fbpx
Naujienos

Liubeko kino festivalyje – keturi lietuviški filmai

„Žmogus, kuris mokėjo 75 kalbas“ LKC archyvas
„Žmogus, kuris mokėjo 75 kalbas“
LKC archyvas

Vokietijos mieste Liubeke, šiandien  startuoja vienas seniausių kino festivalių „Šiaurės šalių kino dienos“. Festivalio metu įvyks dokumentinio filmo „Žmogus, kuris mokėjo 75 kalbas“ premjera, iš viso bus parodyti keturi lietuviški filmai. 

Du ilgametražiai lietuviški filmai „Žmogus, kuris mokėjo 75 kalbas“ (rež. Anne Magnuseen ir Pawel Debski) ir „Aš už tave pakalbėsiu“ (Virginija Vareikytė ir Maximilien Dejoie) atrinkti į dokumentinių filmų programą, kurioje 37 filmai. „Žmogus, kuris mokėjo 75 kalbas“ yra animuotos dokumentikos žanro, Norvegijos, Lietuvos ir Lenkijos bendros gamybos filmas. Tai istorija apie jaunąjį genijų Jurgį Zauerveiną, kuris yra pakviečiamas į nedidelį vokiečių dvarą būti jaunosios Vydo princesės Elžbietos mokytoju. Deja, tarp jų tvyro gili socialinė praraja, todėl užgimusi didžiojo lingvisto meilė princesei atmetama. Mokytojas yra išvejamas iš dvaro, tačiau jiedu visą likusį gyvenimą bendrauja ir įkvepia vienas kitą kovai už kalbas, kultūrą ir taiką. Filme vaidina lietuvių aktoriai Justas Valinskas, Anastasija Marčenkaitė ir Valda Bičkutė. Festivalio metu įvyks filmo premjera, bus surengti du filmo seansai.

Dokumentinis filmas „Aš už tave pakalbėsiu“ pasakoja septynias jautrias gyvenimo istorijas, pasilikusias sovietinių nusikaltimų gedulo ir laisvės pergalių euforijos paribyje. Jos leidžia žiūrovams betarpiškai pažinti ir prisiliesti prie sudėtingo mūsų istorijos laikotarpio. Kunigas Julius Sasnauskas, garsūs rezistentai Algirdas Statkevičius ir Vytautas Urbonas, žymus Lietuvos kolekcininkas Zigfridas Jankauskas, buvęs operatyvinis KGB darbuotojas Danas Arlauskas, buvęs KGB tardytojas Vytautas Urbonas dalinasi iki šiol nežinomomis gyvenimo detalėmis apie sovietų okupacijos dešimtmetį Lietuvoje. Filmo premjera įvyko 2015 metais. 

Dėl geriausio ilgametražio filmo kartu su 16 kitų filmų varžysis režisieriaus Audriaus Blaževičiaus filmas „Šventasis“. Filmo tarptautinė premjera įvyko spalio mėnesį prestižiniuose Varšuvos ir Busano kino festivaliuose. Vokietijos filmas rodomas pirmą kartą. Filme pasakojama apie jauną vyrą finansinės krizės metu netekusį darbo. Provincijos darbo biržoje jis sutinka kirpėją, su kuria ima leisti daugiau laiko nei su savo šeima. Ilgas bedarbio dienas Vytas stumia kirpėjos kėdėje, vaikščiodamas į darbo pokalbius, sportuodamas ir su mokyklos laikų draugais gerdamas alų daugiabučių kiemuose. Vyrų kasdienybę paįvairina „Youtube“ kanale išvystas vaizdo įrašas, kuriame kažkoks keistuolis prisiekinėja jų miestelyje matęs Jėzų Kristų. Prasideda šio vaikino paieškos. Festivalio programoje numatyti keturi šio filmo seansai. Filme vaidina Marius Repšys, Indrė Patkauskaitė, Gelminė Glemžaitė, Valentinas Krulikovskis ir kiti.

Dar du lietuviški filmai bus parodyti trumpametražių filmų programoje, kurioje varžosi 25 filmai. Tai rež. Lauryno Bareišos filmas „Kupranugaris“ apie du zoologijos sodo prižiūrėtojus Paulių ir Indrę, kurie randa negyvą kupranugarį ir bando susidoroti su negyvu gyvūnu ir rež. Austėjos Urbaitės filmas „Tiltais“, kuriame pasakojama apie geriausius draugus Oliviją ir Matą vėlų rudenį sugalvojusius išplauti baidare.

Festivalyje dalyvaujantys filmai rungiasi dėl 8 apdovanojimų. Vienas jų – Baltijos šalių prizas, kuris teikiamas Lietuvos kino centro, Latvijos kino centro ir Estijos kino instituto išrinktam ilgametražiui vaidybiniam filmui. 

Filmo „Žmogus, kuris mokėjo 75 kalbas“ pristatymą festivalio metu parėmė Lietuvos kino centras.

Komentarai