fbpx
Lietuviški filmai, Naujienos, Reportažai

Lietuvos valstybės atkūrimo dienos išvakarėse – itin laukta Audriaus Juzėno „Pelėdų kalno“ premjera

Akimirka iš Audriaus Juzėno filmo „Pelėdų kalnas“ premjeros Vilniuje
Nuotraukos autorė: Salvija Vaičikonytė

Lietuvos valstybės atkūrimo dienos išvakarėse kūrybinė grupė ir kviestiniai svečiai susirinko į ilgai lauktą Audriaus Juzėno filmo „Pelėdų kalnas“ iškilmingą premjerą.

Lietuvos kino teatruose „Pelėdų kalnas“ startuoja Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga, jį galima pamatyti nuo vasario 16 dienos, tačiau dieną anksčiau kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ įvyko išankstinis seansas, kuriame dalyvavo Jo Ekscelencija Prezidentas Valdas Adamkus, Oskaras Koršunovas, Beata Tiškevič, Dalia Michelevičiūtė ir daugelis kitų garsių kultūros, politikos bei pramogų pasaulio atstovų.

Akimirka iš Audriaus Juzėno filmo „Pelėdų kalnas“ premjeros Vilniuje
Nuotraukos autorė: Salvija Vaičikonytė

Režisierius Audrius Juzėnas padėkojo Lietuvos prezidentui Valdui Adamkui už dalyvavimą filmo premjeroje: „Mes turime tokį prezidentą, kuriuo galima didžiuotis, kuris net ir šiandien dirba, jaučia šitos šalies pulsą. Dėl jo įdirbio Jungtinėse Valstijose ir Lietuvoje mes galime kalbėti apie rytdieną.“

Nepaisant visų iššūkių, kuriuos teko patirti kuriant filmą, prodiuserė Justina Ragauskaitė pastebėjo, kad trijų metų kelias kuriant „Pelėdų kalną“ niekada neprilygs ne vieną ir ne du dešimtmečius laivės siekiančių lietuvių keliui.

Vokietijos miesto Kaselio lietuvių bendruomenės vardu filmo „Pelėdų kalnas“ kūrybinei grupei buvo įteikta rankų darbo specialiai juvelyrų sukurta autentiška Pelėdų kalno pelėda iš gryno aukso. Norėdami prie Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio paminėjimo prisidėti realiais darbais, Kaselio ir Žaliakalnio bendruomenės iniciavo projektą Peledukalnas.org. Šio projekto tikslas – atkurti ir atgaivinti Pelėdų kalno istorinę svarbą, kad tai taptų viso pasaulio lietuvių susitikimo vieta, kurioje galima pabūti, pabendrauti bei pasidalinti savo patirtimi. Pelėdų kalnas – legendomis apipinta vieta, kurią juosia unikali pelėdų skulptūrų tvora. Šiuo metu tvoros stulpai ir skulptūros yra labai prastos būklės, todėl kviečiama paremti Pelėdų kalno renovavimo darbus.

Akimirka iš Audriaus Juzėno filmo „Pelėdų kalnas“ premjeros Vilniuje
Nuotraukos autorė: Salvija Vaičikonytė

JAV lietuvių bendruomenę atstovaujanti vicepirmininkė informacijos reikalams Laima Liutikienė filmo „Pelėdų kalnas“ komandai ir režisieriui Audriui Juzėnui įteikė padėkos raštą ir 1000 dolerių vertės čekį. L. Liutikienė pakvietė visus susirinkusius tapti Pelėdų kalno ambasadoriais ir palikti šimtmečio svarbos pėdsaką tiems, kurių šiandien nėra: „Filmo komandai atvežu glėbį šilčiausių sveikinimų šio gražaus vakaro ir taip pat Lietuvos laisvės nepriklausomybės šimtmečio proga. Šimtmečio per kurį mūsų tauta patyrė visko, tačiau nepalūžo. Nepalūžome todėl, kad turime praeitį į kurią galime atsiremti, iš kurios galime mokytis, kuria galime ir turime didžiuotis. Praeitį, kurią, kaip matėme filme, kiekvienas nešiojame su savimi, kad ir kur mes begyventume.“

UAB „Kino gamyba“ vadovas ir vienas iš filmo prodiuserių Norbertas Pranckus padėkojo Pranui Morkui už nuostabų scenarijų ir režisieriui Audriui Juzėnui, kuriam, jo manymu, kartu su kūrybinę komanda pavyko sukurti stebuklą. N. Pranckus pakvietė prisidėti prie iniciatyvų, kurios puošia Lietuvą ne tik žodžiais ir darbais, bet ir pinigais: „Jeigu mes visi stengsimės, galbūt ateis laikas, kai lietuviški filmai turės rimtą finansavimą, t.y. 3, 5, 10, 20 milijonų eurų, ir bus galima sukurti epus, kurie keliaus po visą pasaulį.“

 

Galerija: iškilminga Audriaus Juzėno filmo „Pelėdų kalnas“ premjera Vilniuje

Nuotraukų autorė: Salvija Vaičikonytė

Komentarai
Kinas visada buvo labai svarbi mano gyvenimo dalis. Geriausiai tai, koks kinas man patinka apibūdina Tildos Swinton citata: „Už nebalintą veidą ir nelygią eiseną. Už realistišką šeimyninę sceną. Už skausmingą žodžių pasirinkimą. Už atvirą, o galbūt ir nelaimingą pabaigą. Už nuo pėdos slystanti batą ir jį pataisantį kojos judesį. Už sudaužytą kiaušinį ir išpiltą pieną. Už neaiškaus kalbėjimo idėją. Už kino erdvę, kur niekas nevyksta, bet viskas įmanoma.“ Gavus pasiūlymą prisijungti prie KINFO šeimos nusprendžiau neatsisakyti, nes tai puiki proga ne tik daryti tai, kas miela širdžiai, bet dar ir galimybė susipažinti su bendraminčiais.