fbpx
Reportažai

Lenkų kino savaitė siūlys pamatyti „Lenkų kino mokyklos“ šedevrus

Lenkų kino savaitės spaudos konferencija Roko Miliaus nuotrauka
Lenkų kino savaitės spaudos konferencija
Roko Miliaus nuotrauka

Rugsėjo 6-12 dienomis vyks XIII lenkų kino savaitė, kurios metu žiūrovai galės išvysti trylika kino juostų, pristatančių naujausias Lenkijos filmų tendencijas ir reprezentuojančių klasikinį šios šalies kiną.

„Norime parodyti, kad lenkų kinas yra geras kinas“, – pristatydama šiųmetę filmų savaitę kalbėjo Lenkijos instituto direktorė Malgorzata Kasner.

Tradicinė kino savaitė, kaip ir kiekvienais metais, susideda iš dviejų programų. Pirmoji, pagrindinė programa, siūlys išvysti naujausius lenkiškus filmus. Taip pat bus pristatyta ir specialioji kino programa, kuri bus ypatinga.

Specialiojoje programoje žiūrovai turės galimybę pamatyti keturis „Lenkų kino mokyklos“ („Polska Szkola Filmowa“) šedevrais laikomus filmus, tai vienais ryškiausių lenkų kino indėlių į pasaulinę kinematografiją: Andrzejaus Wajda juostą „Pelenai ir deimantas”, kuris – pasak kino kritikės Živilės Pipinytės – išskirtinis kino kūrinys. Andrzejaus Munko „Eroica“, kuriame Varšuvos sukilimas pateikiamas groteskiškai. Kanuose „Sidabrine palmės šakele“ apdovanotą Jerzy Kawalerowicziaus „Angelų motina Joana“ ir Tadeuszo Konwickio „Paskutinę vasaros dieną“.

Lenkų kino savaitės koordinatorė Odeta Venckavičienė  Roko Miliaus nuotrauka
Lenkų kino savaitės koordinatorė Odeta Venckavičienė
Roko Miliaus nuotrauka

Lenkų kino savaitės metu dauguma rodomų filmų sukurti remiantis realiais įvykiais. Išvysime daugybę debiutantų, įvairios tematikos filmų, kuriuose nagrinėjamos mentaliteto paieškos problemos, taip pat netruks ir istorinių, socialinių ir politinių permainų temų.

„Bent jau man, festivalio programą labiausiai puošia du filmai. Tai politinis-kriminalinis Wojciecho Smarzowskio filmas „Kelių policija“ – tokių spermos, alkoholio fontanų, kokie trykšta šitame filme, jūs tikrai dar nematėte Tai nepaprastai gilus filmas, kuriame gausu prievartos, žiaurumo, tačiau jame bandoma suvokti žmogaus prigimtį. Ir gausiai apdovanota Marcino Krzysztalowiczo „Žmonių medžioklė“, – teigė kino kritikė Živilė Pipinytė.

Kaip ir praėjusiais metais, Lenkų kino savaitės filmai bus rodomi trijuose sostinės kino teatruose – „Multikino“, „Skalvijoje“ ir „Pasakoje“. Lenkijos kino savaitės atidarymas vyks „Multikino“ kino teatre rugsėjo 6 dieną. Bilietai į visus filmus kainuos po aštuonis litus.

Komentarai
Viena didesnių gyvenimo meilių atitenka kinui ir muzikai. Kaip muzika, taip ir kinas mane pasiglemžia, o tada traukia gilyn į begalines grožybes. Jei tik galėčiau - gyvenčiau kino salėse! Nešdintis bent trumpam iš savo realybės ir mėgautis kino teikiama realybe - vienas didesnių gyvenimo malonumų. Ši malonumą puikiai apibūdina Bergmanas: "Filmas kaip sapnas, filmas kaip muzika. Joks kitas menas neprasiskverbia į sąmonę taip, kaip kinas, iki pat mūsų jausmų, giliai į tamsius sielos kambarius". Jaustis dar arčiau kino ir suprasti kino kalbą geriau man leidžia entuziastinga kino mylėtojų šeima KINFO. Tai mano šiųmetis atradimas, kuriuo džiaugiuosi, ir tikiu, kad tas džiaugsmas tik stiprės, o mūsų tobulėjimas taps beribiu!