fbpx
Festivaliai, Naujienos, Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis

Lietuviškas trumpas kinas sulaukė tarptautinės filmų mugės dalyvių simpatijų

L. Ruokytė-Jonsson, R. Daugėlaitė ir M. Razgutė „Lithuanian shorts“ archyvas
L. Ruokytė-Jonsson, R. Daugėlaitė ir M. Razgutė
„Lithuanian shorts“ archyvas

Šiuo metu vykstančio didžiausio Europoje trumpametražių filmų festivalio Clermont-Ferrand (Prancūzija) mugėje pristatomas lietuviškas kinas. Su mūsų šalies trumpo metro filmais kino profesionalai iš viso pasaulio susipažįsta nacionaliniame stende. Anot Rimantės Daugėlaitės, trumpametražių filmų agentūros „Lithuanian Shorts“ direktorės, dvi pirmos mugės dienos buvo itin intensyvios – vyko susitikimai, specialus lietuvių filmų seansas, mugės lankytojų priėmimas nacionaliniame stende.

„Mugėje dalyvaujame antrą kartą, esame vis dar naujokai – nepažinti, todėl tarptautinei publikai įdomūs. Tą įrodo tiek didelis stendo lankomumas, tiek vakar specialiai kino industrijos profesionalams surengtas išskirtinis lietuviškų filmų seansas. Sulaukėme tarptautinių trumpų filmų festivalių atstovų iš Pietų Korėjos, Graikijos, Norvegijos, Slovakijos. Lietuvių animacija susidomėjo Slovėnijoje vykstantis vienas didžiausių pasaulyje animacijos festivalių „Animateka“, – įspūdžiais dalinasi R. Daugėlaitė.

Vakar taip pat buvo susitikta su didžiųjų Europos festivalių atstovais – tarptautinio Kanų kino festivalio kritikų savaitės programos sudarytoja Laurence Reymond, taip pat su Venecijos tarptautinio filmų festivalio programos komisijos nariu Enrico Vannucci.

Festivalio mugėje dalyvaujančios Lianos Ruokytės-Jonsson, Lietuvos kino centro (LKC) filmų sklaidos, informacijos ir paveldo skyriaus vedėjos, teigimu, lietuvių filmų stendas tarp 34 mugėje dalyvaujančių šalių (Prancūzijos, Čekijos, Vokietijos, Čilės, Izraelio, Portugalijos, Lenkijos, D. Britanijos, Skandinavijos šalių ir kt.) išsiskiria savo estetika, o peržiūroje rodyti filmai turi potencialo varžytis svarbių festivalių konkursinėse programose.

„Tarptautinėse mugėse ne tik turiniu, bet ir forma prisistatome nepriekaištingai. Šįkart tai pastebėjo ir mugės vadovė Anne Parent, kuri Lietuvos stendą išskyrė kaip vieną iš estetiškiausių. O speciali lietuvių filmų peržiūra parodė, kad trumpametražiai filmai Lietuvoje auga – savo kokybe, gausa ir profesionalumu“, – teigia L. Ruokytė-Jonsson.

Vakar surengtame išskirtinai kino industrijos atstovams skirtame lietuviškų filmų seanse buvo parodyti 5 ryškiausi praėjusiais metais sukurti lietuvių trumpo metro darbai. Kaip teigia Marija Razgutė, viena iš agentūros „Lithuanian Shorts“ steigėjų, šie filmai skiriasi tiek temomis, žanrais ir stiliais, tiek juos sukūrusių režisierių amžiumi.

Režisierės Marijos Kavtaradzės „Pasakyk, kad neskaudės“ pasakoja jaunų žmonių „pirmojo karto“ istoriją. Austėjos Urbaitės „Etiudas“ rodo dviejų aktorių kūrybines kančias, statant trumpą etiudą teatre. Ievos Veiverytės drama „Šuns dienos“ gilinasi į sudėtingus motinos ir dukters santykius. Lino Mikutos „Pietūs Lipovkėje“ atskleidžia Vilniuje veikiančios viešosios valgyklos kasdienybę, jos lankytojų likimus. Didelio susidomėjimo tiek stende, tiek peržiūroje sulaukusiai lietuviškai animacijai šiais metais peržiūroje atstovavo Skirmantos Jakaitės ir Solveigos Masteikaitės darbas „Neeuklidinė geometrija“.

„Siekėme prisistatyti kaip įvairų trumpametražį kiną kurianti šalis. Be to, kelių šių filmų premjeros jau įvyko tarptautiniuose kino festivaliuose, o tai tik įrodo jų kokybę. Štai Ievos Veiverytės filmą „Šuns dienos” vos prieš kelias dienas pakvietė dalyvauti konkursinėje programoje Tamperės trumpų filmų festivalyje Estijoje. Tikiu, kad greitai lietuvių trumpi filmai papuoš ir kitų pasaulio kino forumų programas“, – teigia M. Razgutė.

Nacionaliniame stende dalinami ir specialiai Clermont-Ferrand mugei parengti katalogai „Lithuanian Shorts 2013–2014“, DVD su rinktiniais lietuviškais filmais, rodomi filmų anonsai.

Clermont-Ferrand filmų mugė vyks iki šio penktadienio, vasario 7-osios dienos. Lietuva yra vienintelė iš trijų Baltijos šalių, kuri mugėje turi nacionalinį stendą. Agentūra „Lithuanian Shorts“ lietuvišką trumpametražį kiną mugėje pristato jau antrąjį kartą.

Apie Lithuanian shorts

Lithuanian shorts – tai 2012 m. gegužės mėnesį įkurta trumpametražių filmų agentūra, kuri rūpinasi Lietuvos trumpametražio kino sklaida užsienyje. „Lithuanian shorts iniciatyva jau veikia speciali internetinė platforma (lithuanianshorts.com), kurioje užsienio šalių festivalių rengėjai ir kiti besidomintys trumpo metro kinu gali surasti informaciją apie mūsų šalies kūrėjų darbus.

„Lithuanian Shorts išleido ir trumpametražių filmų rinktinę – katalogą ir DVD, skirtą užsienio auditorijai. Šis leidinys leidžiamas kasmet, platinamas užsienio kino festivaliuose, mugėse, kino profesionalų mokymuose.

Daugiau informacijos: www.lithuanianshorts.com

Lithuanian Shorts Agency informacija

Komentarai