fbpx
Filmų recenzijos (Kinomaistas.lt), Kinomaistas.lt archyvas, Svarbiausios (Kinomaistas.lt)

„Kino pavasaris’15”: M. Hazanaviciaus Čečėnijos ieškojimų drama

Prancūzų režisierius Michelis Hazanavicius (beje, lietuvių kilmės) visiems jau užsirekomendavo 2011-aisiais laimėjęs svarbiausią Oskarą už savo filmą „Artistas” („The Artist”). Tad kiekvienas jo naujas darbas visų yra laukiamas tiek su džiaugsmingu nekantrumu, tiek su skeptišku nusiteikimu, jog pakartoti „Artisto” šlovę  jam sunkiai ar bepavyks.

Savo naujausiame filme „Ieškojimai” („The Search”, 2014)  Hazanovicius ėmėsi rizikingos temos – 1999 metais vykusio karo tarp Rusijos ir Čečėnijos. Rizikingos, nes visuomet atsiras žiūrovų, šį filmą vadinančių antirusiška propaganda, kurioje tiesiai šviesiai įvardinti Rusijos galingieji  yra tikrieji blogiečiai, o čečėnai – nukentėjusieji. Rizikinga dar ir todėl, jog karinės dramos jau savaime labai jaudina savo tragiško likimo žmonių istorijomis, tačiau ne visiems režisieriams pavyksta parodyti kažką gilesnio ar įdomesnio.

„Ieškojimai” sukurti remiantis 1948 metų Fredo Zinnemanno to pačio pavadinimo filmu apie II pasaulinį karą. Kertinė filmo ašis sukasi apie 9-erių  čečėną Hadji, kurio tėvus jo akyse nužudo rusų kareiviai. Pasiėmęs savo metukų neturintį broliuką Hadji iškeliauja ieškoti geresnio rytojaus. Kuo jo istorija susijusi su į Rusijos armiją iškviesto Kolios (aktorius Maksimas Emelyanovas) gyvenimu, pamatysite patys. Tačiau iškalbingiausias yra Žmogaus teisių atstovės prancūzaitės Carole (aktorė Bérénice Bejo), dirbančios prie pat Čečėnijos sienos, suvokimas, jog išties tas karas Čečėnijoje rūpi tik patiems čečėnams, o Europos atstovams – tai tik eilinis, nieko įdomaus nesakantis pranešimas, toks pat, kokį jie jau girdėjo ne vieną kartą.

Išties, prisipažįstu, „Ieškojimų” pabaiga ir man išspaudė ašarą, ir aš krūpčiojau stebėdama protu nesuvokiamus rusų kareivių žiaurumus. Tačiau užgesus emocijomis, teko susimąstyti, ar filmas labiau jaudina elementais, kurie ir šiaip mus sudrebina kasdienybėje (karai, žudymai, našlaičiai, valdžios abejingumas), ar visgi filme esti ir kažkas gilesnio? Bet kokiu atveju, jei norite rimtos klasikinės dramos, eikite į  „Ieškojimus”, tikrai nenusivilsite.

Kovo 31 dieną į „Ieškojimai”  seansą atvyksta ir pats  Michelis Hazanavicius, tad nepraleiskite progos susipažinti su šiuo režisieriumi gyvai.  Kiti filmo seansai bus rodomi:

KOVO 25, TREČIADIENIS, 21:00-23:14, Forum Cinemas Kaunas, S03, Kaunas

KOVO 27, PENKTADIENIS 13:45-15:59 Forum Cinemas Vingis, S05, Vilnius

 p.s. „Ieškojimuose” esanti jaunojo Hadji šokio scena pagal Bee Gees  dainą „You Could Be Dancing” verta kokių nors laurų! Nepraleiskite jos žiūrėdami filmą!

Komentarai