fbpx
Naujienos, Scanorama

Konkursinė „Scanoramos“ programa „Naujasis Baltijos kinas“ ir vėl ieškos geriausiųjų

Kadras iš filmo „Kupranugaris“ „Scanorama“ archyvas
Kadras iš filmo „Kupranugaris“
„Scanorama“ archyvas

Lapkričio 3-ąją prasidėsiančiame Europos šalių kino forume „Scanorama“ žiūrovų tradiciškai lauks ir konkursinė trumpametražių filmų programa „Naujasis Baltijos kinas“. Jau aštuntus metus vykstančioje programoje „Scanorama“ pristatys naujausius jaunųjų Baltijos šalių trumpametražius filmus iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos.

„Konkursinė programa „Naujasis Baltijos kinas“ tapo svarbia baltiškojo kino dimensija europinėje festivalio panoramoje. Ji brėžia ateities kontūrą, pristato tuos, nuo kurių priklausys Baltijos kino ateities veidas. Džiaugiamės, kad šiais metais konkurso žiuri vadovauja iškili dokumentinio kino režisierė, Ulrikė Ottinger (Vokietija) ir jauni kūrybingi kino profesionalai iš Lenkijos ir Austrijos. Mums taip pat svarbu, kad nuo šių metų NBK programą rengiame bendradarbiaudami su Lietuvos kino centru, kurio tiesioginė misija – rūpestis nacionalinio kino ateitimi,“ – programą pristato „Scanoramos“ vadovė Gražina Arlickaitė.

Šiais metais konkursinėje „Naujojo Baltijos kino“ programoje varžysis 11 filmų – 5 lietuviški darbai, 3 latvių režisierių filmai ir 3 trumpametražiai iš Estijos. Konkursinėje programoje bus išrinkti du nugalėtojai – geriausias Baltijos šalių filmas ir geriausias lietuvių režisieriaus darbas.

Kadras iš filmo „Batas“ „Scanorama“ archyvas
Kadras iš filmo „Batas“
„Scanorama“ archyvas

Išrinkti „Naujojo Baltijos kino“ programos lauretus šiemet buvo pakviesti trys pripažinti kino profesionalai. Žiuri vadovaus garsi dokumentinio kino režisierė Ulrike Ottinger (Vokietija). Komisijoje taip pat bus Filip Marczewski – kino režisierius, kurio trumpametražiai filmai pelnė apdovanojimus daugelyje kino festivalių, o jo pirmasis pilnametražis filmas „Be gėdos“ (Bez wstydu, 2012) buvo sėkmingai parodytas „Scanoramoje“ (Lenkija) ir Sabine Gebetsroither, Austrijos festivalio „Crossing Europe“ programos koordinatorė.

Šiemet dėl geriausio lietuviško trumpametražio filmo titulo varžysis Dovilės Šarutytės istorija „8 minutės“ apie moters troškimą pabėgti nuo kasdienybės, Airido Janušausko filmas „Batas“ apie vyro pastangas užkariauti mylimosios širdį, Lauryno Bareišos trumpametražis „Kupranugaris“ apie absurdišką abejingumą biurokratinėje sistemoje, Domo Petronio „Šaknys karščios“ apie nevaisingo vyro kančias ir Vyganto Bachmackij „Visi pasiilgo Prano Ivanausko“ apie bandymą grįžti į paliktą šeimą.

Konkursinė trumpametražių filmų programa „Naujasis Baltijos kinas“ daugiausiai žadantiems Baltijos šalių kino kūrėjams nori suteikti reikšmingą postūmį siekiant kino karjeros, todėl konkurse geriausiais pripažintų filmų autoriai apdovanojami vertingais prizais. Geriausiu Baltijos šalių trumpametražiu išrinkto filmo autorius gaus asociacijos „Vilniaus kino klasteris“ įsteigtą prizą – 10 000 eurų paslaugomis būsimam kino projektui, o geriausiam lietuvių režisieriaus filmui bus skirtas Audiovizualinių autorių teisių asociacijos „Avaka“ įsteigtas 3000 eurų vertės piniginis prizas.

Konkurso nugalėtojai bus skelbiami lapkričio 13 d., per iškilmingą festivalio „Scanorama“ uždarymo Vilniuje ceremoniją.

Šiemet Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 3–20 dienomis, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

Komentarai
Europos šalių kino forumas „Scanorama“ yra didžiausias ir svarbiausias rudens sezono kino renginys Lietuvoje. Nuolat augdama ir plėsdamasi „Scanorama“ lieka ištikima savo principams ir vertybėms: dalintis geriausių filmų atradimais, provokuoti diskusijas, formuoti diskursus su kūrėjais ir ieškoti atsakymų į kinui aktualius klausimus. Todėl kiekvienų metų lapkričio mėnesį keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose) vykstantis festivalis, per kone dvi savaites žiūrovams pristato daugiau nei 100 įdomiausių ir vertingiausių pastarųjų metų Europos kino kūrinių, kviečia į susitikimus su reikšmingiausiais šiuolaikiniais kino kūrėjais ir į akistatą su pačiais savimi.