fbpx
Kino pavasaris, Reportažai

Konkursinių programų „Nauja Europa – nauji vardai“ ir „Baltijos žvilgsnis“ pristatymas: vyrauja pamišimas dėl kino

Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas Konkurisių programų pristatymas
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Konkurisių programų pristatymas

Šeštadienio vakarą, kovo 29 d., mums pasisekė – kino salėje susirinkome su praktiškai svarbiausiais šių metų kino festivalio „Kino pavasaris“ asmenimis: „Kino pavasario“ direktore Vida Ramaškiene ir tarptautine festivalio žiuri, sudaryta iš kino industrijos profesionalų. Susirinkome į ypatingą „Kino pavasario“ vakarą, kur buvo pristatyta kasmetinė kino festivalio konkursinė programa „Nauja Europa – naujo vardai“ ir šiais metais debiutuojantis konkursas „Baltijos žvilgsnis“. Kviečiu pažvelgti, ką šiose konkursinėse programose išvysime.

Vakaro vedliu tą vakarą tapęs Rolandas Vilkončius pasveikino susirinkusius kino mylėtojus ir pristatė šių konkursinių programų motyvus: „Šiemet jau šeštą kartą vyksta konkursinė programa, kaip ir kasmet žiuri vertins ir išrinks geriausią festivalio filmą, kuriam įteiksime statulėlę ir pagrindinį prizą. Prizo steigėjai yra Vilniaus miesto savivaldybė, o šios programos filmų laukia visi kino mėgėjai“. Pasak jo, tai tikra naujų atradimų platforma. Buvo pristatyti pamatiniai konkursinių programų struktūros principai: „Filmai programai „Nauja Europa – nauji vardai“ atrenkami tiesiai iš jaunų ir perspektyvių Rytų ir Centrinės Europos bei Balkanų šalių režisierių darbų. Tai turi būti debiutinis arba antrasis kino kūrėjo darbas, kitaip tariant, pirmieji darbo vaisiai. Taigi laukiame naujų veidų, naujo požiūrio ir išskirtinių emocijų“. Taip pat buvo pristatyta mums visiems maloni šių metų festivalio naujovė: „Konkursinę programą „Nauja Europa – Nauji vardai“ šiais metais papildys naujas konkursas, kuris vadinasi „Baltijos žvilgsnis“. Debiutuojančiame konkurse susirungs naujausi Baltijos jūros regiono kino režisierių kino darbai.“

Konkurisių programų pristatymas Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Konkurisių programų pristatymas
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Šių metų festivalio programoje „Nauja Europa – Nauji vardai“ pristatomos net 12-ka kino juostų, tarp kurių yra ir Igno Jonyno „Lošėjas“. Dar viena šių metų naujovė – prie konkursinės programos šiais metais prisideda ir trumpametražių filmų konkursas, kuriame pristatomos dar 29-ios juostos. R. Vilkončius perspėja: „Mūsų žiūrovų ir komisijų laukia tikrai nelengva užduotis – visų pirma, žiūrovams pamatyti visus filmus, o komisijai – dar juos ir įvertinti“. Tokiame ieškojimų ir stebėjimų kontekste žiūrovams kelią rodys savo filmų pristatyti į Vilnių atvykstantys patys kūrėjai – aktoriai, režisieriai ir prodiuseriai, su kuriais per kino juostų peržiūras galės susitikti kiekvienas.

Netrukus ant scenos išvydome „Kino pavasario“ direktorę Vidą Ramaškienę, kuri dar kartą pasveikino visus susirinkusius: „Šiandien tas vakaras, kai festivaliui yra ypatinga diena, nes prasideda ir darbą pradeda didelis būrys žiuri narių, kurie turės įvertinti kelių konkursinių programų filmus. Aš jiems be galo dėkinga, norėčiau būtent žiuri nariams padėkoti ir festivalio komandos, ir žiūrovų vardu bei palinkėti jums atrasti gerus filmus, susipažinti su Vilniaus miestu ir, žinoma, tarpusavyje mielai pabendrauti. O jūsų darbo rezultatų mes lauksime festivalio uždarymo dieną. Taigi dėkui jums. O žiūrovams belieka spėlioti, laukti.“

Besidžiaugiant „Kino pavasaryje“ patirtais įspūdžiais ir geromis emocijomis ant scenos pasveikinti „Kino pavasario“ komandos buvo pakviesta „ERGO“ draudimo grupės korporatyvinės komunikacijos vadovė Baltijos šalims Lina Jakučionienė. Ji kalbėjo visos „ERGO“ komandos vardu: „Iš tikrųjų mes siunčiame jums kuo nuoširdžiausius ir šilčiausius linkėjimus ir sveikinimus bei dėkojame už tai, kad jūs darote iš tikrųjų labai nuostabų darbą. Mūsų „ERGO“ komanda šią savaitę dalyvavo viename kino festivalio filme „Pamišimas dėl vyno“. Ir žinote, aš , kaip už komunikaciją atsakingas žmogus, sulaukiu labai daug atgalinio ryšio iš kitų kolegų, kaip jie vertina vieną ar kitą renginį, filmą, ir iš gausybės mūsų kolegų pozityvių laiškų supratau, kad mūsų bendrovė tikrai pamišusi – ne dėl vyno, o dėl „Kino pavasario“ ir puikaus „Kino pavasario“ filmų repertuaro. Mes labai didžiuojamės, kad šiemet bus vertinamas ir lietuviškas filmas, kad jį vertins tarptautinė žiuri. Mums, kaip „ERGO“ grupei veikiančiai Baltijos šalyse, o grupės lygmeniu ir daugiau negu 30-ies pasaulio šalių, tai yra ypač svarbu, kad į Lietuvą, į Vilnių, yra atkreipiamas tarptautinės kino industrijos dėmesys.“

Konkurisių programų pristatymas Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Konkurisių programų pristatymas
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Galų gale atėjo ir labiausiai kino mylėtojų laukiama akimirka – buvome supažindinti su tą vakarą pristatomų konkursinių programų „Nauja Europa – nauji vardai“, „Baltijos žvilgsnis“, trumpametražių ir geriausio studentiško filmo konkursų žiuri nariais.

Konkursinės programos „Nauja Europa – Nauji vardai“ žiuri nariai: Ludmila Cvikova (Slovakija, Nyderlandai), Kaori Momoi (Japonija), Verena von Stackelberg (Vokietija), Laila Pakalnina (Latvija), Dimitris Kerkinos (Graikija). Daugiau apie juos galite rasti čia.

Debiutuojančios konkursinės programos „Baltijos žvilgsnis“ žiuri nariai: Christoph Terhechte (Vokietija), Lenka Tyrpáková (Čekija), Igor Soukmanov (Baltarusija), Mihai Chirilov (Rumunija), Roberto Cueto (Ispanija). Daugiau apie juos galite rasti čia.

Tarptautinės ART kino teatrų ir festivalių konfederacijos (CICAE) vertinimo žiuri: Erdmann Lange (Vokietija), Ena Dozo (Bosnija ir Hercogovina), Tanja Miličić (Kroatija). Daugiau apie juos galite rasti čia.

Trumpametražių filmų konkurso žiuri nariai: Benny Vandendriessche (Belgija), Dikla Jika Elkaslassy (Izraelis), Medilė Šiaulytytė (Lietuva). Daugiau apie juos galite rasti čia.

Geriausio studentiško darbo konkurso žiuri: Rytis Zemkauskas (Lietuva), Kristupas Sabolius (Lietuva), Kristina Buožytė (Lietuva). Daugiau apie juos galite rasti čia.

Baigiant šį tarptautinį susitikimą, R. Vilkončiaus žodžiais, belieka palinkėti visiems žiuri nariams teisingų verdiktų, o kiekvienam kino mėgėjui, mylėtojui, profesionalui malonios šios konkursinės programos, kadangi tai tikras atradimo džiaugsmas. „Kai kas iš „Kino pavasario“ komandos sako, tai tikra aukso kasykla, ir tai iš tikrųjų yra tiesa. Tai yra šviežiausias, naujausias europietiško kino alsavimas ir puikus startas į kiekvieno žiūrovo širdį, – vakarą prieš konkursinės programos atidarymo filmo „Ar pameni Dolly Bell?“ (Do You Remember Dolly Bell?, 1981) peržiūrą baigė R. Vilkončiaus.

Komentarai
Kinas lyg gyvas kūnas, kuris aplink save sukuria lauką, peržengiantį bet kokias apibrėžčių ir kontūrų ribas. Jis kartais maloniai reikalauja tik laisvalaikio ir ištiestų kojų ant sofos, bet taip pat savo ruožtu įtraukia į savo vidų kaip nesibaigiantis interpretacijų laukas. Neretai tai iškrečia mums žavių kiaulysčių. Kinas mane žavi kaip be galo platus skirtingų rūšių tekstų dialogas. Ar kinas būtų kinas, jeigu nebūtų jo žiūrovo? Greičiausiai, ne. Todėl stengiuosi tą draugiją jam ir palaikyti. Aš - Kristina.