fbpx
Kino industrija, Naujienos

„Lošėjo“ režisieriaus I. Jonyno kritika: lietuviškas kinas stovi vietoje

Režisierius Ignas Jonynas Dariaus Gražio nuotruka
Režisierius Ignas Jonynas
Dariaus Gražio nuotruka

Režisieriaus Igno Jonyno debiutinis ilgametražis filmas „Lošėjas“ 2014-aisiais triumfavo lietuviškuose kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė“ – pelnė net šešias statulėles. Didžiulės sėkmės ir pripažinimo susilaukęs kūrėjas ant laurų neužmigo, ir ėmėsi kurti kitą filmą. Tačiau naują scenarijų rašantis režisierius apgailestauja, kad šiuo metu lietuviškas kinas stovi vietoje.

Kaip ir kiekvieną pavasarį, artėjant apdovanojimams „Sidabrinė gervė“, lietuviškame kino pasaulyje jaučiamas džiaugsmingas šurmulys. Tačiau į šių metų apdovanojimus nepretenduojantis režisierius I. Jonynas lietuviškam kinui pažėrė kritikos.

„Aš nežinau, į kurią pusę eina lietuviškas kinas. Šiuo metu, man atrodo, kad jis stovi vietoje. Kino apdovanojimai ir juose gauti įvertinimai turėtų padėti lengviau kurti sekantį filmą, tačiau pas mus ši taisyklė neveikia“, – atvirai kalbėjo režisierius. Tačiau nepaisant to, I. Jonynas neneigia, kad kūrėjui įvertinimas ir apdovanojimai yra svarbūs.

Kino filmų kūrėjui teko būti abiejose „Sidabrinė gervė“ apdovanojimų barikadų pusėse: vienais metais – kaip dalyviui, kitais – kaip komisijos nariui. Praėjusiais metais, kartu su kitais komisijos nariais I. Jonynui teko spręsti, kas vertas, o kas ne, gauti apdovanojimą. Režisierius prisipažįsta, kad tai nebuvo lengva užduotis.

„Labai sunku nuspręsti, kuris filmas vertas įvertinimo ir apdovanojimo, nes pas mus gerų filmų sukuriama tikrai labai mažai. Mano vertinimo kriterijus buvo labai paprastas – jei filmas nėra talentingas, tai jis turi būti bent jau profesionaliai padarytas“, – pripažino režisierius.

Režisierius Ignas Jonynas Dariaus Gražio nuotruka
Režisierius Ignas Jonynas
Dariaus Gražio nuotruka

Šiuo metu I. Jonynas kartu su Kristupu Saboliumi kuria naują filmą – „Nematoma“. Šio filmo scenarijų bendraautoriai kartu rašo jau trečius metus. Berlyno kino festivalyje filmo scenarijus buvo pristatytas kino industrijos profesionalams, kur susilaukė didelių simpatijų. „Naujasis filmas bus apie šokėją, kuris apsimeta aklu, kad patektų į televizijos šou. Tai filmas apie manipuliaciją ir tiesos paieškas“, – pasakojo I. Jonynas.

Režisierius pripažįsta, kad pastaraisiais metais lietuviškame kine vyksta didelės permainos: šalia meno atsiranda vis daugiau komercinių filmų, kurie susilaukia nemažai kritikos, tačiau I. Jonynas šiuo klausimų nėra toks kategoriškas. Pasak jo, svarbiausia kūrėjui turėti talentą, o ar kuriamas komercinis, ar meninis filmas, tai nėra taip svarbu.

„Pagrindinis komponentas, kurio reikia, kad kino filmas būtų geras – talentas. Man geras filmas yra tas, kurį įdomu žiūrėti nuo pradžios iki pabaigos. Mano nuomone, tiek meninis, tiek komercinis kinas yra geras, jei viskas yra gerai padaryta. Viskas gerai, kas gerai padaryta“, – kalbėjo, savęs nei komercinio, nei intelektualaus kino stovyklai nepriskiriantis I. Jonynas.

Jau devintą kartą rengiami kino apdovanojimai „Sidabrinė gervė“ šiais metais vėl pagerbs iškiliausius ir labiausiai nusipelniusius kino kūrėjus. Tradicija tapusių apdovanojimų organizatorių tikslas – įvertinti ir pagerbti per metus labiausiai nusipelniusius kūrėjus ir jų kūrinius. Renginio organizatoriai intriguoja, kad šiais metais į Lietuvą gervės grįš itin pasikeitusios ir atsinaujinusios.

Kino apdovanojimus „Sidabrinė gervė“ organizuojanti „Lietuvių kino akademija“ primena ir kviečia kino kūrėjus teikti savo filmų paraiškas. Kino kūrėjai savo filmų paraiškas gali pildyti iki kovo 27 d. Pateikti savo filmų paraiškas galima tik elektroniniu būdu, užpildžius formą oficialioje LiKA svetainėje – www.lika.lt.

Pretenduoti į šių metų apdovanojimus gali filmai, kurių vieša peržiūra įvyko nuo 2015 m. balandžio 1 d. iki 2016 m. balandžio 1 d. Filmo sukūrimo pabaiga laikoma oficiali jo premjera. Kino kūrėjai rungsis 16-oje nominacijų. Taip pat, „Sidabrinės gervės kiaušiniu“ bus įvertintas geriausias studento darbas, o „Auksinė Gervė“ atiteks už viso gyvenimo nuopelnus kinui labiausiai nusipelniusiam profesionalui.

LiKA informacija

Komentarai