fbpx
Naujienos, Pamatyk kine

Legendinis Martino Scorsese filmas „Taksistas“ – kino ekrane

Kadras iš filmo „Taksistas“ © Image courtesy of Park Circus / Sony

Kino renginių ciklas „Pamatyk kine“ kviečia balandžio 24 d. išvysti vieną garsiausių  režisieriaus Martino Scorsese ir aktoriaus Roberto De Niro filmų – „Taksistas“ (angl. Taxi Driver). Filmas kino ekranus pasiekė 1976 m., nuolatos yra rodomas kino ekranuose ir jau visai netrukus švęs 50-metį.

Scenarijaus autorius Paulas Schraderis 1972 m. išgyveno sunkų laikotarpį, dėl kurio ir gimė Traviso Biklo personažas bei „Taksisto“ scenarijus. Daug kas skaitę scenarijų teigė, kad šis yra puikus, tačiau imtis jo ekranizavimo nesiryžo dėl paliečiamų sudėtingų temų.

„Taksistas“ pasakoja Vietnamo karo veterano Traviso Biklo istoriją. Jis grįžęs į Niujorką dvigubas pamainas dirbą taksi vairuotoju, nes niekaip negali užmigti. Jis negali užmegzti romantinio santykio, jam sunku pritapti prie aplinkos, naktimis jis lankosi pornografijos kino teatruose (tokie 70-aisiais veikė JAV). Jo mintyse sukasi daug slogių minčių apie jį supantį miestą ir pasaulį, o užgimęs noras ištaisyti aplink matomą neteisybę Travisą priveda prie žiaurių sprendimų.

Kadras iš filmo „Taksistas“ © Image courtesy of Park Circus/Sony

P. Schraderis norėjo kito režisieriaus, tačiau po nebaigtos filmo „Pavojingos gatvės“ versijos peržiūros sutiko atiduoti scenarijų režisuoti M. Scorsese‘i su sąlyga, kad šis pagrindinį vaidmenį atiduos Robertui De Nirui. Nors aktorius tuo metu ruošėsi kitam vaidmeniui, perskaitęs P. Schraderio parašytą scenarijų, metė kitą projektą, kad galėtų suvaidinti Travisą Biklas . Panašu, nesuklydo, nes šis filmas ir vaidmuo jame įkvėpė ne vieną kūrėją ar aktorių.

1975 m. pradėjęs ruoštis „Taksisto“ filmavimui, aktorius visą mėnesį dirbo Niujorko gatvėse taksistu, tam net gavo licenciją. Kelis vakarus su juo važiavęs M. Scorsese stebėjosi, kaip keleiviai nekreipdavo dėmesio į taksi vairuojantį R. De Niro. Keista, bet per visą šį laikotarpį jo niekas iš keleivių taip ir neatpažino, nors jis ką tik buvo laimėjęs „Oskarą“ už antro plano vaidmenį filme „Krikštatėvis 2“.

„Taksiste“ yra kelios suimprovizuotos scenos. Viena jų – tarp Betsi (Cybill Shepherd) ir Traviso kavinėje, o kita scena – garsioji „Ar tu kalbi su manimi?“ (angl. Are you talking to me?), kurioje R. De Niro su ginklu stovi prieš veidrodį.

Kadras iš filmo „Taksistas“ © Image courtesy of Park Circus/Sony

 

Keletą dienų iki premjeros Kolumbijos studija norėjo, kad M. Scorsese iškirptų visas smurtines scenas, nes dėl jų filmas gavo reitingą R – skirtą tik suaugusiai auditorijai, kas neretu atveju tapdavo filmo mirties nuosprendžiu. Visgi režisierius filmo scenų neiškirpo, tik vos kelis kadrus. Tiesa, prieš premjerą jis sukvietė kartu kuriant filmą dirbusius žmones bendrai „paskutinei vakarienei“ ir tarė: „Nesvarbu, kas nutiks rytoj, mes sukūrėme nuostabų filmą ir turime juo didžiuotis, net jei viskas ir nueis velniop.“

P. Schraderis pramiegojo premjerinės dienos pirmąjį seansą ir eidamas į kino teatrą apie 12 val. 15 min. matė didžiulę eilę, besidriekiančią per visą kvartalą. Paaiškėjo, kad ta eilė laukė bilietų į 14 val. seansą.

Studija klydo. Filmas tapo finansiškai sėkmingas, užėmė 17-tą vietą pagal žiūrimumą 1976 m. ir buvo nominuotas 4-iems „Oskarams“: geriausio metų filmo, geriausio pagrindinio vaidmens – Robertas De Niro, geriausio antraplanio aktorės vaidmens – Jodie Foster ir geriausio muzikinio takelio.

Kadras iš filmo „Taksistas“ © Image courtesy of Park Circus/Sony

Iki šiol šio filmo seansai sutraukia kino mėgėjus į kino sales ir neabejotinai yra vienas žinomiausių M. Scorsese bei R. De Niro filmų.

Prieš kelerius metus pasirodęs filmas „Džokeris“ ne veltui vadinamas šių dienų „Taksistu“. Paralelių tarp šių dviejų filmu apstu, net ir panašių kadrų. Abu pagrindiniai herojai yra atstumtieji, ieškoję teisingumo Niujorko mieste, griebėsi smurto.

„Taksistas“ – sudėtingas ir įtemptas filmas, kurio pagrindinis personažas – antiherojus. Jo mintys apie pasaulio sugedimą ir norą jį „išvalyti“ nuo blogio privedą Travį prie siaubingo sprendimo. Kad ir kiek kartų žiūrėtum šį filmą – viena tampa aišku, finalinė scena – neišvengiama.

Filmo „Taksistas“ anonsas:

Filmą „Taksistas“ galima bus pamatyti tik balandžio 24 d. kino teatruose „Forum Cinemas“ Vilniuje ir Kaune. Bilietų skaičius ribotas. Bilietai: https://www.forumcinemas.lt/event/309104/

Komentarai
Kinas - man tai galimybė pamatyti pasaulį kitų žmonių akimis, kartais gražesnį - žavesnį, kartasi žiauresnį ir sukrečiantį iki sielos gelmių, tai galimybė nukeliauti, į bet kurį laikmetį, į bet kurią erdvę. KINFO - nes čia kinas gyvas, apie jį kalbama, rašoma, diskutuojama, apie jį skleidžiama žinia visiems bendraminčiams. Aš čia, nes norisi, kad apie kino pasaulį, egzistuojantį čia pat Lietuvoje ir tą už jūrų marių sužinotų kuo daugiau žmonių.