fbpx
Filmai online, Legalių filmų ir serialų žiūrėjimo platformos internete

Legalių filmų ir serialų žiūrėjimo platformos internete: „HBO“

„HBO“

Kas? „HBO“

Kiek? nuo 6.90 EUR/mėn. (4K/Ultra HD); vienu metu galima žiūrėti 2 įrenginiuose (neskaičiuojant „Telia TV“ su „Telia“ priedėliais namuose, jeigu turite šią paslaugą)

Kur? https://tv.telia.lt/; aplikacija išmaniuosiuose įrenginiuose

Pliusai: daug puikiai įvertintų serialų, geras dokumentinių filmų pasirinkimas, lietuviški subtitrai

Minusai: nelabai didelė filmų įvairovė; komplikuotas užsakymo būdas (bus keičiamas)

Serialas „Sopranai: mafijos kronika“

„HBO“ serialai jau seniai tapę kokybės ženklu. Dažniau apie jį prabylama kalbant apie serialus, nors „HBO“ turi ir gana solidžią filmų kolekciją. Jau kurį laiką šį kanalą galima žiūrėti ir Lietuvoje, naudojantis „Telia“ paslaugomis. 2022-aisiais Lietuvoje turėtų pasirodyti „HBO Max“. Tačiau iki tol verta aptarti įprastojo „HBO“ galimybes, juo labiau, jog jame yra ir šiek tiek „HBO Max“ turinio.

„HBO“ šiuo metu žiūrovams siūlo 184 filmus*, pasiekiamus Lietuvos teritorijoje. Suskirsčius juos pagal žanrus (veiksmo ir nuotykių, dokumentiniai, trileriai, siaubo ir kiti), matyti, jog du trečdalius visų filmų sudaro dramos ir dokumentiniai filmai***. Kitaip nei konkurentai, „HBO“ siūlo didesnį istorinių filmų pasirinkimą: daugiausiai tai filmai apie karą, politiką arba, pavyzdžiui, abiejų miksas apie Oslo susitarimus – „Oslas“ (Oslo, 2021).

Kadras iš filmo „Spielbergas“

Fantastinių, animacinių, siaubo ar romantinių filmų mėgėjai ras vos kelis pasirinkimus. Kriminalinių filmų žiūrovai galės pasimėgauti šiek tiek senesniu „Piliečiu X“ (Citizen X, 1995), o ieškantys ko nors lengvesnio – juokinga dramedija „Nepageidaujamas nėštumas“ (Unpregnant, 2020) ar „Dažnai užduodami klausimai apie keliones laiku“ (Frequently Asked Questions About Time Travel, 2009).

Labiau nišinių žanrų gerbėjai gali likti nusivylę, tačiau „HBO“ dokumentiniai filmai yra gana įvairūs: nuo biografinių „Spielbergas“ (Spielberg, 2017) ar „Jane Fonda penkiuose vaidmenyse“ (Jane Fonda in Five Acts, 2018) iki pasakojimų apie JAV prezidento rinkimus „537 balsai“ (537 Votes, 2020) ar puikiai įvertinto „Kolektyvas“ (Collective, 2019) apie apgavystę Rumunijos sveikatos sistemoje.

Net trečdalis „HBO“ katalogo filmų yra įvertinti labai gerai**. Trys yra nominuoti „Oskarui“ („Kolektyvas“, 2019; „Tamsoje“, 2011; ir trumpametražis „Sustabdymas“ (Traffic Stop), 2017). Iš viso „HBO“ yra 18 trumpametražių (trumpesnių nei valanda) filmų.

Kaip ir dauguma konkurentų, „HBO“ daugiausiai siūlo 2010-2019 metų filmų. Dar trečdalį sudaro patys naujausi bei 2000-2009 metų kūriniai. Vis tik senesnių filmų „HBO“ beveik nėra.

Serialų, kaip ir filmų, yra nemažai ir įvairių: iš viso 180. Lietuviškasis „HBO“ nesiūlo jokių kategorijų skirstymo, į vartotojo pomėgius atskirai neatsižvelgiama. Kūrinius galima išdėlioti nuo naujausių arba seniausių, tačiau jie visi pateikiami vienoje didelėje krūvoje (atskirti tik filmai nuo serialų). Tad nelabai svarbu, kokius filmus ar serialus žiūrėjote prieš tai – asmeninės rekomendacijos, pasiūlymai lietuviškame „HBO“ kanale nepateikiami. Turinio apribojimas „Telia Play“ platformoje įmanomas tik TV ekrane arba išmaniojo telefono programėlėje; kita vertus, „HBO“ turinio vaikams ir nesiūlo.

Dauguma „HBO“ serialų yra amerikietiški, jų pačių produkcija. Lietuvoje pasiekiami ir patys naujausi: „Palikimas“ (Succession), „Baltasis lotusas“ (The White Lotus), „Scenos iš vedybinio gyvenimo“ (Scenes from a Marriage), „Nesaugu“ (Insecure), ir kultiniais tapę „HBO“ kūriniai“: „Sostų karai“ (Game of Thrones), „Sopranai: mafijos kronika “ (The Sopranos), „Blakė“ (The Wire), „Seksas ir miestas“ (Sex and the City), „Merginos“ (Girls), „Tikras kraujas“ (True Blood).

Serialas „Tikras kraujas“

Be amerikietiškųjų serialų „HBO“ galima rasti: britų „Tai nuodėmė“ (It‘s a Sin) apie jaunų vaikinų susidūrimą su ŽIV 9-ajame dešimtmetyje, „Straikas“ (Strike) pagal Hario Poterio kūrėjos J. K. Rowling detektyvinių romanų seriją, čekų „Dykynė“ (Pustina) apie mažo miestelio bendruomenę ir paslaptingus įvykius, daugelio pamėgtą airiškąjį „Normalūs žmonės“ (Normal People) ir kitus.

Didžioji dalis „HBO“ serialų yra vaidybiniai“, tačiau šį tą sau ras dokumentikos gerbėjai – „Milžiniška banga“ (100 Foot Wave), itin intriguojantį, netikėtos pabaigos true crime serialą „Prakeikimas: Roberto Dursto gyvenimas ir mirtis“ (The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst) ar žanrų rėmus perlipantį, šiek tiek komišką ir kiek liūdną „Pagal Johną Wilsoną“ (How To with John Wilson). Laidų entuziastai galės pasižiūrėti šviežiai išleidžiamas Johno Oliverio laidas (tiesa, jas galima pamatyti ir „Youtube“).

Serialas „Sostų karai“

Savo katalogą „HBO“ atnaujina įvairiomis dienomis. Naujausi serialai dažniausiai išleidžiami po seriją per savaitę. Lietuvoje serija paprastai pasirodo kitą dieną po premjeros JAV. Lietuviškas „HBO“ siūlo pamatyti beveik visus amerikietiškojo „HBO“ gamybos filmus ir serialus. Dabartiniame kanale kol kas galima pamatyti šiek tiek turinio, amerikiečiams pasiekiamo per „HBO Max“ prenumeratą.

Pavyzdžiui, „Stiuardesė“ (The Flight Attendant), „Šiuolaikinis jaunimas“ (Generation). 2022-aisiais „HBO Max“ taip pat turėtų pasiekti Lietuvos teritoriją. Kol kas lietuviškame „HBO“ yra pasiekiama tik maža „HBO Max“ dalis, tad jei nusimatėte ateityje išeisiantį „Max“ platformoje serialą, nesidžiaukite per anksti – garantijų, ar jis bus įtrauktas į Lietuvos „HBO“, kol kas nėra.

Serialas „Stiuardesė“

„HBO“ dominuoja JAV gamybos filmai bei serialai, nors nemaža dalis yra ir iš Didžiosios Britanijos, Vokietijos, taip pat ir kitų Europos šalių – Lenkijos, Rumunijos, Suomijos. Dauguma neangliškų filmų yra išversti į anglų ar rusų kalbas. Visi filmai ir serialai turi lietuviškus subtitrus. Kalbant apie kitas prieinamumo galimybes, „HBO“ galima žiūrėti 2 įrenginiuose vienu metu (arba trijuose, jeigu turite „Telia TV“ su „Telia“ priedėliu namuose).

Tiek per naršyklę, tiek išmaniuosiuose įrenginiuose „HBO“ yra gana patogus vartotojui, kaip ir visa „Teliaplay“ svetainė/sąsaja. TV ekrane paskyra ir pasirinkimai atrodo gana moderniai, naršyklėje – vis dar patogiai, tačiau ne taip stilistiškai patraukliai. Įsijungus savo paskyrą, matomi pradėti žiūrėti filmai ir serialai, neseniai įtraukti kūriniai.

Serialas „Paieškos“

Vienas minusų – paieškos variklis: dažnas žiūrovas žino populiaraus serialo originalų pavadinimą, bet ne lietuvišką vertimą, o „Telia Play“ paieškoje filmą/serialą pavyks surasti tik pagal lietuvišką pavadinimą. Nors kai kurie vertiniai yra savaime aiškūs (pavyzdžiui, „Merė iš Istauno“), kiti gali priversti pasukti galvas, pavyzdžiui, „Paieškos“ (Looking) ar „Šiuolaikinis jaunimas“ (Generation). Tokiu atveju norimo kūrinio galima ieškoti įrašant vaidinančių aktorių pavardes arba režisierių.

Kita kritikos verta dalis yra pats paslaugos užsakymas. Kitaip nei amerikietiško stiliaus platformose (pvz., „Netflix), tapus „Telia“ klientu ir norint užsisakyti paslaugas, vien jūsų kreditinės kortelės numerio, deja, neužtenka. Bent jau kol kas „Telia play“ naujiems vartotojams užsisakyti neįmanoma, tad ir „HBO“ galima užsiprenumeruoti tik įsigijus „Telia TV“.

Serialas „Blakė“

Tai yra, susikūrus vartotojo paskyrą, jums reikės sudaryti sutartį ir įsigyti TV priedėlį. Tai gana keista, turint omenyje, jog „HBO“ galima žiūrėti tiesiog naršyklėje, be televizoriaus, jeigu jau turite „Telia“ televizijos sutartį. Tikėtina, jog užsakymo būdas keisis, nes dar pirmoje metų pusėje užsisakyti „Telia play“ ir „HBO“ galėjote per kelias minutes. Šiuo metu (2021 m. lapkritis) „Telia“ svetainėje rašoma, jog paslauga bus netrukus atnaujinta.

„HBO“ susilaukia daug liaupsių dėl savo rodomų serialų ir ne be reikalo: tai kokybiški, tiek žiūrovų, tiek kritikų pamėgti kūriniai. Visus juos lengva rasti lietuviškame „HBO“ kanale. Nors filmų turinys atrodo kiek kuklesnis, tačiau tarp jų yra labai daug itin gerai vertinamų filmų.

Serialas „Tai nuodėmė“

Šiuo metu greitai ir paprastai užsisakyti „HBO“ nepavyks, tačiau netolimoje ateityje tikėtini pokyčiai ir palengvinimai. Na, o visi, turintys „Telia TV“, turėtų pasinaudoti proga išvysti naujausią (ar jau klasika tapusį) „HBO“ turinį savo ekrane. Anglų kalbos barjeras nėra kliūtis – visas turinys subtitruotas lietuviškai.

*filmų žanrų/laikotarpio skaičius gautas remiantis Letterboxd bei JustWatch.com pateikta statistika, lapkričio 3 d. duomenimis.

**labai gerai įvertintais filmais laikomi tie, kurių reitingas yra 3.5 arba aukštesnis svetainėje Letterboxd. Tai galėtų atitikti 7 arba daugiau reitingą IMDB bazėje.

***filmų žanrai persidengia

LKC finansuojamo projekto „Lietuviško kino sklaida internetinėje erdvėje 2021“ tekstas

LKC
Komentarai
Domiuosi politika ir žmogaus teisėmis, todėl nenuostabu, kad būtent šių aspektų pirmiausia ir ieškau žiūrimuose filmuose. Net ir ne visuomet užsimindamas tiesiogiai, kinas, nori nenori, plėtoja tam tikrą problematiką ir jos diskursą vien paties paminėjimo, vaizdavimo faktu. Kad ir kokie fantastiški ir neįtikėtini bebūtų, filmai kalba apie tas pačias realaus pasaulio problemas. Tik nenuspėjama tampa riba: kas kam daro įtaką – realybė kinui ar kinas realybei. Prieš maždaug šimtą metų pirmas bučinys kino ekranuose sukėlė pasipiktinimą dėl atvirumo. Normos pakito, tačiau atsirado kiti nepatogumai, apie kuriuos kalbėti privalo ir kinas. Suvokimas keičiasi, scenos atvirėja, o aš žiūriu filmus ir noriu pasidalinti savo apžvalgomis su Tavimi. Tai nereiškia, kad visur reikėtų tikėtis politinio aspekto. Kartais filmas tam nepasiduoda, o kartais norisi ko nors lengvo prie puodelio kavos.