fbpx
Naujienos, Scanorama

Lietuviškose „Scanoramos“ premjerose – naujas Giedrės Žickytės filmas ir jautrus Elžbietos Josadės dialogas su tėvu

Kadras iš filmo „Dialogas su Jozefu“ Festivalio „Scanorama“ archyvas
Kadras iš filmo „Dialogas su Jozefu“
Festivalio „Scanorama“ archyvas

Europos šalių kino forume „Scanorama“ šiemet bus pristatytos dvi lietuviško dokumentinio kino premjeros – Giedrės Žickytės ir Maite Alberdi trumpametražis filmas „Aš čia tik svečias“ ir Elžbietos Josadės trumpametražis debiutas „Dialogas su Jozefu“.

„Giedrės Žickytės pergalė prestižiniame Krokuvos dokumentinio kino festivalyje nutraukė ilgai trukusią tylą Europos Kino Akademijos (EFA) nominacijų lauke. Veržlus režisierės temperamentas padėjo G.Žickytei pelnyti apdovanojimus ir Lietuvoje, ir už jos ribų. Iš kitų jos amžininkų režisierę išskyrė gebėjimas rinktis temas ir protagonistus, dėmesys vaizdo estetikai, neišsenkanti energija ir gyvenimas kinu. Džiaugiamės galėdami pristatyti G.Žickytės ir jos kolegės Maite Alberdi bendrą juostą jau ir Lietuvos žiūrovams. Taip pat tikimės, kad žiūrovus sudomins ir gimtojoje Lietuvos padangėje dar nežinomos Elžbietos Josadės debiutas, kuriame režisierė ryžosi atskleisti kelio į artimiausio žmogaus – Tėvo – gyvenimą ir kūrybą sudėtingumą. Abi režisierės viešės „Scanoramoje“ ir susitiks su žiūrovais,“ – pasakoja „Scanoramos“ vadovė Gražina Arlickaitė.

Naujausiame bendrame Giedrės Žickytės ir Čilės režisierės Maite Alberdi darbe „Aš čia tik svečias“ žiūrovų laukia pažintis su garbaus amžiaus baske Josebe, kuri gyvena Čilės Santjago senelių namuose. Senolė gyvena prisiminimuose apie jaunystę Baskų krašte ir kiekvieną dieną turi iš naujo suvokti, jog realybė visai kitokia – dienas ji leidžia tolimojoje Čilėje.

„Ši nepaprasta moteris padėjo suvokti, kaip praeitis mus apibrėžia netgi tada, kai neatsimename to, kas įvyko vakar. Alzheimerio liga gali ištrinti dabartį, bet kertiniai gyvenimo momentai lieka mūsų sąmonėje. Praeitis susijungia su dabartimi kasdieniuose mūsų potyriuose. Taip filme atsiveria nauja realybė – skaudžios ligos portretas, atskleistas su pagarbia humoro bei džiaugsmo doze, slypinčia kiekviename mūsų branginamame prisiminime,“ – naująjį filmą pristato G. Žičkytė.

Kadras iš filmo „Čia aš tik svečias“  LKC archyvas
Kadras iš filmo „Čia aš tik svečias“
LKC archyvas

Vos pradėjęs savo kelionę po kino festivalius, filmas „Aš čia tik svečias“ pelnė daug  apdovanojimų. Geriausiu trumpametražiu filmu jis buvo įvertintas „Visions du Reel“, Šefildo, Rusijos ir Budapešto dokumentiniuose kino forumuose. Madrido festivalyje pelnė žiūrovų apdovanojimą, o Krokuvoje buvo paskelbtas geriausiu Europos trumpametražiu filmu ir nominuotas 29-ųjų Europos kino apdovanojimų trumpametražių filmų kategorijoje.

Režisierė G. Žickytė ne naujokė „Scanoramos“ programoje – prieš porą metų festivalyje buvo pristatytas jos ilgametražis dokumentinis filmas „Meistras ir Tatjana“, 2015 metais laimėjęs net keturis Nacionalinio kino apdovanojimus „Sidarbrinė gervė“ – už geriausią režisieriaus darbą, geriausią dokumentinį filmą, geriausią operatoriaus darbą ir geriausią montažą.

Antroji lietuviška šių metų „Scanoramos“ premjera – Elžbietos Josadės debiutas „Dialogas su Jozefu“. Iš Vilniaus kilusi ir šiuo metu Paryžiuje gyvenanti jauna režisierė filme pasakoja savo ir tėvo istoriją. Šiame labai asmeniškame filme jautriai atskleidžiamas dviejų kartų – tėvo ir dukters – sudėtingas santykis ir ne visada sklandus jų dialogas kerinčio grožio gamtoje.

„Filmuoti tėvą nebuvo labai sunku, nes pats filmavimo procesas nebuvo sureikšmintas. Tai buvo kasdieninė veikla, kurioje mes dalyvavome kartu. Kažkuria prasme, mes dirbome greta vienas kito. Jis tapė, o aš jį filmavau,“ – pasakoja filmo autorė E. Josadė.

G. Žickytės ir M. Alberdi filmo „Aš čia tik svečias“ premjera „Scanoramoje“ įvyks lapkričio 8 d., 20 val., „Forum Cinemas Vingis“, 1 salėje, Vilniuje. E. Josadės darbo „Dialogas su Jozefu“ premjera įvyks lapkričio 9 d., 20 val., „Forum Cinemas Vingis“, 6 salėje.

Šiemet Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 3–20 dienomis, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

Komentarai

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ yra didžiausias ir svarbiausias rudens sezono kino renginys Lietuvoje. Nuolat augdama ir plėsdamasi „Scanorama“ lieka ištikima savo principams ir vertybėms: dalintis geriausių filmų atradimais, provokuoti diskusijas, formuoti diskursus su kūrėjais ir ieškoti atsakymų į kinui aktualius klausimus. Todėl kiekvienų metų lapkričio mėnesį keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose) vykstantis festivalis, per kone dvi savaites žiūrovams pristato daugiau nei 100 įdomiausių ir vertingiausių pastarųjų metų Europos kino kūrinių, kviečia į susitikimus su reikšmingiausiais šiuolaikiniais kino kūrėjais ir į akistatą su pačiais savimi.