fbpx
Naujienos, Kiti renginiai

LMTA „Susikalbėjimai Didžiojoje“ – su kino meistrais Algimantu Puipa ir Laurynu Bareiša

Fotomontažas Puipa-Bareiša. V.Dambrausko ir L.Juškauskaitės nuotraukos
LMTA

Lietuvos muzikos ir teatro akademija tęsia kartų dialogų ciklą „Susikalbėjimai Didžiojoje“ ir vasario 21 d. kviečia į susitikimą su pripažintais Lietuvos kino meistrais, režisieriais Algimantu Puipa ir Laurynu Bareiša. Skirtingų kartų Lietuvos kino kūrėjus – Nacionalinės premijos laureatą, LMTA profesorių A. Puipą bei ką tik Vyriausybės premiją pelniusį LMTA docentą L. Bareišą kalbins žinoma kino kritikė Rasa Paukštytė. Renginys vyks LMTA Didžiojoje salėje. Pradžia 18 val., įėjimas laisvas.

Algimantas Puipa ir Laurynas Bareiša – skirtingų kartų ir estetinės raiškos Lietuvos kino kūrėjai.

Algimanto Puipos filmai – tai visa epocha Lietuvos kino padangėje. Režisieriaus darbai daugiau nei keturis dešimtmečius rodomi didžiuosiuose kino ekranuose ir televizijoje, pelnė prizus Lietuvos ir užsienio kino festivaliuose. A. Puipa ne kartą apdovanotas „Auksinės gervės“ prizu, 2019 m. jam įteikta Nacionalinė kultūros ir meno premija.

Sinefilai puikiai žino tokias A. Puipos juostas kaip „Moteris ir keturi jos vyrai“ (1983), „Elzė iš Gilijos“ (1999), „Nebūsiu gangsteris, brangioji“ (1978), „Arkliavagio duktė“ (1981), „Amžinoji šviesa“ (1987), „Bilietas iki Tadž Mahalo“ (1990), „Dievų miškas“ (2005), „Nuodėmės užkalbėjimas“ (2007), „Miegančių drugelių tvirtovė“ (2012), „Edeno sodas“ (2015), „Sinefilija“ (2021) ir daugelis kitų juostų. A. Puipos filmuose įamžinti keleto kartų ryškiausių Lietuvos aktorių darbai, jis parašė scenarijų savo ir kitų režisierių filmams. Pasak Lauros Blynaitės, A. Puipos kūrybai būdinga poetiškumas, intymus, siurrealistinis pasaulio vaizdavimas, vaizdo plastika, pabrėžiama peizažo, kaip vidinio herojų pasaulio atspindžio, svarba.

Susikalbėjimai Didžiojoje (c) G.Matkutės nuotr.

1974 m. baigęs Kinematografijos institutą Maskvoje, A. Puipa iki 1992 m. dirbo Lietuvos kino studijoje. 1993 m. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje įkūrus Kino ir televizijos katedrą, 2002 m. A. Puipa pradėjo joje dėstyti, 2016 m. jam suteiktas profesoriaus vardas.

Vasario 16-osios išvakarėse Vyriausybės kultūros ir meno premiją pelnęs Laurynas Bareiša debiutavo 2014 m. trumpametražiu filmu „Dembava“, paremtu tikrais tuo metu Lietuvą sukrėtusiais įvykiais. Ši juosta buvo sukurta L. Bareišai dar studijuojant LMTA. Nuo to laiko Lietuvos ir užsienio kino festivalių ekranus išvydo kiti L. Bareišos trumpametražiai filmai: „Kupranugaris“ (2016), „Pirtis“ (2017, „Sidarbinės gervės“ apdovanojimas), „Kaukazas“ (2018), „Atkūrimas“ (2020). 2021 m. Venecijos kino festivalyje buvo parodyta L. Bareišos debiutinio ilgametražio filmo „Piligrimai“ premjera ir išsyk pelnė geriausio filmo apdovanojimą „Horizontų“ programoje. Lietuvos kino teatrų žiūrovai taip pat turėjo galimybę išvysti šį filmą. Anot Marijos Fridinovaitės, Laurynas Bareiša kalba kino kalba, kuri įkvepia – kiekvienas filmo kadras preciziškas ir tikslus, „Piligrimai“ žavi branda ir kūrybinėmis aspiracijomis.

Įdomu, kad L. Bareiša iš pradžių studijavo matematiką – Vilniaus universitete įgijo bakalauro laipsnį, tačiau kino trauka nugalėjo: įstojo į LMTA mokytis vaizdo operatoriaus specialybės, o 2016 m. baigė vaizdo režisūros magistrantūros studijas. Šiandien jis yra LMTA Kino ir televizijos katedros docentas. Dar studijuodamas LMTA režisierius subūrė savo bendraminčių komandą, su kuria dirba iki šiol, o jo filmuose užimti jo kartos aktoriai.

„Susitikimai Didžiojoje“ su Algimantu Puipa ir Laurynu Bareiša – vasario 21 d., antradienį, 18 val. LMTA Didžiojoje salėje (Gedimino pr. 42). Įėjimas laisvas.

LMTA informacija

Komentarai