
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Kas buvo Jurgis Zauerveinas? Žmogus keliautojas, mažųjų kalbų saugotojas, reikšminga didžiajai daliai Europos tautų asmenybė. Tad kodėl Lietuvoje apie jį žinoma taip mažai? Siekdami užpildyti šią spragą lietuvių, lenkų ir norvegų kino kūrėjai suvienijo jėgas ir sukūrė filmą „Žmogus, kuris mokėjo 75 kalbas“.
Norvegų režisierė Anne Magnussen, iki šio filmo kūrusi tik dokumentiką, kartu su lenkų animacijos režisieriumi Pawelu Debski sukūrė biografinę animuotą dokumentiką. Kuriant šį filmą dirbo lietuvių prodiuserė Živilė Gallego, vaidino lietuvių aktoriai. Šis bendras trijų valstybių darbas yra apie XIX a. sorbų kilmės intelektualą poliglotą Jurgį Zauerveiną. Jis mokėjo daugiau nei 70 kalbų, o susišnekėjo daugiau nei 200-ais. Buvo keliautojas ir mažųjų Europos kalbų saugotojas, prisidėjęs prie lietuvių kalbos išsaugojimo Mažojoje Lietuvoje, kurioje tuo metu dominavo vokiečių kalba. Taip pat parašė lietuvių gerai žinomą Mažosios Lietuvos himną „Lietuviais esame mes gimę“.
Nors ir dokumentinė juosta, filme matome ir vaidinančius aktorius. Jaunosios kartos aktorius Justas Valinskas įkūnija pagrindinį personažą – patį Jurgį Zauerveiną. O aktorės Anastasija Marčenkaitė („Ekskursantė“) ir Valda Bičkutė („Tyli Naktis“, „Nereikalingi žmonės“) vaidina jo mylimąją Princesę Elizabetą, kuri vėliau tapo Rumunijos karaliene. Aktorių darbą vertinti gana sunku, kadangi jie tampa animaciniais personažais. Lenkų kompanija FUMI ilgai dirbo piešdama kiekvieną veikėjų judesį ir veido išraiškas.
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Režisierė Anne Magnussen kurdama šį projektą dirbo daugiau nei septynerius metus, ieškodama informacijos apie Jurgį Zauerveiną ir apgalvodama kiekvieną filmo detalę. Šiame filme susijungia nuotraukos, filmuoti kadrai, žemėlapiai ir pieštiniai personažai. Nuotraukų statiškumas, ramybe dvelkiantys gamtos vaizdai ir judesį šiam filmui suteikiantis animuoti veikėjai sukuria savitą tapybišką paveikslą. Ši neįprasta technika sukurtą darbą žiūrėti gana įdomu.
„Žmogus, kuris mokėjo 75 kalbas“ apima gana ilgą Jurgio Zauerveino gyvenimo laikotarpį. Užduodamas klausimas, kaip jis tapo tuo, kas buvo. Į šį klausimą filmo eigoje atsakoma. Svarbi šiame filme tampa meilės istorija – Jurgio Zauerveino meilė Princesei Elizabetai. Tačiau ji draugiška, slapta ir intelektuali, ji atskleidžiama pokalbiais ir laiškais – tai nėra dramatiška ir dinamiška meilės istorija. Galime matyti, kaip princesė veikė reikšmingą XIX a. žmogų veikti mažųjų kalbų labui.
Kaip nurodo pats pavadinimas, svarbiausia šiame filme yra kalba. Jame skamba labai daug kalbų ir jų dialektų. Justas Lapinskas turėjo išmokti dalį dialogų net septyniomis kalbomis. XIX a. vyko tautų pavasaris ir kalbų atgimimas, imperializmas susidūrė su nacionalizmu ir tokiame kontekste atsiranda tokios asmenybė, kaip Jurgis Zauerveinas. Mažoji Lietuva, siekianti atkovoti lietuvių kalbą iš vokiečių, yra ne išimtis šiame laikotarpyje, šie procesai vyko visoje Europoje. Nuolatos filme iškylantis Europos žemėlapis žymi šį aktyvų tautų formavimosi etapą. Visgi filmo kūrėjai galėjo atkreipti dėmesį į tai, kad originaliai Jurgis Zauerveinas rašė ne „Lietuviais esame mes gimę“, o „Lietuvninkai mes esam gimę“. Tik vėliau šis Mažosios Lietuvos himnas buvo sutrumpintas ir pritaikytas visai Lietuvai.

Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Pabaigoje Jurgis Zauerveinas klausia savęs, kas jis yra. Kalba reiškia tautybę, kalba apibrėžia žmogaus tapatybę. Tad kas jis yra mokėdamas tiek kalbų ir neapsistojantis vienoje vietoje? Šis tapatybės klausimas labai įdomus ir gilinasi į sudėtingesnius žmogaus savęs suvokimo aspektus. Tačiau apmaudu, kad ši tema nėra daugiau išplėtojama ir vėl pereinama prie linijinio biografinio pasakojimo.
Šį filmą galima pavadinti edukaciniu. Jis dėl savo naudojamos technikos ir nesudėtingo siužeto gali būti skiriamas ir jaunesnių klasių moksleiviams ir suaugusiems. Tačiau kartu šis lankstumas ir bandymas prisitaikyti prie plačiosios auditorijos reiškia, kad ši dokumentinė juosta nėra nei labai intriguojanti, nei skatinanti atsirasti gilesnę mintį.
Tačiau tai yra gana įdomus ir lengvai žiūrimas kūrinys. Jame atsiskleidžia XIX a. Europa ir ryškių to laikotarpio asmenybių iškilimas, naujų tautų ir kalbų formavimasis. Pastelinės spalvos, lengvai įsiliejanti muzika, lėtas tekantis siužetas paprastai ir aiškiai papasakoja mažai žinomo lietuviams, bet jiems svarbaus Jurgio Zauerveino istoriją.
Filmo anonsas:
Filmo seansai:
Balandžio 02, sekmadienis, 15:45-17:04 , Forum Cinemas Vingis, S05, Vilnius
Balandžio 03, pirmadienis, 18:00-19:15 , Romuva, ROM, Kaunas
balandžio 04, antradienis, 18:45-20:05, Pasaka, MS, Vilnius