fbpx
Festivaliai, Kino pavasaris, Naujienos

Kristupas Sabolius apie naują „Kino pavasario“ programą „Aš esu hibridas“ (video)

Kadras is filmo GUOBA IR ZUVEDRA
Kadras iš filmo „Guoba ir „Žuvėdra“

Pirmą kartą festivalyje „Kino pavasaris“ pristatomos programos „Aš esu hibridas“ filmai neįspraudžiami į griežtus rėmus. Atvirkščiai – jie apjungia skirtingas kino kalbos išraiškos priemones ir turi tiek dokumentinio, tiek vaidybinio kino elementų. Taip šie filmai įgauna išskirtinę formą, juose pastebimi įdomūs kūrybiniai sprendimai. Hibridiniai filmai nesiekia pavaizduoti „tiesos“, bet bando reflektuoti ir persvarstyti realybę.

„Šios programos filmai vadinami hibridiniais, nes atsiduria tarp dviejų dimensijų – dokumentinio ir vaidybinio kino. Jei pasižiūrėtume į kino istoriją – pradedant nuo Dzigos Vertovo, Sergejaus Eizenšteino, tęsiant Johnu Cassavetesu ir Jonu Meku – šis santykis buvo nuolatos apmąstomas. Nors kino kamera veikia tarsi pasaulį atveriantis, objektyvus stebėtojo žvilgsnis, iš tiesų sąveikauja su tikrove ir pati ją keičia. Programos filmai apmąsto ir įsisąmonina šią realybės kaitos problemą – paverčia tai savo menine forma ir technika,“ – sako filosofas, rašytojas Kristupas Sabolius ir siūlo 3 „Aš esu hibridas“ favoritus.

Tai portugalų režisieriaus Miguelio Gomešo trijų dalių filmas pagal garsųjį arabų pasakų rinkinį „Tūkstantis ir viena naktis: Neramioji, Apleistoji, Pakerėtoji“ („Arabian Nights – The Restless One, The Desolate One, The Enchanted One“). Bendrai 6 valandas trunkančiame kūrinyje (kiekvieną dalį galima žiūrėti kaip atskirą filmą) gražuolė Šecherezada Karaliui seka pasakas, kurios atskleidžia niūrią šiandienės Portugalijos realybę po šalyje nuvilnijusios negailestingos krizės.

Filmą „Šuns širdis“ („The Heart of a Dog“) režisavo pagrindinė kūrinio herojė – Niujorke gyvenanti elektroninės muzikos pionierė ir išskirtinė menininkė Laurie Anderson. Ji, pasitelkusi ir apjungusi daug skirtingų kino kūrimo technikų, sukūrė intymų filmą apie gyvenimą ir mirtį.

Atrodytų, kad filme „Apie futbolą“ („On Football“) nieko ypatingo nevyksta. Režisierius Sergio Oksmanas, po 20 metų sutikęs savo tėvą, susitaria sugrįžti į gimtąjį San Paulą 2014 m., pasaulio futbolo čempionato metu, praleisti kartu daugiau laiko. Tėvas ir sūnus vienas kitam yra svetimi, taigi futbolas palaiko pokalbį ir sutrumpina tylą.

Festivalio programoje „Aš esu hibridas“ taip pat matysite:

  • žymaus operatoriaus ir menininko Christopherio Doyle’o trijų dalių odę mylimam miestui ir jo žmonėms „Honkongo trilogija“ („Hong Kong Trilogy“), kurioje save vaidina skirtingų kartų atstovai: ikimokyklinio amžiaus vaikai, studentai ir senjorai;
  • neįtikėtiną, 25 metus trukusią, legendinės ir kontraversiškos Argentinos politinės veikėjos Evos Peron palaikų istoriją, papasakotą režisieriaus Pablo Agüero filme „Eva nemiega“ („Eva Doesn’t Sleep“);
  • dramą „Guoba ir „Žuvėdra“ („Olmo & the Seagull“), kurioje susipina vaidybinio kino struktūrai paklūstantis filmo scenarijus bei tikras aktorių poros gyvenimas;
  • Kinijoje kurtą kelio filmą „Sielos takai“ („Paths of the Soul“), vaizduojantį maldos ir susikaupimo kelionę – piligriminį 2 tūkst. kilometrų žygį pėsčiomis iki sostinės Lhasos ir šventojo Kailašo kalno, ieškant atsakymų į svarbiausius žmogui klausimus.

Plačiau apie programą: http://kinopavasaris.lt/lt/programa/?p=578&s=undefined

Komentarai
Vilniaus tarptautinis kino festivalis (VTKF) „Kino pavasaris“ yra didžiausias kino renginys Lietuvoje. Sukurtas 1995 metais, festivalis vieno didžiausių ir gausiausiai lankomų renginių šalyje vardą užsitarnavo pateikdamas žiūrovams kruopščiai atrinktą, didžiuosiuose pasaulio festivaliuose kino profesionalų ir mėgėjų įvertintą kino programą.