueita lengvesniu, nei norėtųsi, keliu. Atrodo, filmo kūrėjai kiek nepatikliai žvelgia į savo žiūrovą, tad pateikia jam pusiau suvirškintą darbą, kuriame svarbūs klausimai nagrinėjami gan paviršutiniškai ir tiesmukai. Ko gero, stipriausia juostos dalis – itin įtaigi nestabilų jaunuolį įkūnijusio Frederiko Johanseno vaidyba. Stebėdamas jį, nežinai, ko tikėtis – nekontroliuojamo pykčio ir smurto proveržio ar kokio mistiškos anapusinės tiesos apreiškimo. Kūnu ima bėgioti šiurpuliukai.

Filmo „Lūšies valanda“ valanda

Filmą „Lūšies valanda“ turėsite galimybę pamatyti „Kino pavasario“ metu:
Št 2014-03-29 17:00 — Vilnius – k.c. „Pasaka”, didžioji salė
Pr 2014-03-31 19:15 — Vilnius – k.c. „Forum Cinemas Vingis”, 9 salė
Kt 2014-04-03 20:45 — Vilnius – k.c. „Forum Cinemas Vingis”, 9 salė

Komentarai
Meilė geram kinui prasidėjo nuo Stanley Kubrick, Federico Fellini ir Ingmar Bergman filmų. Jei suintriguoja vienas režisieriaus filmas, stengiuosi pamatyti kuo daugiau jo darbų, įsigilinti į jo estetiką, kino kalbą. Mano skonis be galo eklektiškas – labai mėgstu juostas, kalbančias vaizdais, bet žaviuosi ir filmais, pagrįstais šmaikščiais intelektualiais dialogais. Prie jaunos, energingos ir nuolat augančios (visomis prasmėmis) KINFO komandos prisijungiau pajutusi, jog noriu ne tik žiūrėti gerą kiną, bet ir žvelgti giliau, analizuoti ir dalintis įspūdžiais su kitais žmonėmis.