Šiemet minime kompozitoriaus ir visuomenės veikėjo Mykolo Kleopo Oginskio (1765–1833) 250-ąsias gimimo metines. Ta proga penktadienį, rugsėjo 25-ąją, M. K. Oginskio gimimo dieną, LRT kviečia į dokumentinio filmo „M. K. Oginskis. Pralenkęs laiką“ premjerą. Filmo autorė – Edita Mildažytė.
Kuo ypatingas buvo vieno ryškiausių XVIII a. pabaigos-XIX a. pradžios Lietuvos politikų, kurį daugelis žino tik kaip kompozitorių, gyvenimas? Koks jo palikimas Lietuvai?
„Polonezas „Atsisveikinimas su Tėvyne“ – ryškiausias mūsų dienas pasiekęs Mykolo Kleopo Oginskio ženklas, atpažįstamas kiekvienam. Tai simbolis asmenybės, pranokusios savo gyvento laiko idėjas, daugiabriaunio, talentingo LDK valstybininko palikimas, – sako Edita Mildažytė. – Kaip ir daugybė kitų literatūros, muzikos, architektūros kūrinių, inovacijų, išsaugotų gyvūnų ir aualų rūšių, per M. K. Oginskio šeimą, vaikus ir vaikaičius pasiekę mus ir šiandien darantys poveikį.“
„Mums visiems pažįstamas Oginskio polonezas – tai kūrinys, skirtas atsisveikinti su Tėvyne, su Dviejų tautų respublika kaip su valstybe. Juk XVIII a. pabaigoje didžioji Rytų Europos valstybė per 23 metus išnyko iš žemėlapio…“ – filme kalba istorikas, Rietavo Oginskio kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas. Atsisveikindamas su Tėvyne, Oginskis neteko visko, ką joje turėjo – jo dvarus atėmė ir savo pareigūnams išdalino į Lietuvą kariuomenę įvedusi Rusija.
Visgi garsusis polonezas – tik nedidelė Oginskio palikimo Lietuvai dalis. „Ir žemaitukai, ir elektra, ir telefonas, kalendoriai, muzikos mokyklos, orkestrų kultūra atsirado iš Oginskių. Kauno zoologijos sode tebėra augalas, ko gero, dar matęs pačius Oginskius – tai kiaušvis, kuriam kokių 150 metų“, – pasakoja filmo autorė.
Pažintis su M. K. Oginskiu – šį penktadienį, rugsėjo 25 d. 21 val. per LRT televiziją.
Filmo anonsą galima pamatyti: