fbpx
Naujienos, Nepatogus kinas

Lietuviško dokumentinio filmo kelionės – nuo Bankoko meno centro iki prestižinio filmų festivalio JAV

Julius Sasnauskas Festivalio „Nepatogus kinas“ archyvas
Julius Sasnauskas
Festivalio „Nepatogus kinas“ archyvas

Šių metų sausio mėnesį kino teatruose startavęs ir didelio žiūrovų dėmesio sulaukęs bei aštrias diskusijas pilietiškumo ir valstybingumo temomis sukėlęs filmas ,,Aš už tave pakalbėsiu” toliau sėkmingai plečia savo žiūrovų rato geografiją.

Kovo mėnesį Italijos šiaurėje esančiame Turino mieste įvyko 15 – as Pjemonto filmų festivalis (Piemonte Movie gLocal festival), kurio konkursinėje programoje ,,Panorama Doc” šiais metais dalyvavo ir Maxi Dejoie bei Virginijos Vareikytės dokumentinis filmas ,,Aš už tave pakalbėsiu”. Šią regioninę filmo premejerą, turinčią simbolinę reikšmę iš Turino kilusiam filmo režisieriui Maxi Dejoie bei Turine įsikuriai filmo ko-prodiuserių kompanijai ,,Indastria films”, palydėjo ,,Specialus paminėjimas”.  Konkursinės programos komisija jį paskyrė ,,už griežtą meninę filmo formą, už tvirtą autorių pasirinkimą įtraukti drąsius personažus, už daugiasluoksnį atvaizdavimą sistemos, kurioje ir aukos, ir persekiotojai tapo žmogiškojo pralaimėjimo valdžiai ir ideologijai dalimi.”

Šių metų balandžio mėnesį filmas pasitiko jau kitame pasaulio krašte – Tailande filmas pristatytas 6 – ą kartą vykstančiame Salya dokumentinių filmų festivalyje, siekiančiame pristatyti Bankoko auditorijai geriausius dokumentinius filmus iš viso pasaulio.

Tačiau įspūdingiausias šio mėnesio įvykis filmo komandos laukia šį savaitgalį Jungtinėse Amerikos Valstijose – Durhame vykstančiame prestižiniame dokumentinių filmų festivalyje ,,Full Frame”, kurio programą sudaro 70 filmų atrinktų iš 1800 paraiškovų, filmas varžysis net dviejose konkursinėse programose.

1988 metais įkurtas ,,Full Frame” festivalis iki šiol laikomas vienu pirmaujančių dokumentinio kino festivalių Jungtinėse Amerikos Valstijose. 2012 m. festivalis įgijo teisę suteikti atrinktiems filmams kvalifikaciją dalyvauti Amerikos prodiuserių gildijos apdovanojimų ,,Geriausio dokumentinio filmo” nominacijoje, 2013 m. festivalis įgijo teisę suteikti atrinktiems filmams kvalifikaciją dalyvauti Akademijos apdovanojimuose ,,Geriausio trumpametražio dokumentinio” filmo nominacijoje. Festivalio tarybos pirmininku šiuo metu išrinktas Martin Scorsese. Festivalio svečiais iki šiol yra buvę tokios įžymios kino figūros kaip Werner Herzog, Michael Moore, DA Pennebaker, Danny De Vito.

,,Indiewire” – vienas iš trijų svarbiausių apie kiną rašančių žurnalų JAV, įvardija ,,Full Frame” kaip vieną iš 12 įdomiausių festivalių visame pasaulyje. Festivalis turi ilgas bendradarbiavimo tradicijas su tokiais rėmėjais kaip HBO ir ,,New York Times” . Šiais metais festivalyje svečiuosis Werner Herzog, Oskaro laureatas DA Pennebaker ir Oskarui nominuotas Sam Pollard.

O balandžio mėnesio pabaigoje filmas vėl grįžtą į Europą, kur dalyvaus jau dvidešimtą kartą organizuojamame seniausiame Norvegijos dokumentinių filmų festivalyje ,,DokFilm”.

„Aš už tave pakalbėsiu“ – tai septynios jautrios gyvenimo istorijos, pasilikusios sovietinių nusikaltimų gedulo ir laisvės pergalių euforijos paribyje. Jos leidžia mums betarpiškai pažinti ir prisiliesti prie sudėtingo mūsų istorijos laikotarpio. Kunigas Julius Sasnauskas, garsūs rezistentai Algirdas Statkevičius ir Vytautas Urbonas, žymus Lietuvos kolekcininkas Zigfridas Jankauskas, buvęs operatyvinis KGB darbuotojas Danas Arlauskas, buvęs KGB tardytojas Vytautas Urbonas dalinasi iki šiol nežinomomis gyvenimo detalėmis ir dar kartą prisiminti paskutinį sovietų okupacijos dešimtmetį Lietuvoje.

Filmo gamybą bei pristatymą festivalyje ,,Full Frame” iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras.

Filmo anonsas:

Komentarai