fbpx
Filmai online, Legalių filmų ir serialų žiūrėjimo platformos internete

Legalių filmų ir serialų žiūrėjimo platformos internete: „Netflix“

Internetinė televizijos platforma „Netflix“

Kas? „Netflix“

Kiek? 7.99 EUR/mėn. (480p raiška), 9.99 EUR/mėn. (1080p/Full HD raiška) arba 11.99 EUR/mėn. (4K/Ultra HD); vienu metu galima žiūrėti per 1-4 įrenginius (priklausomai nuo kainos);

Kur? https://www.netflix.com/; aplikacija išmaniuosiuose įrenginiuose, kompiuteriuose;

Pliusai: didelė žanrų įvairovė, geras kainos ir kokybės santykis, įgarsinimai ir subtitrai įvairiomis kalbomis;

Minusai: nėra lietuviško vertimo/įgarsinimo;

„Stranger things“

Kiekvienas save gerbiantis kino ir/ar TV gerbėjas žino ir naudoja „Netflix“. Taip pat kiekvienas jų apie šią platformą turi aiškią nuomonę, labai dažnai pasibaigiančią frazėmis: „Nieko nėra tame „Netflixe“, ar „Jau viskas matyta“. Aštri kritika – populiarumo kaina, nes kad ir kaip keiksnotume „Netflixą“, jis išlieka platformų lyderis, pasiūlydamas didžiausią filmų ir serialų kiekį bei įvairovę už patraukliausią kainą.

„Netflix“ turi apytiksliai 4500 filmus*, galimus žiūrėti Lietuvos teritorijoje. Suskirsčius juos pagal žanrus (veiksmo ir nuotykių, dokumentiniai, trileriai, siaubo ir kiti), matyti, jog dominuoja ir beveik pusę visų pasirinkimų sudaro dramos bei komedijos (kartu su muzikiniais filmais ar miuziklais)**.

Kitaip nei, pavyzdžiui, „Amazon Prime Video“, „Netflix“ siūlo sąlyginai mažiau veiksmo bei nuotykių filmų, tačiau pateikia didesnę įvairovę romantinių filmų mėgėjams. Istorinių (taip pat ir karinių filmų ar vesternų) ir siaubo ar mistinių filmų gerbėjai turi ženkliai mažesnį pasirinkimą, tačiau net ir jiems turėtų pavykti išsirinkti ką nors nematyto iš ~400 šių žanrų filmų katalogo. Senesnių siaubo filmų fanai ras ir porą kultinių itališkų giallo filmų (pavyzdžiui, Dario Argento „Tenebrae“, 1982).

Beveik ketvirtadalis „Netflix“ katalogo filmų yra įvertinti labai gerai***. Dar 181, tai yra, apie 4 procentai visų „Netflix“ rodomų filmų, yra gavę „Oskaro“ nominaciją („Tamsos riteris“, 2008; „Dingusi“, 2014; „Stebuklingi Šihiros nuotykiai Dvasių pasaulyje“ (Spirited Away), 2001; „Karatė vaikis“, 1984; ir kiti).

Kaip ir konkurente „Prime“, „Netflix“ dominuoja ir absoliučią daugumą sudaro 2010-2019 metų filmai. Solidus ir 2000-2009 bei pačių naujausių filmų pasirinkimas: nors nepraėję nė dveji naujausiojo dešimtmečio metai, „Netflix“ siūlo rinktis iš daugiau nei 750 kūrinių.

Senesnių filmų gerbėjai ir vėl lieka kiek neišgirsti, tačiau turi šansą rinktis iš poros šimtų 7-ojo, 8-ojo dešimtmečio filmų (tarp kurių  „Vieną kartą Amerikoje“ (Once Upon a Time in America), 1984; ar „Monty Python ir šventasis Gralis“ (Monty Python and the Holy Grail), 1975). Iš seniausių kūrinių keli siekia Pirmojo pasaulinio karo laikus.

Deja, Auksinio Holivudo ar klasikinio europinio kino grandų „Netflixe“ beveik nėra. Kaip malonias išimtis verta išskirti Henri-Georges Clouzot filmą „Štabas“ (Quai des Orfèvres, 1947), Roberto Bressono „Kaimo kunigo dienoraštį“ (Journal d’un curé de campagne, 1951), Jean-Pierre Melville‘io „Bobą lošėją“ (Bob le Flambeur, 1956) bei kelis nebyliuosius Alfredo Hitchcocko filmus.

Serialų, kaip ir filmų, yra daug ir įvairių. Bendrai, „Netflix“ siūlo įvairių kategorijų skirstymą, atsižvelgiant į vartotojo pomėgius. Pavyzdžiui, galite rasti „Europietiški TV trileriai“, „90-ies minučių filmai“, „Gerai nuteikiantys realybės šou“, tačiau ilgiau užtrukę prie „Šreko“ anonso, savo ekrane galite tikėtis „Filmai šeimos vakarui“ kategorijos. Nors tikslaus kategorijų skaičiaus „Netflix“ nepateikia, kai kurių vartotojų skaičiavimais jų gali būti daugiau nei 3000.

Kitaip tariant, išskiriami „žanrai“ gali būti ženkliai tikslesni nei tiesiog „veiksmo filmai“, ir kuo daugiau žiūrėsite „Netflix“, tuo didesnė tikimybė, jog algoritmas neprašaus ir sugrupuos jūsų turinį taip, jog matytumėte savo skoniui priimtinus filmus ar serialus.

Prie daugumos kūrinių taip yra mygtukas „Panašūs į šį“, kur bus pateikti į matytąjį pagal žanrą panašūs filmai, serialai, laidos. Jeigu norite pasirinkimus apriboti, palikdami prie ekranų jaunesnius žiūrovus, suvedę slaptažodį galite nurodyti amžiaus grupę.

Amžiaus kategorijos, apribojant pasirinkimą

Dauguma „Netflix“ serialų yra amerikietiški. Dalis jų – pačių „Netflix“ produkcija (Netflix Original), pavyzdžiui, populiarieji „Keistesni dalykai“ (Stranger Things), „Bridžertonų kronikos“ (Bridgerton), „Raganius“ (The Witcher), „Tigrų karalius“ (Tiger King), „Mindhunter“. Daug dėmesio ir tarptautinio populiarumo susilaukusiųjų sąrašas taip pat netrumpas, tarp žinomiausių: „Pinigų namai“ (Money Heist), „Tamsa“ (Dark), „Lupenas“ (Lupin).

Šalia filmų ir serialų, „Netflix“ siūlo ir kitas įvairias TV laidas: „RuPaul’s Drag Race“, realybės šou „Too Hot To Handle“, „The Circle“, kulinarinius šou „Nailed it“, „Sugar Rush“ ar daugelio tvarkymosi įpročius pakeitusį „Tidying Up with Marie Kondo“.

Trokštantys naujų žinių ir informacijos, gali rinktis trumpas „Vox media „Explained“ serijas, „The Mind, Explained“ ar „The Movies That Made Us“. Patys mažiausieji taip pat neliks nuskriausti. Tarp populiarių pasirinkimų jiems: „Cocomelon“, „Carmen Sandiego“, „Minecraft: Story mode“ ir daugelis kitų, kuriuos paieškos režime galima atsirūšiuoti pagal vaiko amžių.

Savo katalogą „Netflix“ atnaujina įvairiomis dienomis, tačiau didžiausi pokyčiai įvyksta penktadieniais ir pirmomis naujo mėnesio dienomis.

„Tiger king“

Itin patogi skiltis „Nauja ir populiaru“: joje galima pamatyti, kokie filmai, serialai, laidos pasirodys šią ar ateinančią savaitę, kurie – netolimoje ateityje, kurie – neseniai įtraukti katalogą ir koks yra populiariausiųjų topas. Pasaulinės premjeros Lietuvoje dažniausiai sutampa, tik nedidelė dalis filmų taip ir nepasiekia Lietuvos teritorijos.

Ir bendrai – lietuviškas „Netflix“ katalogas, nors ir šiek tiek mažesnis, nei, pavyzdžiui, JAV ar Kanados, vis tik yra 16-tas didžiausias pasaulyje (10-tas pagal serialus), o, tarkime, prancūziškų ar itališkų Lietuvoje pamatyti galima daugiau nei JAV*.

„Netflix“ dominuoja JAV gamybos filmai bei serialai. Labai gausi (300-600) Indijos bei Prancūzijos produkcija, taip pat siūloma dar po kelis šimtus Jungtinės Karalystės, Italijos, Pietų Korėjos darbų, apie pusantros šimto filmų ar serialų iš Ispanijos ir Japonijos. Kaimyninių šalių – Lenkijos, Rusijos – gerokai mažiau, tačiau prasčiau suprantantiems anglų kalbą bus džiugu girdėti, jog nemaža dalis kūrinių turi rusiškus subtitrus.

„Bridgerton“

Nemėgstantys skaityti subtitrų, dažnai galės pasirinkti anglišką įgarsinimą neangliškai produkcijai. Nemokantiems užsienio kalbos kiek sunkiau – lietuviškai dubliuoti vos du „Netflix“ filmai – „Kempiniuko filmas: bėganti kempinė“ (2020) ir „Superišmanieji“ (The Mitchells vs the Machines, 2021), o subtitrus turi serialas „Geriau skambink Solui“ („Better Call Saul“).

Kalbant apie kitas prieinamumą galimybes, „Netflix“ galima žiūrėti per 1, 2 ar 4 įrenginius (priklausomai nuo prenumeratos plano).

Tiek per naršyklę, tiek per išmaniuosius įrenginius „Netflix“ labai patogus vartotojui, vizualiai patrauklus, jo įvaizdis ir vartotojo sąsaja gana dažnai keičiami ir tobulinami. Įtraukimą didina prieš pasirenkant filmą ar užvedus ant jo pelytę, prasidedantis anonsas ar kūrinio ištrauka.

Vos įsijungus savo paskyrą, matomi pradėti žiūrėti filmai ir serialai, neseniai įtraukti kūriniai bei žiūriausiųjų dešimtukas šalyje. Taip pat, kelias minutes nenaudojant „Netflix“, TV ekrane įsijungia automatinė užsklanda su populiariausiais pasiūlymais – nemėgstantiems palikti juodo televizoriaus ekrano, gražios, spalvingos užsklandos gali pagyvinti interjerą.

„Mindhunter“

„Netflix“ dažnai susilaukia nepelnytos kritikos: šios platformos katalogas Lietuvoje jau kurį laiką yra pasiekęs pasaulinį lygį ir kai kuriais atvejais pranoksta JAV siūlomus pasirinkimus, ypač jeigu esate europietiškų filmų gerbėjas.

„Netflix“ vis dar turi minusų, didžiausias kurių – lietuviškų subtitrų trūkumas. Vis tik mokantiems anglų ar rusų kalbas, „Netflix“ siūlo vienas plačiausių galimybių legaliai žiūrėti filmus ir serialus už prieinamą kainą,

*filmų ir serialų skaičius gautas remiantis „Letterboxd“ bei „JustWatch.com“ pateikta statistika, rugpjūčio 1 d. duomenimis. Į filmų skaičių patenka ir mini serialai/1 sezono serialai, standupai.

** filmų žanrai persidengia

*** labai gerai įvertintais filmais laikomi tie, kurių reitingas yra 3.5 arba aukštesnis svetainėje „Letterboxd“. Tai galėtų atitikti 7 arba daugiau reitingą IMDB bazėje.

LKC finansuojamo projekto „Lietuviško kino sklaida internetinėje erdvėje 2021“ tekstas

LKC
Komentarai
Domiuosi politika ir žmogaus teisėmis, todėl nenuostabu, kad būtent šių aspektų pirmiausia ir ieškau žiūrimuose filmuose. Net ir ne visuomet užsimindamas tiesiogiai, kinas, nori nenori, plėtoja tam tikrą problematiką ir jos diskursą vien paties paminėjimo, vaizdavimo faktu. Kad ir kokie fantastiški ir neįtikėtini bebūtų, filmai kalba apie tas pačias realaus pasaulio problemas. Tik nenuspėjama tampa riba: kas kam daro įtaką – realybė kinui ar kinas realybei. Prieš maždaug šimtą metų pirmas bučinys kino ekranuose sukėlė pasipiktinimą dėl atvirumo. Normos pakito, tačiau atsirado kiti nepatogumai, apie kuriuos kalbėti privalo ir kinas. Suvokimas keičiasi, scenos atvirėja, o aš žiūriu filmus ir noriu pasidalinti savo apžvalgomis su Tavimi. Tai nereiškia, kad visur reikėtų tikėtis politinio aspekto. Kartais filmas tam nepasiduoda, o kartais norisi ko nors lengvo prie puodelio kavos.