fbpx
Festivaliai, Festivalių filmai, Kino pavasaris, KP festivalio apžvalgos, Naujienos

KP18. „Žudikė Marlina. Keturių veiksmų istorija“ – moteriškas vesternas Indonezijoje?! (apžvalga)

Kadras iš filmo „Žudikė Marlina. Keturių veiksmų istorija“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Taip, taip, pavadinime esantis žodžių junginys išties skamba keistai. Juk vesternai, visų pirma, yra gana „vyriški“ filmai, kuriuose matome nesiskutusius ir amžinai pagiringus užkimusius kaubojus, besiaiškinančius savo santykius (išžudyta šeima ar pavogtos vištos, ne itin svarbu). Dar daugiau, juk vesternai, kažin ar gali vykti Indonezijoje. Tam juk rezervuotos Amerikos prerijos. Na, dar gal Italijos laukymės. Bet tikrai ne Indonezija.

Visgi „Žudikė Marlina“ yra būtent tai, ir dar šiek tiek daugiau. Filmo režisierė Mouly Surya sukūrė filmą, turintį savo skonį, kurį ne vienas pažiūrėjęs bus linkęs pavadinti tarantinišku. Ir išties, nuo dialogų, atskirų scenų bei siužeto elementų iki (tarp kitko, puikaus!) garso takelio „Žudikė Marlina“ per daug nesislapsto. M. Suryos filmas tikrai yra savita Quentino Tarantino stiliaus interpretacija, perkelta į šiek tiek netikėtą Indonezijos kaimo kontekstą.

Kadras iš filmo „Žudikė Marlina. Keturių veiksmų istorija“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Istorija gana paprasta. Jauna moteris Marlina (Marsha Timothy) gyvena atokiame ūkyje ir bando surinkti pakankamai pinigų normaliai palaidoti savo mirusį vyrą, kurio mumija laiko savo namuose. Ją netikėtai aplanko plėšiko Markuso (Egy Fedly) gauja, kuri atima visus naminius gyvulius bei paskelbia išprievartausianti Marliną vakarienės metu. Tačiau Marlina yra gudresnė, nei gali pasirodyti. Dalį gaujos ji nunuodija, o jos vadui Markusui nukerta galvą mačete. Susipakavusi Markuso fizionomiją žudikė Marlina kartu su besilaukiančia savo kaimyne Novi (Dea Panendra) išsiruošia į policiją, kur planuoja prisipažinti savo kaltę. Tuo pat metu pora likusių gaujos narių, aptikę lavonų pilnus Marlinos namus, pradeda intensyvias jos paieškas, kurių kontekste ir vystosi tolimesnis siužetas.

Atrodo, kad pasakojimo pradžia turėtų pranašauti gana judrų ir veiksmo pilną filmą, kuriame gležna moteris yra priversta lenktyniauti su laiku ir savo priešininkais. Tačiau tai nėra visiška tiesa. Į keturis veiksmus suskirstytas filmas tikrai nėra holivudiškai greitas. Priešingai, savo tempu jis labiau primena klasikinius vesternus, kuriuose pasakojamos ilgų kelionių istorijos. Bet ir čia nereikėtų per daug apsigauti – filmas tikrai nėra nuobodus. Priešingai, gerai aktorių perteikti spalvingi veikėjai, smagūs dialogai, o taip pat stiprūs, tačiau neerotizuoti moterų personažai įtraukia ir laikas salėje žiūrovui tikrai neprailgsta. Tai leidžia M. Suryai papasakoti paprastą, smurtingą (ne per daug!), tačiau efektyvią istoriją su kruvina, tačiau gražia pabaiga.

Kadras iš filmo „Žudikė Marlina. Keturių veiksmų istorija“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Prie filmo įtaigumo nemažai prisideda ir vizualinė dalis. Nepaisant to, jog visas „Žudikės Marlinos“ veiksmas vyksta nuo karščio pageltonavusiuose Indonezijos laukuose, juosta yra puikiai nufilmuota, turinti ne vieną gražų ir pasigėrėjimo vertą kadrą. Nuo puikių kadrų minėtuose laukuose, iki spalvingos kelionės autobusu scenos, vaizdinė filmo dalis turėtų neabejotinai būti saldainiuku bet kuriam žiūrovui, paaukojusiam pusantros valandos Marlinai.

„Žudikė Marlina. Keturių veiksmų istorija“ turbūt netaps klasika arba kino snobų pasigėrėjimo objektu, bet ir tikslas turbūt ne toks. Kai kam tai gali būti net ir erzinantis filmas dėl per daug neslepiamo galvos linksėjimo Quentinui Tarantino. Tačiau juostą peržiūrėjus, neturėtų kilti per daug abejonių, kad tai paprasta, tačiau tikrai neblogai ir vizualiai stipriai papasakota „vesterniška“ istorija, kurios centre kuo puikiausiai jaučiasi ir stiprios veikėjos moterys. Tokiu būdu paliečiami ir kai kurie lyčių lygybės klausimai, būdingi filme vaizduojamam regionui. Dar daugiau, „Žudikė Marlina“ puikiai „svyruoja“ tarp arthouse ir B klasės kino, o to rezultatas – šiek netikėtas, nepretenzingas, tačiau tikrai dėmesio vertas ir neprailgstantis kūrinys, paliksiantis teigiamą įspūdį. Bėgant laikui „Žudikė Marlina. Keturių veiksmų istorija“ turi potencialo tapti kultine klasika.

Artimiausi filmo „Žudikė Marlina. Keturių veiksmų istorija“ seansai:

  • kovo 28, pirmadienis, 18:00–19:45, Forum Cinemas Kaune, S02, Kaunas;

Visus filmo seansus galite rasti oficialiame festivalio „Kino pavasaris“ tinklalapyje: https://kinopavasaris.lt/lt/programa/6578-zudike-marlina-keturiu-veiksmu-istorija

Filmo anonsas:

Komentarai