fbpx
Naujienos, Reportažai

„LUX publikos apdovanojimas 2023“ atiteko dramai iš Belgijos

LUX publikos apdovanojimai 2023
Philippe BUISSIN nuotrauka
Šaltinis – Europos parlamentas

Europos Parlamente Briuselyje buvo įteiktas 2023 m. „LUX publikos apdovanojimas“. Jis atiteko filmui „Arti“ (rež. Lukas Dhont).

Nugalėtoją iš trumpajame sąraše esančių penkių filmų, kuriuos pirmiausia atrenka kino profesionalų komisija, kartu išrenka Europos Parlamento nariai ir visuomenė, vertindami filmus, kurių kiekvienas sudaro 50 proc. galutinio rezultato. Šiemet balsavo net 45 000 kino mylėtojų. Taip pat buvo nominuoti „Alcarràs“, režisierė Carla Simón, „Degančios dienos“ („Burning Days“), režisierius Emin Alper, „Liūdesio trikampis“ („Triangle of Sadness“), režisierius Ruben Östlund, „Žaltvykslė“ („Will-o’-the-Wisp“), režisierius João Pedro Rodrigues.

Filmo „Arti“ scenarijaus autorius Angelo Tijssens ir režisierius Lukas Dhont
LUX publikos apdovanojimai 2023
Philippe BUISSIN nuotrauka
Šaltinis – Europos parlamentas

„Noriu padėkoti visiems čia susirinkusiems ir visiems Europos žiūrovams, kurie ėjo žiūrėti šių filmų į vieną iš 500 seansų, ir tiems, kurie balsavo. Tai neįtikėtinas jausmas. Esu tikras, kad kalbu ir už kitus, kad jaučiame mūsų Europos žiūrovų palaikymą. Taigi, ačiū jums“, – atsiimdamas apdovanojimą dėkojo filmo „Arti“ režisierius Lukas Dhont.

Kartu apdovanojimą atsiėmė ir dramos scenarijaus bendraautorius Angelo Tijssensas.

„Iš viso balsavo 45 000 žmonių. Net jei nebalsavote už mūsų filmą, ačiū. Esame demokratijos centre, todėl turime tai gerbti. Ačiū, kad palaikote Europos kiną. Čia yra penki filmai, ir kaip jau buvo sakyta, jie visi neįtikėtini.

Visoje Europoje yra šimtai ir tūkstančiai kino kūrėjų, kurių šį vakarą čia nėra. Palaikykite ir jų filmus, nueikite į savo vietinį kino teatrą, palaikykite jų darbus. Paprašykite savo šalių atstovų juos paremti. Nes tai irgi svarbu“, – kalbėjo scenaristas.

Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola
Philippe BUISSIN nuotrauka
Šaltinis – Europos parlamentas

„Jūs įkūnijate Europos kino unikalumą ir jūsų darbai yra pripažinti tarptautiniu mastu. Visame pasaulyje jūsų filmai pasiekė širdis ir sujaudino sielas, nepaisydami kalbos barjerų. Jūsų filmų subtitrus kruopščiai parengė Europos Parlamento vertėjai“, – sveikindama susirinkusius filmų sakė kalbėjo Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola.

Buvo surengta daugiau nei 500-ai filmų peržiūrų visose valstybėse narėse, kuriuose apsilankė beveik 50 000 žmonių.

„Penki „LUX publikos apdovanojimo“ nominantai įkvepia imtis veiksmų susidūrus su sunkumais, mesti iššūkį status quo ir būti pokyčių šalininkais. Jūs kviečiate siekti humaniškesnio ir labiau atjaučiančio pasaulio, o bendromis pastangomis galime siekti geresnės ateities mums visiems. Iš tiesų, tai yra ir visos Europos Sąjungos žinia – vieninga ir įvairi. Mes atlaikysime audras ir tapsime stipresni. Tai galima pasakyti ir apie šiandieninę Europą, atremiančią įveikiančią įvairias krizes“, – kalbėjo EP pirmininkė.

Apdovanojimų akimirkos

Nuo 2020 m. LUX Europos žiūrovų kino apdovanojimą skiria Europos Parlamentas ir Europos kino akademija, bendradarbiaudami su Europos Komisija ir kino teatrų tinklu „Europa Cinemas“, siekdami padėti populiarinti ir platinti aukštos meninės kokybės Europos filmus, atspindinčius kultūrinę įvairovę Europoje ir už jos ribų ir paliečiančius visiems rūpimas temas, tokias kaip demokratija, žmogaus orumas, lygybė, nediskriminavimas, įtrauktis, tolerancija, teisingumas ir solidarumas.

Visų penkių filmų nemokamos peržiūros organizuojamos visose ES valstybėse ir jie subtitruojami visomis 24 oficialiomis ES kalbomis.

Filmo „Arti“ centre – trylikamečiai Leo (akt. Eden Dambrine) ir Remi (akt. Gustav De Waele), kuriuos sieja ypatingas ryšys. Jie mėgaujasi nerūpestingomis vasaros dienomis ir vienas kito draugija. Renesanso tapytojų teptukų verti angeliški berniukų veidai ir juos supantys jurginų laukai, lyg atgijusi impresionistinė Renoiro gėlių jūra, panardina žiūrovą į vaikystės grožio pasaulį. Berniukams pradėjus lankyti mokyklą, jų draugystei iškyla pavojus – jie įžengia į tarpsnį, kai dar neturi drąsos būti savimi, o vienas pašaipus žodis gali atverti baimės ir gėdos bedugnę, vedančią į nuostabios draugystės pabaigos.

Komentarai
Esu „KINFO“ redaktorius ir kitų darbų darbelių darytojas. Į „KINFO“ komandą patekau netikėtai, tad būnant „KINFO“ komandoje netikėtumų ir nuotykių netrūksta. Smagu, kad „KINFO“ sudaro galimybę tobulėti, sutikti naujų įdomių žmonių bei progą prisidėti prie lietuviško kino sklaidos. Kinas, anksčiau buvęs interesų periferijoje, tapo itin svarbia gyvenimo dalimi, be kurios būtų nemiela gyventi.