fbpx
Filmai online, Legalių filmų ir serialų žiūrėjimo platformos internete

Legalių filmų ir serialų žiūrėjimo platformos internete: „Telia Play“

Filmo „Krikštatėvis“ stop kadras.
„Telia Play“

Kas? „Telia Play“

Kiek? Paslauga atnaujinama. Naujiems vartotojams nuo 0.00 EUR/mėn. su paprasčiausiu planu (10 lietuviškų kanalų) iki 9.90 EUR/mėn. už planą su „HBO“ ir „Play“ ar skirtingų kanalų rinkinį; vienu metu galima žiūrėti 2 įrenginiuose (neskaičiuojant „Telia TV“ su „Telia“ priedėliais namuose, jeigu turite šią paslaugą)

Kur? https://teliaplay.lt/; aplikacija išmaniuosiuose įrenginiuose

Pliusai: daug puikiai įvertintų, populiarių filmų, įvairūs planai pagal poreikį, lietuviški subtitrai

Minusai: sudėtingas užsakymas (bus keičiamas), nedaug klasikinių filmų

Filmo „Krikštatėvis“ stop kadras.
Filmas „Krikštatėvis“

„Telia“ televizija vartotojams jau kurį laiką siūlo atsisakyti papildomų laidų ir išbandyti internetinę televizijos versiją „Telia Play“. Šiuo metu paslauga yra tobulinama ir nauji vartotojai turėtų užsisakyti ne „Telia Play“, bet vieną iš siūlomų televizijos planų, į kuriuos patenka tiek lietuviški TV kanalai, tiek „HBO“ ar „Go3“ prenumerata, tiek kiti populiarūs filmų kanalai. Variantų yra įvairių, ateityje jie šiek tiek keisis, tačiau kol kas verta apžvelgti tai, ką „Telia Play“ (dabartinis pavadinimas) gali pasiūlyti žiūrovui.

Visame „Telia Play“ šiuo metu žiūrovams siūlomi 1670 filmai*, pasiekiami Lietuvos teritorijoje ir visoje ES. Suskirsčius juos pagal žanrus (dramos, komedijos, trileriai, siaubo ir kiti), matyti, jog pusę visų filmų sudaro veiksmo ir nuotykių, draminiai ir komedijiniai filmai***. Kaip ir nemaža dalis konkurentų, „Telia Play“ nepasižymi didele istorinių, siaubo ar dokumentinių filmų gausa. Tiesa, trilerių, kriminalinių, fantastinių bei lengvesnių – animacinių ar filmų visai šeimai – greičiausiai nepritrūksite.

Penktadalis visų „Telia Play“ katalogo filmų yra įvertinti labai gerai**. Beveik 300-ai yra nominuoti „Oskarui“ (pavyzdžiui, „Pradink“ (Get Out), 2017; „Šunų sala“ (Isle of Dogs), 2018; ar „Krikštatėvis“ (The Godfather), 1972). Dauguma filmų yra ilgametražiai. Trumpesnių kūrinių (trunkančių mažiau nei valanda) vos 27-ni.

Kaip ir dauguma konkurentų, „Telia Play“ daugiausiai siūlo 2010-2019 metų filmus: jie sudaro net tris ketvirtadalius viso siūlomo turinio. Taip pat yra šiek tiek 2000-2009 metų kūrinių ir kiek senesnių devinto ir dešimto dešimtmečio filmų („Kietas Riešutėlis“ (Die Hard), 1988, „Raudonojo spalio medžioklė“ (The Hunt for Red October), 1990). Senesnių filmų beveik nėra, kaip ir pačių naujausių pastarųjų dvejų metų filmų.

Galima išskirti kultinius „Pusryčiai pas Tifanį“ (Breakfast at Tiffany’s), 1961, ar Charlio Chaplino „Cirką“ (The Circus), 1928; taip pat ir ką tik didžiuosiuose kino ekranuose rodytus filmus, pavyzdžiui, „Kopą“ (Dune), 2021. Dauguma nuomojamų filmų kainuoja 1-4 eurus, tačiau naujausių kaina gali ženkliai skirtis. Tarkime, jau minėta „Kopa“ šiuo metu kainuoja 13 eurų.

Tačiau tai yra viso „Telia Play“ katalogo filmai: ir tai, ką matote per TV kanalus, ir tai, ką matysite užsisakę „HBO“ ar „Go3“ ar net atskirai išsinuomavę filmą. Jeigu pageidaujate šiek tiek kuklesnio ir pigesnio varianto, „Telia Play“ turi ir savitą katalogą, pavadinimu „Play“ (buvęs „Kino klubas“).

„Play“ („Kino klubas“) žiūrovams siūlo 628 filmus*. Filmų žanrų įvairovė pernelyg nesiskiria nuo bendro „Telia Play“ katalogo***. Čia šiek tiek daugiau dramų bei trilerių, sąlyginai mažiau veiksmo filmų. Didžioji dauguma siaubo ir mistinių „Telia Play“ filmų taip pat patenka į „Play“ katalogą. Nusivilti galėtų nebent dokumentinio žanro gerbėjai (vos penki filmai), tačiau ir visoje „Telia Play“ pastarojo žanro filmų nėra daug.

Vis tik labai gerai įvertintų filmų** „Play“ jau turi daug mažiau nei „Telia Play“**, tai yra maždaug septintadalis viso katalogo. Atitinkamai, daug mažiau filmų, šiek tiek nei 30, yra nominuoti „Oskarui“. Tarp jų: „1917“, 2019; „Sicario: narkotikų karas“ (Sicario), 2015; ar „Mėnesienos karalystė“ (Moonrise Kingdom), 2012.

Jeigu svarstote rinktis tik „Play“, atkreipkite dėmesį, jog šiame kataloge dominuoja 2010-2019 metų filmai. Šiek tiek senesnių (2000-2009) yra gerokai mažiau nei visame „Telia Play“.

Serialų „Play“ („Kino klube“), kaip ir filmų, yra gana nemažai: 95-i. Nei „Play“, nei visas „Telia Play“ serialų nesuskirsto kategorijomis, tačiau filmai yra sugrupuojami pagal žanrus, pavyzdžiui, „dramos“, „trileriai“, „šeimai“. Taip pat yra kategorijos „festivalių“ ar „kiti“ filmai. Išsiskiria nuomojami (už papildomą mokestį) filmai, po kiekvienu galima pamatyti „panašūs filmai“ skiltį.

Kūrinius galima išdėlioti nuo naujausių arba seniausių, tačiau atskirų asmeninių rekomendacijų nėra siūloma. Savo katalogą „Telia Play“ atnaujina nereguliariai, anonsai neskelbiami. Vis tik kiekvieną penktadienį vartotojus pasiekia naujienlaiškis su rekomendacijomis (dažniausiai naujai išėjusių kūrinių) savaitgaliui.

Bendrai, „Telia Play“ visą savo turinį skirsto į TV kanalus, mediateką (ten patenka „HBO“, „Play“ ir kiti), filmų nuomą ir turinį vaikams. Turinio apribojimas „Telia Play“ platformoje įmanomas tik TV ekrane arba išmaniojo telefono programėlėje. Pastarojoje galima panaudoti užraktą turiniui suaugusiems, o TV ekrane galima kontroliuoti turinį tam tikromis valandomis ir savaitės dienomis (kasdien, darbo dienomis, savaitgaliais).

Dauguma „Play“ („Kino klubo“) serialų yra amerikietiški. Tai gerai žinomi „Tarnaitės pasakojimas“ (The Handmaid‘s Tale), „Fargo“, „Šitsvilis“ (Schitt’s Creek) ar senesnis, kultinis „Auklė“ (The Nanny). Be amerikietiškųjų „Play“ yra nemažai britiškų kriminalinių, įtemptos veiksmo serialų: „Auka“ (The Victim) ar  „Įstatymo vardu“ (Line of Duty), „Mirtis gelmėse“ (Vigil); taip pat yra kitų šalių produkcijos, pavyzdžiui, dokumentinis „Romanovų dinastija“ ar Tomo Tywkerio serialas „Babilonas Berlynas“.

Šalia filmų ir serialų, „Play“ nesiūlo daug kitokio pobūdžio laidų. Daugiau jų užsakomame „Go3“, kurio turinio detalesnį aptarimą rasite kitame straipsnyje. Tiesa, patys mažiausieji žiūrovai turėtų likti patenkinti. Nors vaikiškų serialų „Play“ nedaug (daugiau verta paieškoti TV kanalų tinklelyje, pavyzdžiui, per kanalus „Cartoon Network“ ar „Nickelodeon“), juos atperka filmai. Tai „Asterikso ir Obelikso“ filmų serija, „Madagaskaras“ (Madagascar), 2005, „Aviuko Šono filmas. Fermagedonas“ (A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon), 2019, „Karalienės korgis“ (The Queen’s Corgi), 2019 ir kiti.

„Tarnaitės pasakojimas“

„Telia Play“ dominuoja JAV gamybos filmai bei serialai. Gana gausi (daugiau nei 100-as) Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės produkcija, taip pat siūloma kelios dešimtys rusiškų filmų, tiesa, šie prastokai įvertinti žiūrovų. Visas turinys turi lietuviškus subtitrus, dalis – dubliuotas lietuviškai. „Telia Play“ galima žiūrėti 2 įrenginiuose vienu metu (arba tris, jeigu turite „Telia TV“ su „Telia“ priedėliu namuose).

Tiek naršyklėje, tiek išmaniuosiuose įrenginiuose „Telia Play“ yra patogi vartotojui. Tiek TV ekrano, tiek mobilioji versija atrodo estetiškai patraukli. Naršyklės versija šiek tiek nusileidžia savo išvaizda, bet ne patogumu. Verta pastebėti, jog iOS vartotojai šiuo metu neturi galimybės išsinuomoti filmo mobiliajame įrenginyje ir pirmiausia turėtų tai padaryti kompiuterio naršyklėje. Įsijungus savo paskyrą, matomi pradėti žiūrėti filmai ir serialai, neseniai įtraukti kūriniai. Atskirai galima susikiurti „mėgstamų“ filmų, serialų sąrašą.

Vienas iš minusų yra paieškos variklis. Net jei žinote populiaraus serialo originalų pavadinimą, surasti „Telia Play“ kataloge nebus taip paprasta, nes joje užfiksuojamas lietuviškas vertimas. Tad filmą „Greta“ (Greta, 2019) galėsite surasti greitai ir paprastai, tačiau tokiais atvejais kaip „Patruliai“ (End of Watch, 2012) ar „Spausk gaiduką!“ (Freefire, 2016) gali tekti pasvarstyti ar pagūglinti vertimą. Tiesa, kūrinio ieškoti galima ir į paieškos laukelį suvedus režisieriaus ar aktorių pavardes.

„Babilonas Berlynas“

Kita kritikos verta dalis, nors greičiausiai laikina, yra paslaugos užsakymas. Kitaip nei daugumoje įprastų amerikietiško stiliaus platformų (pvz., „Apple TV“), jeigu norėsite užsisakyti „Telia Play“, šiuo metu vien kreditinės kortelės numerio nepakaks. Bent kol kas „Telia Play“ atskirai užsisakyti nebeįmanoma.

Galite užsisakyti „Telia TV“ paslaugą (jums reikės sudaryti sutartį, gausite TV priedėlį) ir turėti norimą kanalų paketą, pradedant paprasčiausiu ir nemokamu, baigiant planu su „HBO“ ir „Play“. Tikėtina, jog užsakymo būdas ir „Telia Play“ koncepcija keisis, nes pirmoje metų pusėje užsisakyti „Telia Play“ galėjote iš karto. Šiuo metu (2021 m. lapkritis) „Telia“ svetainėje rašoma, jog paslauga bus netrukus atnaujinta.

Šiuo metu „Telia Play“ yra kiek neaiški dėl atsinaujinančių paslaugų. Visoje „Telios“ televizijoje apstu pasirinkimo galimybių: be tradicinių TV kanalų vartotojai gali užsisakyti „HBO“, „Go3“, susikurti savo atskirus kanalų rinkinius. Taip pat yra ir „Telia“ nuosavas „Play“ („Kino klubas“).

Kiekvienas žiūrovas turėtų įsivertinti savo poreikius ir nuspręsti, kokia paslauga būtų patraukli. Standartiniai planai turėtų patikti norintiems matyti sąlyginai naujus filmus („Play“ katalogas) bei naujausius ir geriausiai įvertintus serialus („HBO“), o norintys pažiūrėti senesnius, kultinius filmus už papildomą kainą gali patogiai ir greitai juos išsinuomoti. Visas turinys subtitruotas lietuviškai.

*filmų žanrų/laikotarpio skaičius gautas remiantis Letterboxd bei JustWatch.com pateikta statistika, lapkričio 3 d. duomenimis.

**labai gerai įvertintais filmais laikomi tie, kurių reitingas yra 3.5 arba aukštesnis svetainėje Letterboxd. Tai galėtų atitikti 7 arba daugiau reitingą IMDB bazėje.

***filmų žanrai persidengia

LKC finansuojamo projekto „Lietuviško kino sklaida internetinėje erdvėje 2021“ tekstas

LKC
Komentarai
Domiuosi politika ir žmogaus teisėmis, todėl nenuostabu, kad būtent šių aspektų pirmiausia ir ieškau žiūrimuose filmuose. Net ir ne visuomet užsimindamas tiesiogiai, kinas, nori nenori, plėtoja tam tikrą problematiką ir jos diskursą vien paties paminėjimo, vaizdavimo faktu. Kad ir kokie fantastiški ir neįtikėtini bebūtų, filmai kalba apie tas pačias realaus pasaulio problemas. Tik nenuspėjama tampa riba: kas kam daro įtaką – realybė kinui ar kinas realybei. Prieš maždaug šimtą metų pirmas bučinys kino ekranuose sukėlė pasipiktinimą dėl atvirumo. Normos pakito, tačiau atsirado kiti nepatogumai, apie kuriuos kalbėti privalo ir kinas. Suvokimas keičiasi, scenos atvirėja, o aš žiūriu filmus ir noriu pasidalinti savo apžvalgomis su Tavimi. Tai nereiškia, kad visur reikėtų tikėtis politinio aspekto. Kartais filmas tam nepasiduoda, o kartais norisi ko nors lengvo prie puodelio kavos.