fbpx
Kino pavasaris, Naujienos

„Kino pavasaryje“ – filmas „Under the Hood“ („Stebimi“)

Kadras iš filmo „Under the Hood“ („Stebimi“)  „ERA Film“ archyvas
Kadras iš filmo „Under the Hood“ („Stebimi“)
„ERA FILM“ archyvas

Filmas, kurio istorija atrodė labai aktuali vakar, o kaip ji atrodo dabar, Ukrainos įvykių šviesoje?  

Filmo  ,,Under the Hood“ (,,Stebimi“) kūrėjai  (režisieriai: Mark Byrne ir Rob Dennis, prodiuseriai Jeremiah Cullinane – Planet Korda Picture (Airija) ir Rasa Miškinytė – ERA FILM (Lietuva)  siekė peržengti tradicinį  Vakarų susikurtą  įvaizdį apie Baltarusiją, kaip  pasenusią, nuobodžią, vis dar sovietinio stiliaus valstybę, valdomą tragikomiško despoto. Norima išsiaiškinti: kas priverčia žmones ir vėl balsuoti už tokį, priespaudos sąlygas  kuriantį prezidentą; kodėl  baltarusiai pasiryžta protestuoti, nors  už tai gresia liūdnos perspektyvos – sumušimai, tardymai, kalėjimas;  kas verčia  galbūt ir visam laikui palikti tėvynę, artimuosius?…

Filmas paliečia įvairias gyvenimo Baltarusijoje puses nuo slaptų susitikimų, protestų iki kaimo kasdienybės, nuo  žmonių bandančių kovoti už demokratines vertybes iki tų, kurie tiesiog stengiasi išlikti. Jis sukurtas iš baltarusių žmonių pasakojimų,  atsisakyta ekspertų, istorikų pasisakymų, nes pasak režisieriaus  M. Byrne : ,,žmonės visada buvo labiau linkę domėtis kitais žmonėmis“. Filme apie savo kasdienybę ir šalį kalba  kaimo gyventoja Liudmila, verslininkas Jurijus, jaunimo opoziciją atstovaujantis Franakas ir kt.

,,Yra mūsų kontrolė. Aš esu įsitikinęs, kad jie klauso mano pokalbių telefonu. Yra visko kontrolė. Aš nesibijau, bet žmonės bijosi…“ kalba vienas iš  filmo pašnekovų Eduardas. Nuolatinė žmonių baimė, vedanti prie valstybėje egzistuojančios paranojos, kuri stipriai jaučiama ir šiame filme. R. Dennis prisimindamas savo atvykimą į Baltarusiją, teigia jog  būtent šią baimę tu supranti ir jauti vos atvykęs ten. Sutikdamas žmones, žodį paranoja tu girdi kelis kart per dieną.

Režisierius M. Byrne: ,,Mūsų tikslas nebuvo pasakyti, kad Baltarusija  –  baisi vieta, tačiau tik pažvelgti į gyvenimą, ten, kokia ji yra šiandien. Mes sutikome žmonių su skirtingomis istorijomis ir paprašėme jų papasakoti. Norime visiems priminti, kad Baltarusija –  yra mūsų artimiausia Europos kaimynė.“

Filmą ,,Under the Hood“ (“Stebimi”)bus galima pamatyti  Kino pavasario festivalyje: Vilniuje kovo 29d. ,,Forum Cinemas Vingis“ (19:30),  balandžio 1d.  kino teatre ,,Pasaka“ (17:00) bei balandžio 3 d. ,,Skalvijos“ kino centre (17:15).

Parengė Miglė Munderzbakaitė

„ERA FILM informacija

Komentarai