Šiandien Vilniuje jau ketvirtąjį kartą startuoja „Vokiško kino dienos“, žadančios daug intriguojančių kino naujienų iš vokiškai kalbančio Europos regiono – Vokietijos, Austrijos ir Šveicarijos. Šios kino šventės metu bus parodyta 12 įvairių temų ir žanrų šiuolaikinio kino filmų – nuo istorinės praeities įvertinimo iki savo seksualumo paieškų, nuo tragikomedijos iki dokumentinės dramos. Per mėnesį vokiški filmai aplankys septynių Lietuvos miestų – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės ir Nidos – kino sales.
Šįvakar Vilniuje, „Multikino“ kino centre, 19.00 val. „Vokiško kino dienas“ atidarys tragikomiška satyra – režisierės Fraukes Finsterwalder „Tamsioji pusė“ („Finsterworld“, 2012/13). Tai tarsi mozaika, susidedanti iš įvairių atskirų ir tarpusavyje netikėtai susisiejančių istorijų. Jos kupinos stiprių dialogų ir atskleidžia tam tikrus Vokietijos istorijoje, identitete ir visuomenėje glūdinčius stereotipus. Atidaryme dalyvaus ir po filmo peržiūros su žiūrovais bendraus filmo prodiuseris Philippas Wormas. Įprasti filmų seansai Vilniuje bus rodomi „Pasakos“ ir „Skalvijos“ kino teatruose.
Labai svarbus „Vokiško kino dienų“ akcentas – režisieriaus Ricko Ostermanno filmas „Vilko vaikai“ („Wolfskinder“, 2013). Filme įtaigiai ir jautriai vaizduojama vokiečių vaikų iš buvusių Rytprūsių teritorijos odisėja į Lietuvą. Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui ir prasidėjus žiauriai sovietų okupacijai jie čia ieško duonos kąsnio. Lietuvos žiūrovas atpažins filme lietuviškus peizažus – didžioji dalis scenų buvo filmuotos Lietuvoje. Taip pat ir lietuvių aktorius atskiruose epizoduose, vaidinančius lietuvių partizanus, ūkininkus bei rusų kareivius. Filmo pristatyti į Lietuvą atvyks ir pats režisierius, kurio mamos šeima yra kilusi iš buvusios Rytų Prūsijos ir buvo persekiojama kraštą okupavusių rusų. Rickas Ostermannas nuo kovo 4 iki 6 d. dalyvaus susitikimuose su žiūrovais Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Kovo 4 d. jis taip pat ves kūrybines dirbtuves „Pasakojimas be dialogų“ Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentams.
Šiųmetinės „Vokiško kino dienos“ išsiskiria savo gausia pasiūla jaunam žiūrovui bei pagrindinius vaidmenis atliekančiais jaunais aktoriais. Ypatingai dėmesį vertėtų atkreipti į pagal Vokietijoje itin didelės sėkmės sulaukusį Alinos Bronsky bestselerį pastatytą kino filmą „Šukparkis“ (Scherbenpark, 2011/12) apie paauglės, gyvenančios socialinės rizikos aplinkoje, kovą dėl išlikimo. Į Lietuvą „Vokiško kino dienų“ proga į Vilnių atvyks ir su žiūrovais po filmo peržiūrų vasario 27 d. kino teatre „Pasaka“ ir vasario 28 d. kino teatre „Skalvija“ bendraus filmo kūrimo procese dalyvavusi radijo ir televizijos kanalo „Südwestrundfunk“ (SWR) redaktorė Stefanie Gross.
„Vokiškas kinas dažniausiai nagrinėja tas temas, kurios vienaip ar kitaip liečia kiekvieną iš mūsų, – sako Goethe’s instituto Lietuvoje vadovė Johanna M. Keller. – Žiūrėdami filmus, žiūrovai susimąsto apie rimtus dalykus, tačiau kino salę visgi palieka su šypsena lūpose. Mūsų horizontas prasiplečia ir pažiūrėję filmą mes turime galimybę kitaip pažvelgti į tam tikrus savo kasdienybės aspektus. Tai ir yra stiprioji vokiško kino pusė.“
Įvairia programa pasižyminčios „Vokiško kino dienos“ šiais metais žiūrovų dėmesį bando atkreipti jau pernai įsiminusiomis smalsiomis animacinėmis akytėmis. Šiais metais jos klausia: Kommst Du? (Ar ateisi?)
„Vokiško kino dienas“ organizuoja Goethe’s institutas, kartu su Austrijos ambasada Vilniuje ir Šveicarijos ambasada Latvijoje, Lietuvoje ir Estijoje. Plačiau apie filmus ir jų rodymo vietas: www.goethe.de/lietuva/vkd.
Žiniasklaidos atstovams akreditacijos į „Vokiško kino dienas“, galiojančios taip pat ir atidarymo renginiui, suteikiamos el. paštu: info@vilnius.goethe.org