fbpx
Reportažai

Lietuvoje pradedamas rodyti ilgai lauktas Igno Jonyno filmas „Lošėjas“

Lošėjas, Vytautas Kaniušonis, Ignas Jonynas, Kristupas Sabolius
Lošėjas, Vytautas Kaniušonis, Ignas Jonynas, Kristupas Sabolius
Filmo „Lošėjas“ spaudos konferencija
Monikos Daužickaitės nuotrauka

Šiandien, rugsėjo 24 d., įvyks ilgai laukta Igno Jonyno filmo „Lošėjas“ premjera. Filmas neseniai buvo paskelbtas pretendentu atstovauti Lietuvai „Oskarų“ apdovanojimuose užsienio filmų kategorijoje. Šiais metais jis laimėjo šešias „Sidabrines gerves“ ir buvo pripažintas geriausiu filmu. Lygiai prieš metus įvyko jo pasaulinė premjera Sen Sebastiano festivalyje. Tai – pirmasis iš Baltijos šalių filmas, patekęs į šį prestižinį renginį. Po šios premjeros juosta sulaukė pasiūlymo dalyvauti daugiau nei trisdešimtyje festivalių ir apie jį buvo parašyta daugiau nei pusšimtis recenzijų visame pasaulyje.

Pradėdamas pokalbį režisierius tarė, kad „ne tarptautinės šlovės iš pradžių norėjome, o parodyti filmą Lietuvos žiūrovui. Šios akimirkos laukiau nuo pat pradžios, kai sėdome rašyti scenarijų su Kristupu“. Paklausus, kodėl taip ilgai teko laukti „Lošėjo“ premjeros, prodiuserė Uljana Kim atsakė: „Visi puikiai žino, kad praeitais metais buvo lietuviškų filmų renesansas ir mes sulaukėme vienuolikos premjerų.“ Todėl, esant tokiai situacijai, teko pirmiau juostą rodyti užsienio žiūrovams.

Idėja sukurti filmą kilo prieš septynerius metus, kai Ignas Jonynas susisiekė su Kristupu Saboliumi, o pats scenarijaus rašymas truko ketverius metus. Iš pradžių kūrinys vadinosi „Dvyniai“. Tai turėjo būti meilės istorija apie du brolius. Tačiau vėliau viskas išsivystė į trilerį, kuriame greitosios pagalbos darbuotojai lošia iš mirties. Scenarijaus autoriai ilgai dirbo kurdami šią istoriją, nemažai konsultavosi su pačiais medikais. Panaši, reali situacija buvo įvykusi Lenkijoje – ligoninės darbuotojai pardavinėdavo lavonus laidojimo namams.

Filmo „Lošėjas“ spaudos konferencija Monikos Daužickaitės nuotrauka
Filmo „Lošėjas“ spaudos konferencija
Monikos Daužickaitės nuotrauka

Aktorių atrankos darbai užtruko gana ilgai – apie metus. Režisierius iškėlė sąlygas atrankos vadovei, kad aktoriai būtų natūralūs, beveik nematyti Lietuvos žiūrovams. Ooną Mekas režisierius atrado visai atsitiktinai, pamatęs jos nuotrauką laikraštyje. Tuo metu ji lankėsi Lietuvoje kartu su savo broliu. Sužinojęs, kad ji – Oona – yra aktorė ir režisierė, jam nekilo daugiau abejonių, kokią aktorę pasirinkti Ievos vaidmeniui.

Kaip teigia režisierius, pasiruošimo darbai vyko apie du, o filmavimas truko apie pusantro mėnesio. Didžioji dalis interjero detalių yra nufilmuotos Vilniuje, o visi kiti vaizdai – Klaipėdoje, kadangi pats veiksmas ir vyksta šiame mieste. „Turėjo susidaryti įspūdis, kad interjerai ir eksterjerai draugauja tarpusavyje ir kad žiūrovui nekiltų abejonių, jog veiksmas vyksta pajūryje“, – teigia režisierius.

Kūrybinė komanda pasidalino atsiminimais ir apie filmavimo ypatumus. Vincento vaidmenį atlikusiam Vytautui Kaniušoniui labiausiai įstrigo lindimas po valtimi, vaikščiojimas po mišką šaltą naktį. „Galvojau numirsiu“, – juokavo aktorius. Jis iki dabar atsimena atmosferą, buvusią filmavimo metu. Vytautui Kaniušoniui juostos kūrimo laikas sukelia itin šiltus prisiminimus. „Tik gaila, kad visi laikai baigiasi“, – reziumavo aktorius.

Daugiau nei prieš dvejus metus baigtas filmuoti „Lošėjas“ pagaliau atkeliauja ir į Lietuvos kino teatrus. Telieka sulaukti, kokią reakciją jis sukels mūsų šalies žiūrovams. Užsienyje didelio pripažinimo sulaukusią juostą bus galima išvysti Lietuvos kino teatruose jau nuo rugsėjo 26 dienos.

Spaudos konferencijos akimirkos

Komentarai