fbpx
Festivaliai, Filmų apžvalgos, Kreivės

Kreivas balius: 2023 m. „Kreivių“ filmų programa

Kadras iš filmo „Palikti Šušu“

Šiemet vykstantis Vilniaus queer festivalis „Kreivės“ – jubiliejinis, dešimtas. Tarp įvairaus pobūdžio renginių bene didžiausią, kaip jau įprasta, užima kino programa. Šįkart ji pulsuoja visomis spalvomis: nuo meditatyvių dokumentikų apie gniuždančius santykius su tėvais iki įprastų, komiškų situacijų per pasimatymus ar net itin atviro ir erotinio eksperimentinio kino.

„Kreivių“ filmų programos pagrindą sudaro konkursinė aštuoniolikos trumpametražių filmų programa „Trumpikės“, šįkart išskaidyta į 4-ias potemes. Daugiausiai rimties ir susikaupimo reikalauja „Pažiūrėk į mane“ filmų blokas: 70 minučių dokumentikos pradedamos lėtu portugališku pasakojimu „Antras asmuo“ (2a Pessoa, 2023). Juosta sulauks eksperimentinio kino mėgėjų pritarimo, o laukiantys realistiškesnio ir aiškesnio siužeto bus prablaškyti ilgiausiu iš trumpiausių – „Palikti Šušu“ (Quitter Chouchou, 2023). Ten pagrindinė herojė Lucie atostogauja pas mamą: ši priima savo įprastų lyties standartų neatitinkančią dukrą, tačiau nevengia išsakyti savo nuomonės bei bando įrėminti ją pagal savo supratimą. Iš to kyla nemažai komiškų scenų, lengvai atpažįstamų daugeliui žiūrovui.

Kadras iš filmo „Viskas apie mano mamą“ Šaltinis - cinemania.es
Kadras iš filmo „Viskas apie mano mamą“
Šaltinis – cinemania.es

Kitas festivalio programos blokas – „Nekaltas amžius“. Kaip ir liudija pavadinimas, tai bręstančių žmonių problemų tematiką nagrinėjantys filmai. Joje filmų daugiausia – penki, tad tai vidutiniškai trumpesni filmai, kurie neturėtų prailgti, nors kai kurie gali kelti iššūkį. Pavyzdžiui, filmuose „Takanakuy“ (2022), „Šešiolikos“ (Aos dezasseis, 2022) ar „Nekaltas amžius“ (The Age of Innocence, 2022) šnekama gana nedaug, juose daug lėtumo, apgalvojimo. Dėl įdomių temų ir meninių sprendimų ši programa taip pat turėtų rasti savo žiūrovą.

Šiųmetinėje programoje laukia ir netikėtumas. Bloko „N-18“ filmai, kaip jau galima suprasti, skirti suaugusiems. Tai erotinio pobūdžio filmai apie seksą, papildomi paroda-instaliacija „Pro užuolaidas. Kreivės“. Vietų skaičius itin ribotas: „N-18“ bus žiūrimi intymioje mažoje erdvėje, talpinant vos 16 žiūrovų vieno seanso metu.

Kadras iš filmo „Devintas aukštas dešinėje“

Turbūt rimčiausia ir stipriausia programos dalis – „Laukimas“. Nors „Vieniša puma ir sugniuždytas eržilas“ (The Lonely Cougar and the Heartbroken Stud, 2023) gali pasirodyti kiek mėgėjiškas, tačiau jaunų talentingų kūrėjų paieška – viena iš „Kreivių“ misijų. Be to, filmas gali papirkti savo nuoširdumu ir kasdieniu situacijų atvaizdu. Tuo tarpu „Devintas aukštas dešinėje“ (9ème étage droite, 2022) į įprastą situaciją (vaikinas ruošiasi pasimatymui, laukia kito vaikino) įnešama komizmo – svečias ateina ne vienas, o su benamiu ir prašo leisti jam išsimaudyti. Juosta ne vieną privers nepatogiai sukrizenti.

Na, o vienas labiausiai „išdirbtų“ ir paliečiančių visos „Trumpikių“ konkursinės programos filmas – „Laukimas“ (L’attente, 2022). Jame moterų pora laukiasi kūdikio: rodomos paskutinės džiaugsmo ir nerimo valandos prieš gimdymą. Didžiausia dėmesį „Laukimas“ suteikia nenėščiai moteriai – jos nežinios ir netikrumo būsenai tiek laukiant vaiko, tiek svarstant apie savo esamą ir būsimą vaidmenį šeimoje ir visuomenės akyse.

Kadras iš filmo „Merginos su uniforma“

Be konkursinės programos „Kreivės“ siūlo ir kviestinių žymių žmonių parinktų svarbių juostų peržiūrą. Kaip ir pagrindinė programa, ši taip pat pasižymi įvairove: siūlomas ir puikiai kinomanų žinomas Pedro Almodóvaro „Viskas apie mano mamą“ (Todo sobre mi madre, 1999) ir labiau nišinis „Amžiaus pabaiga“ (Fin de siglo, 2019). Žinoma, programą papildo ir kultiniai ar campiniai filmai –  lenkiškas fantastinis siaubo pasakojimas apie undines „Šokių aikštelės dukterys“ (Córki Dancinguir, 2015) bei Johno Waterso „Desperatiškas gyvenimas“ (Desperate Living, 1977), kuris ir atidaro festivalį. Na, o tų, kurie nori pratęsti neseniai vykusį ankstyvojo kino festivalį „Pirmoji banga“ ar tiesiog mėgsta senesnius filmus, laukia „Merginos su uniforma“ (Mädchen in Uniform, 1931).

Festivalio renginių dalis lydima dar dviejų ilgametražių dokumentikų: „Anhell69“ (2022) bei „Arbata dviem“ (Met Zonder Ballen, 2023). Pastarąjį pristato „Mamos už LGBTQ+ vaikus“: filme pristatoma būtent mamos ir jos transsūnaus šeimos istorija iš abiejų pusių – sūnaus tranzicijos bei jo mamos atsako. „Anhell69“ pristato „išgirsti“ –  Lietuvos queer archyvas. Šioje juostoje režisierius kalbina savo gimtojo Medeljino queer bendruomenės narius. Po abiejų filmų žiūrovai kviečiami pasilikti pokalbiui.

„Kreivės“ vyksta rugsėjo 14-18 d. Vilniuje. Konkursinės programos filmai rodomi kino centre „Skalvija“ ir „Išgirsti“ erdvėje Darbininkų g. 8-1.

LKC finansuojamo projekto „Lietuviško kino sklaida internetinėje erdvėje 2023“ tekstas

LKC
Komentarai
Domiuosi politika ir žmogaus teisėmis, todėl nenuostabu, kad būtent šių aspektų pirmiausia ir ieškau žiūrimuose filmuose. Net ir ne visuomet užsimindamas tiesiogiai, kinas, nori nenori, plėtoja tam tikrą problematiką ir jos diskursą vien paties paminėjimo, vaizdavimo faktu. Kad ir kokie fantastiški ir neįtikėtini bebūtų, filmai kalba apie tas pačias realaus pasaulio problemas. Tik nenuspėjama tampa riba: kas kam daro įtaką – realybė kinui ar kinas realybei. Prieš maždaug šimtą metų pirmas bučinys kino ekranuose sukėlė pasipiktinimą dėl atvirumo. Normos pakito, tačiau atsirado kiti nepatogumai, apie kuriuos kalbėti privalo ir kinas. Suvokimas keičiasi, scenos atvirėja, o aš žiūriu filmus ir noriu pasidalinti savo apžvalgomis su Tavimi. Tai nereiškia, kad visur reikėtų tikėtis politinio aspekto. Kartais filmas tam nepasiduoda, o kartais norisi ko nors lengvo prie puodelio kavos.