fbpx
Filmai online, Legalių filmų ir serialų žiūrėjimo platformos internete

Legalių filmų ir serialų žiūrėjimo platformos internete: „Amazon Prime Video“

Internetinė televizijos platforma „Amazon Prime“

Kas? „Amazon Prime Video“
Kiek? 5.99 EUR/mėn.; pirmas 7 dienas nemokamai; vienu metu galima žiūrėti 3 įrenginiuose
Kur? https://www.primevideo.com/ ; aplikacija išmaniajame TV
Pliusai: žiūrovų pamėgti ir gerai įvertinti serialai
Minusai: nedidelis filmų katalogas, klasikinių filmų trūkumas

„The Grand Tour“

Dažnam kino žiūrovui „Amazon Prime Video“ (toliau – Prime) yra žinomas gerokai mažiau nei „Netflix“. Turintieji išmaniuosius televizorius, ko gero, yra pastebėję šios platformos programėlę, tačiau likusieji pro savo akis praleido nemažai serialų: tiek „Amazon“ produkcijos (exclusive), tiek kitų, tik per „Prime“ transliuojamų serialų serijų.

„Prime“ platformoje yra apytiksliai 370 filmai*, pasiekiami Lietuvos teritorijoje. Jie suskirstyti pagal žanrus (veiksmo ir nuotykių, komedijos, trileriai, dramos, romantiniai ir kiti). Matyti, jog daugiausiai yra veiksmo ir nuotykių filmų, komedijų, dramų, trilerių, dokumentinių ir mokslinės fantastikos filmų***. Tuo tarpu istorinių, karinių bei mistinių ir siaubo filmų gerbėjai gali kiek nusivilti „Prime“ katalogu, nes šių filmų jame pakankamai nedaug.

Taip pat „Prime“ išskiria neseniai įtrauktus filmus, rekomenduojamų filmų sąrašą bei savo produkcijos (Amazon originals) kategoriją. Pastarojoje galima aptikti naujesnių kino juostų, pavyzdžiui, „Rytojaus karas“ (The Tomorrow War, 2021);  „Vieną naktį Majamyje“ (One Night in Miami…, 2021) ar Boratas 2 (Borat Subsequent Moviefilm, 2020). Likę „Prime“ turimi filmai nėra patys naujausi.

Daugiau nei trečdalis „Prime“ rodomų filmų yra įvertinti labai gerai**. Dar 61, tai yra, apie 14 procentų, yra gavę „Oskaro“ nominaciją („Nasrai“, 1975; „Los Andželas slaptai“, 1997; „Negarbingi šunsnukiai“, 2009; „Metalo garsas“, 2019; ir kiti).

„Prime“ dominuoja 2010-2019 metų filmai. Bendrai, XXI a. filmai „Prime“ sudaro absoliučią daugumą. Atmetus dar ~30 devintojo bei dešimtojo dešimtmečių filmus, „Prime“ kataloge lieka tik „Nasrai“ (Jaws, 1975) ir „Briliantinas“ (Grease, 1978), tad senesnių, kultinių, klasikinių europinių ar Auksinio Holivudo gerbėjai vien tik „Prime“ katalogu apsiriboti negalės.

Serialai išskiriami labai panašiai, tačiau jų yra gerokai mažiau nei filmų, todėl neįmanoma pasirinkti atskiros kategorijos pagal žanrus. „Prime“ taip pat turi atskirą kategorinį skirstymą (tiek filmų, tiek serialų): europietiški serialai, europietiški filmai, europietiška dokumentika, britiškos komedijos, sporto gerbėjams (For the Love of the Game). Yra ir atskiras kampelis vaikams: daugiausiai tai animacija, yra ir keli vaidybiniai filmai. Galima atsirinkti filmus, skirtus patiems mažiausiems bei kiek paaugusiems (koks tiksliai tai amžius – „Prime“ nenurodo).

Dauguma „Prime“ serialų yra amerikietiški. Dominuoja komedijos, taip pat ir dramos. Dalis jų – puikiai įvertinti, Primetime „Emmy“ apdovanojimų nominantai, pavyzdžiui, „Nepakartojama ponia Maisel“ (The Marvelous Mrs. Maisel), „Vaikinai“ (The Boys), „Fleabag“. Kiti, nors ir nėra originali „Prime“ produkcija, taip yra pamėgti žiūrovų ir kritikų: „Tai – mes“ (This is Us), „Stingdantis siaubas“ (The Terror), „Ponas Robotas“ (Mr. Robot). Būtent „Prime“ galima pažiūrėti ne pačius naujausius, tačiau komedijų standartu tapusius „Biurą“ (The Office) ar „Parks and Recreation“.

„Prime“ nenurodo, kaip dažnai atnaujina savo katalogą. Deja, trūksta ir „greitai ekranuose“ skilties. Bandant gūglinti būsimas premjeras lengva apsigauti – neretai šie filmai ar serialai bus nepasiekiami Lietuvoje. Bendras lietuviškas „Prime“ katalogas yra gerokai mažesnis nei pasaulinės rinkos. Mažiau nei 400 filmų, matomų Lietuvoje, neprilygsta JAV pasiekiamiems ~5600 filmams*. Specifiškesnių poreikių turintys žiūrovai taip pat gali likti nusivylę. „Prime“ nesiūlo realybės šou, kulinarinių ar laidų apie gamtą. Tiesa, galima išskirti pramoginę britų laidą apie automobilius ir jų kultūrą: „Didysis turas“ (The Grand Tour). Ją nuo 2016 m. veda ir kuria legendinės „Aukčiausios pavaros“ (Top Gear) fanams puikiai pažįstami Jeremy Clarksonas, Richardas Hammondas bei Jamesas May`us.

„Prime“ dominuoja amerikietiški filmai ir serialai. Taip pat egzistuoja nedidelis Indijos, Jungtinės karalystės filmų pasirinkimas. Filmai dažniausiai įgarsinti angliškai su angliškais subtitrai. Dalis filmų turi rusišką subtitravimą. Yra ir keliolika lietuviškai išverstų filmų (tik subtitrai), tačiau dauguma jų yra ne patys naujausi, nelabai populiarūs tarp žiūrovų, prasčiau įvertinti, pavyzdžiui, „Geros kelionės!“ (Bon Voyage, 2006) ar „Šunų viešbutis“ (Hotel for Dogs, 2009). Prieinamumą kainos prasme palengvina „Prime“ galimybė turėti kelias atskiras paskyras vienam vartotojui, todėl nuomos kainą galima dalintis su draugais.

TV serialas „Biuras“

Per naršyklę pasiekiama svetainė yra pakankamai draugiška vartotojui, tačiau estetiškai pasenusi. Itin paprastai sudėliotas pasirinkimų tinklelis nekviečia mesti darbus ir žiūrėti serialą. Tiesa, privalumas tai, jog egzistuoja TV aplikacija, tačiau ir jai galioja panaši kritika dėl nepatrauklumo vartotojui.

Kitaip tariant, „Prime“ galbūt nėra pirmas pasirinkimas pačių naujausių ar klasikinių filmų ieškotojams, tačiau turi kultinių, 1990-2019„Oskarais“ apdovanotų juostų. Svarbiausias „Prime“ aspektas – žiūrovui patrauklūs serialai, ypač komedijos, kurių legaliai neįmanoma pažiūrėti per kitą transliavimo kanalą.

*filmų ir serialų skaičius gautas remiantis Letterboxd bei JustWatch.com pateikta statistika, rugpjūčio 1 d. duomenimis

**labai gerai įvertintais filmais laikomi tie, kurių reitingas yra 3.5 arba aukštesnis svetainėje Letterboxd. Tai galėtų atitikti 7 arba daugiau reitingą IMDB bazėje.

***filmų žanrai persidengia

LKC finansuojamo projekto „Lietuviško kino sklaida internetinėje erdvėje 2021“ tekstas

LKC
Komentarai
Domiuosi politika ir žmogaus teisėmis, todėl nenuostabu, kad būtent šių aspektų pirmiausia ir ieškau žiūrimuose filmuose. Net ir ne visuomet užsimindamas tiesiogiai, kinas, nori nenori, plėtoja tam tikrą problematiką ir jos diskursą vien paties paminėjimo, vaizdavimo faktu. Kad ir kokie fantastiški ir neįtikėtini bebūtų, filmai kalba apie tas pačias realaus pasaulio problemas. Tik nenuspėjama tampa riba: kas kam daro įtaką – realybė kinui ar kinas realybei. Prieš maždaug šimtą metų pirmas bučinys kino ekranuose sukėlė pasipiktinimą dėl atvirumo. Normos pakito, tačiau atsirado kiti nepatogumai, apie kuriuos kalbėti privalo ir kinas. Suvokimas keičiasi, scenos atvirėja, o aš žiūriu filmus ir noriu pasidalinti savo apžvalgomis su Tavimi. Tai nereiškia, kad visur reikėtų tikėtis politinio aspekto. Kartais filmas tam nepasiduoda, o kartais norisi ko nors lengvo prie puodelio kavos.