fbpx
Naujienos

Kurti ir kuruoti kiną moksleivius kviečia „Skalvijos“ kino akademija

„Skalvijos“ kino akademija Nuotr. autorė Aušra Umbrasaitė
„Skalvijos“ kino akademija
Nuotr. autorė Aušra Umbrasaitė

Jau beveik 10 metų „Skalvijos“ kino akademija (SKA) moko moksleivius profesionaliai valdyti kino kamerą, atrasti kameros vertus kino pasakojimus ir juos išvystyti, atskleisti filmo herojus ir gilintis į kiną iš įvairių pusių.

Artėjant naujiems mokslo metams Akademija ir vėl kviečia mokytis kino 9-12 klasių moksleivius. „Skalvijos“ kino akademijos koordinatorė Akvilė Gelažiūtė pasakoja, kad šie metai bus šiek tiek eksperimentiniai. Be moksleivių pamėgtų kino režisūros kursų pristatoma visiškai nauja, bet labai perspektyvi programa – kino programų kuravimas. Jos poreikis pastaruoju metu itin auga.

„Vis daugiau atsiranda filmų festivalių ir kitų kino renginių, todėl ir profesionalių jų programų kuratorių poreikis didėja. Kino edukacijos srityje šia programa susidomėta labai neseniai, prieš 2-3 metus. Net akademinėje bendruomenėje kino filmų ir festivalių kuravimas dėstomas palyginti trumpą laiką. Tačiau jau turime šias studijas baigusių lietuvių. Tai jaunos kino festivalių programų kuratorės Aistė Račaitytė ir Mantė Valiūnaitė, kurios ir dėstys akademijoje besimokantiems moksleiviams“, – sakė A. Gelažiūtė.

„Kas yra kino programų kuravimas? Mano nuomone, tai kūryba, tik paremta kiek kitais kriterijais, kitokia saviraiška. Kino programų kuratorius siekia suformuoti nuoseklią ir vientisą programą kaip atskirą kūrinį, atrinkti ir išgryninti tai, ką šia programa norima pasakyti“, – kalba M. Valiūnaitė.

Pasak M. Valiūnaitės, iš programos kuratoriaus ši profesija reikalauja ir organizacinių gebėjimų – vadyba, derybos, kontaktų mezgimas ir paieškos, ir meninio išprusimo, padedančio suvokti filmo reikšmę ir vietą kino istorijoje, atrasti jo sąsajas su dabarties aktualijomis.

Todėl patyręs kino programų kuratorius turi išmanyti kino istoriją ir kino teorijas, nuolat domėtis kino kontekstu, stebėti tai, kas vyksta didžiuosiuose kino festivaliuose ir visame pasaulyje.

„Didžiausias šios programos privalumas tas, kad kino istorijos, teorijos žinios čia panaudojamos praktiškai, todėl gilintis į kino istoriją niekada nebūna nuobodu. Smagioji šios profesijos pusė – galimybė daug keliauti ir lankytis įvairiuose kino festivaliuose, susitikti su filmų kūrėjais akis į akį, vertinti filmus kaip kino kūrinius, stebint juos kino, o ne kompiuterio ekrane“, – sakė M. Valiūnaitė.

Kino programų kuravimą pasirinkę moksleiviai atidžiai stebės ir analizuos Lietuvoje vykstančius kino festivalius, jų programas ir jų sudarymo principus, susipažins su kino srityje dirbančiais profesionalais, gilinsis į techninius aspektus, lemiančius kino žiūrėjimo patirtį. Galiausiai patys savarankiškai sudarys kino programą, kurią galės pristatyti „Skalvijos“ kino centre.

Norinčius mokytis kino moksleivius „Skalvijos“ kino akademija kviečia į Atvirų durų dieną, kuri vyks rugpjūčio 28 d. 15.30 val. „Skalvijos“ kino centre. Jų laukia susitikimas su dėstytojais ir čia studijuojančiais bendraamžiais, išsamus supažindinimas su dėstomomis kino programomis.

Renginyje bus parodyti SKA stovykloje Nidoje sukurti muzikiniai klipai, nufilmuoti ant 8 mm juostos.

Šiemet SKA renkami du „pirmokų“ kursai – vaidybinio kino režisūra (vad. kino režisierius Linas Mikuta) ir Kino programų kuravimas (vad. M. Valiūnaitė ir A. Račaitytė). Taip pat vyks papildoma atranka į dokumentinio kino „antrokų“ kursą (vad. kino režisierė Giedrė Beinoriūtė).

Susidomėję moksleiviai kviečiami registruotis iki rugpjūčio 28 d. el. paštu akademija@skalvija.lt.

Komentarai