fbpx
Kino istorija, Lietuviai pasaulio ekranuose

Lietuviai pasaulio ekranuose (IX): ko žymusis detektyvas Erkiulis Puaro ieškojo Lietuvoje?

Davidas Suchet, 2006 m., wikimedia.commons

Jeigu kurią dieną nuspręstumėte užmesti akį į populiariausių pasaulio rašytojų sąrašus, kažkur jų viršūnėje neabejotinai pamatytumėte britų rašytojos, detektyvų karaliene vadinamos Agatha Christie (1890-1976) pavardę.

Skaičiuojama, jog parduotų knygų kiekiu ji konkuruoti gali tik su anglų klasiku Williamu Shakespearu ar Biblija. Išplatinti nuo 2-jų iki 4-rių milijardų rašytojos knygų egzemplioriai ne tik liudija neįtikėtiną jos kūrybinį produktyvumą (A. Christie parašė 66-is detektyvinius romanus ir 14-ka trumpų apsakymų rinkinių), bet ir neabejotiną talentą.

Pirmasis ir žymiausias rašytojos romanų herojus – keistutis, nedidelio ūgio belgų detektyvas su kiaušinio formos galva – Erkiulis Puaro. Debiutavęs pirmojoje Agatha Christie knygoje „Mįslingas nutikimas Stailze“ (The Mysterious Affair at Styles, 1920), E. Puaro iš viso figūravo 33-juose rašytojos romanuose, keliose dramose ir daugiau nei pusšimtyje trumpų istorijų. Atsižvelgiant į rašytojos populiarumą, taip pat ir Lietuvoje, visai tikėtina, jog vieną iš E. Puaro bylų vartė ir šio straipsnio skaitytojai. Na, ar bent jau galėjo susipažinti su šiuo detektyvu žiūrėdami televiziją ar kiną.

Agatha Christie, 1958 m., wikimedia.commons

Pirmą kartą E. Puaro nuotykiai kino ekrane pasirodė 1931-aisiais, tuo metu britai pastatė filmą „Alibi“ (rež. Leslie S. Hiscott, 1931) pagal to paties pavadinimo dramą, sukurtą pagal vieną žymiausių A. Christie knygų – „Rodžerio Ekroido nužudymas“ (The Murder of Roger Ackroyd, 1926). Belgų detektyvą šiame filme įkūnijo airių aktorius Austinas Trevoras, vėliau šį vaidmenį atlikęs dar dviejuose filmuose. Šiandien filmas „Alibi“ laikomas dingusiu.

Naujausia ekranizuota E. Puaro byla turėtų būti „Mirtis ant Nilo“ (Death on the Nile, rež. Kenneth Branagh, 2022?). Filmą režisuoja ir belgų detektyvo vaidmenį atlieką Kennethas Branaghas, primą kartą šį vaidmenį sukūręs publikos gerai įvertintame (šio straipsnio autorius turi kiek kitą nuomonę) 2017-ųjų filme „Žmogžudystė Rytų Eksprese“ (Murder on the Orient Express, rež. Kenneth Branagh, 2017).

„Mirtis ant Nilo“ ekranus turėjo pasiekti dar 2020-aisiais, tačiau dėl COVID-19 pandemijos premjera buvo atidėta, tikimasi jį parodyti 2022-ųjų pradžioje. Tai bus jau trečioji A. Christie romano „Mirtis ant Nilo“ (1937) ekranizacija.

Vidas Petkevičius kaip Erkiulis Puaro Lietuvos televizijos filme „Endhauzo paslaptis“ (1981). LRT mediateka, stop kadras

Išties, belgų detektyvas kino ir televizijos ekranuose gyvena tokį pat turtingą gyvenimą kaip ir knygose. Žymiausios E. Puaro bylos ekranizuotos jau ne po vieną ir ne po du kartus. Net lietuviai turi savo E. Puaro ekranizaciją!

1981-aisiais Lietuvos televizija sukūrė trijų dalių televizijos filmą „Endhauzo paslaptis“ (rež. Bronius Bratkauskas, 1981) pagal A. Christie romaną (Peril at End House, 1932). Jame detektyvą įkūnijo kino ir teatro aktorius Vidas Petkevičius.

Tačiau žymiausią, etalonu tapusį Erkiulį Puaro ekrane suvaidino britų aktorius Davidas Suchet, per kone ketvirtį amžiaus jis TV įkūnijo visas A. Christie parašytas E. Puaro istorijas. Pradėjęs vaidinti televizijos seriale „Agatos Kristi Puaro“ (Agatha Christie’s Poirot, 1989-2013) aktorius dar nežinojo, jog likimas jį nuves ir į Lietuvą, kur jo taip pat lauks savotiškas detektyvinis tyrimas.

Davidas Suchet kaip Erkiulis Puaro seriale „Agatos Krisi Puaro“, wikimedia.commons

Seras Davidas Courtney Suchet gimė 1946-aisiais Londone, aktorės Joan Patricia Jarché ir gydytojo Jacko Suchet šeimoje. Jis buvo jauniausias iš trijų Antrojo pasaulinio karo metais susituokusios poros sūnų. Anksti pajautė trauką scenai ir jau būdamas paauglys vaidino mėgėjiškuose teatro pastatymuose. Nors tėvas ir nenorėjo, jog sūnus sektų jo pėdomis – taptų gydytoju, tačiau sūnaus apsisprendimu atsidėti aktoriaus karjerai taip pat nebuvo itin patenkintas.

Gelbėjo mama – su jos palaikymu įstojo ir baigė Londono muzikos ir dramos meno akademiją. Toliau – gana įprastas jauno aktoriaus kelias, kurio sudėtinės dalys – kroviko, daugiabučio namo liftininko, rūbų pardavėjo darbai, gyvenimas nedideliame Temzės upėje prišvartuotame laivelyje ir retkarčiais pasitaikantys vaidmenys teatre ar televizijoje.

Tačiau devintojo dešimtmečio pabaigoje, kai buvo kuriamas serialas „Agatos Kristi Puaro“, D. Suchet jau buvo aktorius, gyvenantis vien iš vaidybos, jaunos šeimos galva, augino du vaikus. Nors savo karjeroje jau turėjo ne vieną vaidmenį kino ir televizijos filmuose, tačiau iki žvaigždės statuso ir turtų jam buvo dar toli – nuo serialo sėkmės priklausė, ar šeima galės gyventi neseniai išsinuomotame didesniame užmiesčio name, ar vėl bus priversta grįžti į pigesnį butą Londone.

Austinas Trevoras, pirmasis Erkiulis Puaro ekrane, filmo „Alibi“ (1931) plakatas. wikimedia.commons

E. Puaro vaidmuo taps lūžiu aktoriaus karjeroje, žymiausiu, sėkmingiausiu ir pelningiausiu jo kada nors sukurtu personažu. Iš viso detektyvo vaidmenį aktorius atliko 36-iuose penkiasdešimties minučių serialo epizoduose ir 34-is daugiau nei valandą su puse trukusiuose televizijos filmuose – daugiau nei 80 valandų eterio!

Įdomu, jog prieš imdamasis vaidinti E. Puaro aktorius jau buvo suspėjęs sudalyvauti kitoje A. Christie ekranizacijoje. Tai – televizijos filmas „Trylika prie pietų stalo“ (Thirteen at Dinner, rež. Lou Antonio, 1985), sukurtas pagal romaną „Lordo Edžvero mirtis“ (Lord Edgware Dies, 1933).

Šiame filme E. Puaro vaidmenį atliko britų scenos legenda – Seras Peteris Ustinovas (beje, su jo sukurtu E. Puaro laiką ekrane taip pat dalinosi ir lietuvių kilmės aktorius Johnas Gielgudas), tuo tarpu D. Suchet atliko Skotland Jardo inspektoriaus Džeimso Džapo vaidmenį. Kaip teigė pats aktorius, jis buvo įsitikinęs, jog tai buvo blogiausias vaidmuo per visą jo gyvenimą: „Aš net nenutuokiau, ką man su tuo vaidmeniu daryti!“

Kennethas Branaghas kaip Erkiulis Puaro filme „Žmogžudystė Rytų eksprese“ (2017). „USA Today“

Reikia pripažinti, D. Suchet suvaidintas Skotland Jardo inspektorius tikrai nebuvo įsimintinas. Tačiau jau filmuojant „Trylika prie pietų stalo“ P. Ustinovas prasitarė aktoriui, jog šis puikiai tiktų vaidinti patį E. Puaro. Tai aktorius pademonstravo po kelerių metų.

Galima nurodyti nemažai priežasčių, kodėl būtent D. Suchet suvaidintas E. Puaro tapo ikona. Aktorius rimtai atsidėjo šiam darbui – perskaitė visus A. Christie apsakymus ir romanus su E. Puaro ir stengėsi ekrane jį išlaikyti tokį, koks jis buvo knygose. Tuo tikslu aktorius net sudarė 93-jų detektyvo taisyklių ir bruožų sąrašą, kurio visuomet laikėsi vaidindamas personažą.

Pirmoji taisyklė: „Belgas! NE prancūzas“. Atrodo paprasta? Bet dažnai detektyvas ekrane tapdavo komiška karikatūra, tolimu A. Christie personažo šešėliu. Štai pirmojo E. Puaro kino nuotykio, filmo „Alibi“ (1931) plakatuose galime skaityti „žymiausias prancūzų detektyvas!“

Erkiulio Puaro statula Belgijoje, Ellezelles mieste, wikimedia.commons

Kurdamas E. Puaro personažą ekrane D. Suchet ne kartą kovojo už jo integralumą, tikslų atitikimą knygoms, norėjo, jog skaitytojai jį priimtų rimtai, juoktųsi ne iš E. Puaro, o kartu su juo, juk belgų detektyvas turėjo puikų humoro jausmą. Todėl, netrukus po serialo pasirodymo, aktorius sulaukė ir visų A. Christie įpėdinių palaikymo ir aplodismentų.

Iš kitos pusės, kaip pastebėjo pats aktorius, jis ir belgų detektyvas turi daug bendro. D. Suchet taip pat mėgsta tvarką; turi savitų pomėgių – pavyzdžiui, kolekcionuoja įdomius ir įmantrius laikrodžius; nors užaugo ateistų šeimoje, tačiau keleri metai prieš pradedant filmuoti serialą atsivertė į krikščionybę, E. Puaro – giliai tikintis katalikas. Galiausiai, jis, kaip ir detektyvas, jautėsi svetimšaliu Anglijoje. Nors gimė Londone, tačiau visa jo giminė – imigrantai. „Aš tikrai neatrodau kaip anglas!“ – teigia aktorius. Na, o čia pasirodo ir Lietuva.

Davido Suchet tėvas, Jackas Suchet, gimė 1908-aisiais Pietų Afrikoje. Nors vaikai žinojo, jog tėvas yra žydų kilmės, tačiau jis buvo nereligingas, o apie savo protėvius apskritai nebuvo linkęs kalbėti. Dar būdamas jaunas vaikinas J. Suchet paliko tėvų namus ir Pietų Afriką iškeitė į Didžiąją Britaniją. Išties aktorius ir jo broliai net gerai nežinojo, iš kur į Pietų Afriką atvyko jų senelis Izidorius – gal iš Rusijos, gal iš Estijos, o gal iš vokiško miesto Memelio, dabartinės Klaipėdos….

Koplytstulpis Tryškių miestelyje. Stasys Vaitkus. Fotografija, 1938 m., Šiaulių „Aušros“ muziejus. (LIMIS)

Galimas daiktas, šeima taip ir būtų nežinojusi savo giminės istorijos, tačiau televizijos ekranuose pasirodžius puikiai sutiktam serialui aktorius kone per naktį tapo vienu žinomiausių D. Britanijos veidų. Jis pradėtas kviesti į įvairiausias laidas, interviu, realybės šou. Tarp jų ir į BBC laidą „Kas tu manai esąs?“ (Who Do You Think You Are?, 2004-). Tai – populiari laida, turinti ar turėjusi savo atitikmenis įvairiose pasaulio valstybėse. Laidos metu istorikai ir genealogai tiria žymių žmonių giminės medžius, papasakoja šiandienos žvaigždėms apie jų protėvius. Šioje laidoje D. Suchet ir buvo pakviestas dalyvauti 2008-aisiais. Tais pačias metais laidoje dalyvavo ir tokie žymūs žmonės kaip dabartinis Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas ar televizijos laidų vedėjas Jerry Springeris.

Sekdamas tėvo šeimos liniją, aktorius kartu su filmavimo komanda patraukė į Pietų Afriką, susitiko su dar gyvomis giminėmis ir išsiaiškino, jog Izidorius Suchedowitzius čia tikrai persikėlė iš Klaipėdos, tuometinio Memelio, 1896-aisiais metais. Pietų Afrikoje I.Suchedowitzius susitrumpino savo pavardę ir tapo Suchet. Tačiau vis dar buvo neaišku, ar ilgai aktoriaus seneliai gyveno Klaipėdoje – Vokietijos ar Rusijos žydai jie buvo. Laidos kūrybinė komanda patraukė į Lietuvą.

„Suchedowitz“ buvo aiškiai germanizuota žydiška pavardė, remiantis ja galima manyti, jog D. Suchet senelis ir gyveno Vokietijai priklaususiose žemės. Tačiau Lietuvoje dar labiau viską supainiojo iš Pietų Afrikos tyrėjus pasiviję aktoriaus senelio brolio Josepho natūralizacijos dokumentai. Juose nurodyta, jog senelio brolio tautybė – turkas, tačiau gimimo vieta nurodyta Kretinga, miestas tuometiniame Rusijos imperijos pasienyje!

Davidas Suchet laidoje „Kas tu manai esąs?“

Atsikračius vokiškos pavardės galūnės „owitz“, surasta, jog D. Suchet proseneliai – Yankelis ir Beila Shokhetai – dar XIX a. viduryje gyveno ir dirbo mažame Tryškių miestelyje, 90 km. giliau į Rusijos imperijos gilumą. Pavardė Shokhet galėjo žymėti jų ar jų protėvių profesiją, šochetas – ritualinis skerdikas, tuo užsiėmė ir praėjusio straipsnio herojaus Alo Jolsono tėvas. Pasirodo, jog „turkais“ D. Sochet senelis ir jo broliai tapo tik popieriuje. Tam, jog pabėgę iš Rusijos Imperijos į Vokietiją, iš jos esant reikalui nebūtų grąžinti atgal į Rusiją.

Tryškių žydų kapinėse tikrame gyvenime Erkiuliu Puaro tapusio D. Suchet ir komandos tyrimas baigėsi. Tuo tarpu Lietuvoje rastos giminės šaknys aktoriui dar pasitarnavo. Štai 2018-aisiais jis vaidino JAV dramaturgo Arthuro Millerio pjesėje „Kaina“ (The Price, orig. 1968), čia atliko Gregory Solomono, žydų kilmės baldų pardavėjo, vaidmenį. Išgalvoto personažo tėvų gimtuoju miestu nurodyta Kretinga, kur kadaise gyveno ir tikri aktoriaus protėviai bei kur ne taip seniai lankėsi pats aktorius.

LKC finansuojamo projekto „Lietuviško kino sklaida internetinėje erdvėje 2021“ tekstas

LKC
Komentarai