fbpx
Naujienos

Lietuvos pretendentas siekti „Oskaro“ – Karolio Kaupinio filmas „Nova Lituania“

Kadras iš filmo „Nova Lituania“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

JAV Kino meno ir mokslo akademijos patvirtintos „Oskaro“ komisijos Lietuvoje sprendimu šiemet Lietuvos pretendentu siekti prestižinio „Oskaro“ tapo debiutinis ilgametražis Karolio Kaupinio filmas „Nova Lituania“ (prod. Marija Razgutė). Šiam filmui bus suteikta galimybė pretenduoti į geriausio tarptautinio filmo nominaciją „Oskaro“ apdovanojimuose. „Nova Lituania“ siunčiama Vakarų pakrantės link – ten pat, kur prieš aštuoniasdešimt metų ją kaip neišpildytą idėją išsivežė Kazys Pakštas. Labiausiai norėčiau išgirsti, ką apie tai pasakytų jis pats,“ – džiaugiasi režisierius K. Kaupinis.

Šiais metais dėl teisės kandidatuoti į prestižinį apdovanojimą rungėsi penki lietuviški filmai, jau pastebėti ir įvertinti tarptautiniuose kino renginiuose: „El Padre Medico“ (rež. Vytautas Puidokas, prod. Paulius Juočeris), „Pilis“ (rež. Lina Lužytė, prod. Kęstutis Drazdauskas, David Collins), „Sutemose“ (rež. Šarūnas Bartas, prod. Šarūnas Bartas, Jurga Dikčiuvienė, Janja Kralj, Artemio Benki, Nikolina Vucetic Zecevic, Gints Grube, Joan Matos), „Pavyzdingas elgesys“ (rež. Audrius Mickevičius, Nerijus Milerius, prod. Rasa Miškinytė) ir galiausiai komisijos favoritu tapęs „Nova Lituania“.

Atėnų ir Rygos kino festivaliuose geriausiu pripažintas filmas nukelia į paskutiniuosius pokario metus Lietuvoje ir pasakoja apie geografijos profesoriaus pastangas įtikinti šalies vyriausybę kuo greičiau sukurti atsarginę valstybę užjūryje ir taip išgelbėti šalį nuo artėjančios pražūties. 

Atrankos komitetą Lietuvoje šiemet sudarė komisijos pirmininkas, režisierius Linas Mikuta, kino kritikė Živilė Pipinytė, režisierė Giedrė Beinoriūtė, animacinio kino kūrėjas ir prodiuseris Valentas Aškinis, kino kritikė Lolita Bytautaitė, prodiuserė Ieva Norvilienė ir kompozitorius Kipras Mašanauskas.

Kadras iš filmo „Nova Lituania“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

„Tikime šios šiuolaikinio lietuviško Don Kichoto istorijos potencialu  ir norime jog ji nuskambėtų kuo plačiau. Nors filmas kalba apie mūsų, Lietuvos istoriją, tačiau filme ji įgyja universalaus vizionieriškumo dėmenį. Jo idėjinis ir vizualinis stiprumas bei paveikumas lėmė komisijos sprendimą deleguoti šį filmą 2020-ųjų metų „Oskaro“ apdovanojimams,“ – apie komisijos pasirinką pasakojo pirmininkas L. Mikuta.

Tapus oficialiu Lietuvos kandidatu į „Oskarą“, kelias iki nominacijos į apdovanojimą dar nesibaigia. Akademijos komitetai iš visų pasaulio šalių nominuotų pretendentų atrinks geriausius užsienio šalių filmus ir paskelbs finalinį penketuką, kuris ir pateks į galutinį nominuojamų filmų sąrašą, tik vienas jų pelnys „Oskarą”.

Pirmieji Lietuvos pretendento į kandidatą „Oskarui“ geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje rinkimai vyko 2006 m. Praėjusiais metais  Lietuvai atstovavo dokumentinis  lietuvių režisieriaus Audriaus Stonio ir latvių režisierės Kristīne Briede dokumentinis filmas „Laiko tiltai“.

JAV kino meno ir mokslo akademijos „Oskaro“ premijų įteikimo 93-oji ceremonija vyks 2021 m. balandžio 25 d. Pretendento į „Oskarą“ rinkimų atranką organizavo Lietuvos kino centras ir Lietuvos kinematografininkų sąjunga.

Komentarai