fbpx
Festivaliai, Kino pavasaris, Naujienos, Reportažai

„Kino pavasaryje“ – Giedrės Beinoriūtės filmo „Kvėpavimas į marmurą“ premjera

Filmo „Kvėpavimas į marmurą“ premjeros „Kino pavasaryje“ akimirka
Nuotraukos autorė: Vytautė Ribokaitė

Šeštadienio vakarą, kovo 17 d., „Kino pavasaryje“ žiūrovai susirinko į Giedrės Beinoriūtės filmo „Kvėpavimas į marmurą“ festivalinę premjerą. Juosta remiasi pirmuoju rašytojos Lauros Sintijos Černiauskaitės romanu, kuris buvo išleistas 2006 metais. Rašytoja už šį romaną buvo apdovanota Europos Sąjungos literatūros premija.

 „Kino pavasario“ vyr. programos sudarytoja Santa Lingevičiūtė padėkojo režisierei už suteiktą galimybę parodyti filmo premjerą būtent festivalio metu. Pristatydama filmą S. Lingevičiūtė akcentavo, kad jo režisierė Giedrė Beinoriūtė ir prodiuserė Dagnė Vildžiūnaitė yra dvi savo srities profesionalės, kurios niekada neplaukia pasroviui, nesirenka konjuktūrinių temų bei tiki, kad kinas vis dar yra menas, o ne pinigus generuojantis verslo projektas.

Giedrė Beinoriūtė, visų pirma, pakvietė žiūrovus pagerbti tylos minute filmo operatorių Audrių Kemežį, kurį prieš pusantro mėnesio pasiglemžė vėžys. Režisierė pastebėjo, kad jausmai premjeros vakarą yra sumišę: „Viena vertus, labai jaudinamės, nekantraujame išvysti filmą kartu su žiūrovais.  Kita vertus, labai ilgimės savo brangaus draugo ir ištikimo bendražygio.“

Filmo „Kvėpavimas į marmurą“ premjeros „Kino pavasaryje“ akimirka
Nuotraukos autorė: Vytautė Ribokaitė

Giedrė Beinoriūtė atskleidė, kad aktorių atrankos suaugusiųjų vaidmenims beveik nebuvo.  Jau rašydama scenarijų režisierė buvo apgalvojusi, kas galėtų jos atlikti. Tuo tarpu vaikų teko paieškoti. Mažąjį Ilją vaidinantis Joris – G. Beinoriūtės draugų sūnus, kurį ji pažįsta nuo pat jo gimimo, tačiau tai nebuvo pirmasis pasirinkimas, nes kaime gyvenantis Joris niekada nesvajojo apie aktoriaus karjerą. Vis dėlto susidūrusi su sunkumais ieškant vaiko būtent šiam vaidmeniui, režisierė prisiminė apie jį ir nedrąsiai užklausė tėvų, ar jie nesusidomėtų šiuo pasiūlymu. Taip pat aktorių atrankoje dalyvavo Latvijos aktorė Guna Zariņa, kurią G. Beinoriūtė atrado „Google“ paieškoje įvedusi raktažodžius „geriausia Latvijos aktorė“.

Režisierė nesutinka, kad su vaikais filmavimo aikštelėje dirbti yra sudėtingiau negu su suaugusiais aktoriais. „Tiek vieni, tiek kiti gali elgtis natūraliai ir nenatūraliai, būti pavargę, irzlūs. Joris – buvo nepaprastai kantrus, ištvermingas, klusnus, entuziastingas, azartiškas, norėdavo pakartoti dublį, kad būtų geresnis, o vėliau žiūrėdamas medžiagą galėjo pasakyti savo pastabas“, – jaunajam aktoriui komplimentų negailėjo filmo kūrėja.

Po filmo premjeros Laura Sintija Černiauskaitė atviravo, kad jaučiasi nustebinta. Rašytoja džiaugėsi, kad Giedrei Beinoriūtei, jos manymu, pavyko pagauti knygos atmosferą bei šiaurietiškais pustoniais papasakoti subtiliai išjaustą istoriją.

Filmo „Kvėpavimas į marmurą“ premjeros „Kino pavasaryje“ akimirkos

Nuotraukų autorė: Vytautė Ribokaitė

Komentarai
Kinas visada buvo labai svarbi mano gyvenimo dalis. Geriausiai tai, koks kinas man patinka apibūdina Tildos Swinton citata: „Už nebalintą veidą ir nelygią eiseną. Už realistišką šeimyninę sceną. Už skausmingą žodžių pasirinkimą. Už atvirą, o galbūt ir nelaimingą pabaigą. Už nuo pėdos slystanti batą ir jį pataisantį kojos judesį. Už sudaužytą kiaušinį ir išpiltą pieną. Už neaiškaus kalbėjimo idėją. Už kino erdvę, kur niekas nevyksta, bet viskas įmanoma.“ Gavus pasiūlymą prisijungti prie KINFO šeimos nusprendžiau neatsisakyti, nes tai puiki proga ne tik daryti tai, kas miela širdžiai, bet dar ir galimybė susipažinti su bendraminčiais.