fbpx
Filmai online, Legalių filmų ir serialų žiūrėjimo platformos internete

Legalių filmų ir serialų žiūrėjimo platformos internete: pokalbis apie transliacijas internetu ir nelegalaus turinio problemą su „ŽMONĖS Cinema“

Andrė Balžekienė
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Nelegalaus turinio platinimas, piratavimas – skaudi tema visai kino industrijai. Dažnai pasirodo žiūrovų skundų, kad Lietuvoje trūksta legalaus europietiško turinio. Ar vietiniam žiūrovui turime pakankamai alternatyvų ir patrauklių pasiūlymų? Šia tema su mumis sutiko pasikalbėti populiarios lietuviškos platformos „ŽMONĖS Cinema“ vadovė Andrė Balžekienė.

„ŽMONĖS Cinema“ siūlo beveik 800 kruopščiai atrinktų, lietuviškai subtitruotų filmų ir serialų. Daugiau apie „ŽMONĖS Cinema“ platformą siūlome pasiskaityti čia.

„ŽMONĖS Cinema“

Kokio žiūrovų srauto sulaukiate kas mėnesį ar kas savaitę? Ar pastebite tendencijas srauto kitime? Jeigu taip, su kuo jos galėtų būti susijusios?

Kaip ir dauguma namų kino platformų, jaučiame sezoninius žiūrimumo svyravimus. Natūralu, kad šiltuoju metu laiku žmonės mieliau renkasi pramogas ne namuose. Taip pat ryškiai pajutome, kaip peržiūrų skaičių augino pirmasis ir antrasis karantinas.

Labiau orientuojatės į filmų transliaciją, tačiau siūlote ir kelis serialus. Ar planuojate praplėsti serialų katalogą, o gal jūsų žiūrovą tiesiog labiau domina filmai?

Serialai pastaruoju metu savo menine verte ir populiarumu prilygsta kino filmams. Mūsų platformoje jie skirti tik prenumeratoriams, kurie serialus gali žiūrėti be papildomo mokesčio. Kaip ir filmus, serialus kruopščiai renkamės, stengiamės, kad jie būtų verti mūsų žiūrovų laiko, dažniausiai ieškome europietiškų serialų.

Serialas „Normalūs žmonės“

Lietuvoje buvo uždarytos kelios žymios nelegalių filmų, serialų svetainės, ar bent jau apsunkintas priėjimas prie jų. Kaip manote, ar tai turi įtakos žiūrovų įpročiams?

Manome, jog taip buvo siunčiama žinia vartotojams, kad minėtų svetainių turinio naudojimas yra piratavimas, tačiau apie realų poveikį diskutuoti anksti. Įpročiams keisti reikia laiko ir nuoseklios šios temos komunikacijos.

Ar patys pastebėjote kokius nors pokyčius po tų svetainių uždarymo?

Ženklių pokyčių nepastebėjome, greitai jų tikėtis ir negalima. Piratavimo problemos neišsprendžia vienos ar kelių platformų uždarymas, nes jų vietoje tuojau pat sukuriamos naujos.

„ŽMONĖS Cinema“

Ar savo filmų, serialų katalogą didinate, ar bandote išlaikyti panašų? Jei didinate, kokiais principais remiatės tai darydami?

Didiname ir filmų, ir serialų katalogą. Nuo pat platformos starto, atsirinkdami turinį, laikomės keleto principų, kurių svarbiausias  – kokybė. Kad ir kaip sunku konkuruoti su nuo filmų kiekio lūžtančiomis tarptautinėmis platformomis, stengiamės, kad mūsų žiūrovus pasiektų tik geriausias, jau atrinktas turinys. Peržiūrime daug filmų, ir įdedame kitokio, žiūrovui nematomo darbo, kad namuose būtų galima mėgautis lietuviškai subtitruotais Europos kino festivalių filmais, rinktiniu amerikietišku kinu ir naujausiais lietuvių kūrėjų darbais.

Kadras iš filmo „Kaimynai“

Ar didesnis turinio kiekis pritraukia daugiau žiūrovų? O gal labiau apsimoka orientuotis į filmų kokybę ar žinomumą?

Sunku vienareikšmiškai atsakyti: kokybė ir žinomumas, be abejonės, svarbu – garsūs vardai ir veidai traukia. Tačiau norime, kad žiūrovas grįžtų vėl ir vėl – taigi turime turėti, ką pasiūlyti. Pastebime, kad žmonės mielai žiūri ir lietuviškus filmus, ir festivalinį kiną, o komedijų tamsiais vakarais turbūt reikia mums visiems. Tad „ŽMONĖS Cinema“ stengiamės turėti gerai atrinktų įvairių žanrų filmų ir serialų.

Suteikiate galimybę išsinuomoti ir tik ką kino salėse rodytus filmus (pavyzdžiui, „Izaokas“), dažnai už papildomą mokestį. Ar tai populiaru tarp vartotojų?

Filmas „Izaokas“ buvo vienas žiūrimiausių filmų „ŽMONĖS Cinema“ šį rudenį. Kitas rudens hitas – komedija „Kaimynai“ – į namų kiną taip pat atkeliavo tiesiai iš kino teatrų. Taigi, dalis žiūrovų renkasi filmus žiūrėti namuose jiems patogiu laiku, užuot ėję į kiną.

Kadras iš J. Matulevičiaus filmo „Izaokas“

Ar planuojate siūlyti naujovių žiūrovams ateityje, ar tai bus susiję su filmų transliacija internetinėje erdvėje? Jei taip, kokių?

Lietuviškos namų kino platformos ne tik turiniu, bet ir technologiniais pajėgumais privalo lygiuotis į pasaulines kino platformas. To tikisi žiūrovas, kuriam iš namų taip pat lengvai pasiekiamas „Netflix“, kaip ir pasiekiamas „ŽMONĖS Cinema“. Atitikti aukščiausius keliamus reikalavimus lokalioms platformoms gali būti nelengva, tačiau būtina tobulėti. Mūsų tiksluose ir planuose – mobilioji „ŽMONĖS Cinema“ aplikacija.

LKC finansuojamo projekto „Lietuviško kino sklaida internetinėje erdvėje 2021“ tekstas

LKC
Komentarai
Domiuosi politika ir žmogaus teisėmis, todėl nenuostabu, kad būtent šių aspektų pirmiausia ir ieškau žiūrimuose filmuose. Net ir ne visuomet užsimindamas tiesiogiai, kinas, nori nenori, plėtoja tam tikrą problematiką ir jos diskursą vien paties paminėjimo, vaizdavimo faktu. Kad ir kokie fantastiški ir neįtikėtini bebūtų, filmai kalba apie tas pačias realaus pasaulio problemas. Tik nenuspėjama tampa riba: kas kam daro įtaką – realybė kinui ar kinas realybei. Prieš maždaug šimtą metų pirmas bučinys kino ekranuose sukėlė pasipiktinimą dėl atvirumo. Normos pakito, tačiau atsirado kiti nepatogumai, apie kuriuos kalbėti privalo ir kinas. Suvokimas keičiasi, scenos atvirėja, o aš žiūriu filmus ir noriu pasidalinti savo apžvalgomis su Tavimi. Tai nereiškia, kad visur reikėtų tikėtis politinio aspekto. Kartais filmas tam nepasiduoda, o kartais norisi ko nors lengvo prie puodelio kavos.