fbpx
Festivaliai, Reportažai, Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis

Kur tu buvai, kai prasidėjo „Vilniaus kino šortai“?

„Vilniaus kino šortų“ atidarymas, Vilijos Buivydės nuotrauka
„Vilniaus kino šortų“ atidarymas, Vilijos Buivydės nuotrauka
„Vilniaus kino šortų“ atidarymas
Vilijos Buivydės nuotrauka

Spalio 9 d. vakarą „Menų spaustuvėje“ devintąjį kartą buvo atidarytas trumpų filmų festivalis „Vilniaus kino šortai“. Iš to, kas šiais metais girdėta ir pasakyta apie Baltijos šalyse didžiausią tarptautinį trumpų filmų festivalį, galvoje sukasi skambiausia festivalio reklamos frazė: „Trumpi, bet filmai“. Festivalio meno vadovė Marija Razgutė renginio svečius ir sutiko su šia mintimi: „Šiemet sakome „Trumpi, bet filmai“, nes mūsų labai dažnai klausia: „Tai kaip yra su tais trumpametražiais: ar jie geresni, ar prastesni už tuos ilgametražius? Ar juos sunkiau kurti, ar lengviau?“, Mes sakome, kad trumpametražiai yra tokie patys filmai, tik trumpi. Taigi labai paprastai – „Trumpi, bet filmai“.“

Su M. Razgute, kuri atidarymo svečiams pristatė ką tik oficialiai prasidėjusį kino renginį, neverta ginčytis – šių metų „Vilniaus kino šortų“ programa turbūt pati geriausia per visus devynerius festivalio gyvavimo metus. Konkursinės programos sudarytojai – Andrius Blaževičius, Liuda Drižytė ir Gediminas Kukta – atrinko 55-is animacinius trumpametražius filmus iš 27-ių pasaulio šalių. Juos vertins ir geriausią trumpametražį vaidybinį, dokumentinį ir animacinį filmą rinks festivalio žiuri komisija: Marta Levandovska (Lenkija), Božana Šoškova (Bulgarija), Ieva Veiverytė (Lietuva). Be konkursinės programos pristatomos ir trys specialiosios programos: „Meno avilio“ paruošta „Lietuvos dokumentinio kino inkliuzai“, kurioje rodomi restauruoti, suskaitmeninti kino filmai iš Lietuvos kino fondo, kuriuos pamatyti kino teatre bus unikali proga. Kitos programos – specialiai paruošta „ZubrOFFkos geriausieji“, kurią sudaro per paskutiniuosius dvejus metus sukurti įsimintiniausi trumpametražiai filmai iš Lenkijos, taip pat „15 min.lt“ programa su ne ilgesniais nei 15-ka minučių filmais.

„Vilniaus kino šortų“ atidarymas, Vilijos Buivydės nuotrauka
„Vilniaus kino šortų“ atidarymas
Vilijos Buivydės nuotrauka

Į „Vilniaus kino šortų“ atidarymą atvyko ir festivalio globėjas, seimo narys Remigijus Šimašius, kuris pasidalino ir savo, kaip žiūrovo, kino patirtimis: „Turbūt visi esame buvę tokiame filme, kai ateini į kino teatrą, sėdi, žiūri ir galiausiai supranti, kad tai nėra didelis filmas. Tai ilgas, bet ne didelis filmas. Esu matęs ne vieną trumpą filmą, kuris buvo ir didelis filmas. Tikrai visiems noriu palinkėti, kad trumpi filmai, kuriuos čia matysime, būtų dideli filmai, kad savo dydžiu jie lenktų ilgus filmus ir kad visiems tai suteiktų didelį malonumą – žiūrovams, komisijai ir kūrėjams, kai jie girdės žiūrovų plojimus.“

Vakaro metu pristatytas ir „Vilniaus kino šortų“ metu vykstantis Baltijos šalių trumpametražių filmų projektų forumas „Baltic Pitching Forum 2014“. Todėl negalima nepastebėti, kad festivalio pasveikinti į „Menų spaustuvę“ susirinko plati tarptautinė publika. Scenoje sutinkamas jau ne pirmus metus šiame forume dalyvaujantis Clermont-Ferrand kino industrijos renginio „Euro Connection“ direktorius Laurent Crouzeix: „Be abejo šio festivalio pagrindinė idėja – su žiūrovais pasidalinti didžiausiomis trumpametražių filmų naujienomis. Tačiau vis svarbesne ir svarbesne jo dalimi tampa naujų talentų atradimas ir pagalba, mokymai jiems.“ Kaip primena M. Razgutė, projektas, kuris „Baltic Pitching Forum 2014“ rengėjų bus pripažintas geriausiu, gaus bilietą į 2015 m. vasario mėnesį vykstančią koprodukcijos mugę „Euro Connection“ festivalio „Clermont-Ferrand“ metu. Kita staigmena vienam iš festivalio projektų – „Vilniaus kino klasterio“ įsteigtas 10 tūkstančių litų prizas.

Po oficialiosios „Vilniaus kino šortų“ atidarymo dalies neatsitiktinai buvo pristatyti trys skirtingi trumpametražiai filmai – vaidybinis „Kur tu buvai, kai mirė Maiklas Džeksonas?“ (Prancūzija), animacinis „Meilės žaidimai“ (Pietų Korėja) ir dokumentinis „Paplūdinio berniukas“ (JK, Kenija). Spalio 12 dieną, festivalio uždarymo metu, bus išrinkti geriausi šių žanrų trumpametražiai filmai. Todėl mums pasisekė – turime tris ilgas dienas pamatyti ir atrasti savus 2014 metų „Vilniaus kino šortų“ programos favoritus „Pasakos“ ir „Skalvijos“ kino teatruose.

Akimirkos iš atidarymo

Komentarai
Kinas lyg gyvas kūnas, kuris aplink save sukuria lauką, peržengiantį bet kokias apibrėžčių ir kontūrų ribas. Jis kartais maloniai reikalauja tik laisvalaikio ir ištiestų kojų ant sofos, bet taip pat savo ruožtu įtraukia į savo vidų kaip nesibaigiantis interpretacijų laukas. Neretai tai iškrečia mums žavių kiaulysčių. Kinas mane žavi kaip be galo platus skirtingų rūšių tekstų dialogas. Ar kinas būtų kinas, jeigu nebūtų jo žiūrovo? Greičiausiai, ne. Todėl stengiuosi tą draugiją jam ir palaikyti. Aš - Kristina.