fbpx
Naujienos

Kurtieji ir aklieji siekia didesnio LRT turinio pritaikymo jų reikmėms

LRT archyvas
Nuotraukos autorius: V. Radžiūnas

Lietuvos kurtieji, aklieji ir silpnaregiai kreipėsi į LRT tarybą su prašymu didinti LRT transliuojamų programų prieinamumą klausos ir regos negalią turintiems žmonėms. Jų interesams atstovaujančius Lietuvos kurčiųjų draugijos bei Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos atstovus antradienį vykusiame posėdyje išklausė LRT tarybos nariai.

Lietuvos kurčiųjų  draugija siūlo, kad nuo kitų metų  LRT TV programų prieinamumas klausos negalią turintiems žmonėms būtų  ne mažesnis kaip  25 procentai ir kiekvienais metais didėtų  po 15 procentų. Taip pat siūloma įsteigti darbo vietas audiovizualinio vertimo specialistams ir gestų kalbos vertėjams. LRT administracija  įvertins, kokios priemonės ir kaštai tam reikalingi.

Regos problemų turintys asmenys labiausiai pageidauja filmų pritaikymo jų poreikiams – vaizdinio įgarsinimo. Jie  siekia, kad bent 10 procentų LRT kuriamo turinio būtų pritaikyta aklųjų ir silpnaregių poreikiams.

LRT administracijos duomenimis, informacijos pritaikymo neįgaliesiems mastai nuolat auga. Pavyzdžiui, vien titruotų programų skaičius valandomis išaugo nuo 303 val. 2013 m. iki 525 val. 2017 m.; vertimo į gestų kalbą – nuo 144 val. 2014 m. iki 352 val. 2017 m.

Kurčiųjų bendruomenė, be kita ko, dėkojo LRT už puikiai jiems pritaikytas Vasario 16-osios transliacijas.

LRT taryba padėkojo LRT darbuotojams už visus metus rengtas  valstybės 100-mečiui skirtas laidas.  Vasario 16-ąją svarbiausias nacionalinio kanalo transliacijas rinkosi beveik trečdalis visų televizijos žiūrovų Lietuvoje.

LRT taryba diskutavo ir dėl pastaruoju metu visuomenę itin dominančios temos – konfidencialios informacijos viešinimo. Tarybos nariai linkę į LRT sutartis įtraukti daugiau viešumo elementų, tačiau tai galios sutartims, sudaromoms ateityje.

Posėdyje taip pat svarstyta Seimui teikiamos LRT tarybos ataskaitos koncepcija, LRT veiklos viešinimas, laidų įsigijimo tvarka, LRT projektų finansinio pagrįstumo analizė. Bendru sutarimu pritarta pavasario sezono LRT programų mastui ir struktūrai.

Komentarai